Przejdź do treści

„Bo ci lekarze to się pozamykali. Tylko przez ten telefon gadają”. Mama Pediatra odpiera zarzuty

lekarz bada pacjentkę
„Bo Ci lekarze to się pozamykali. Tylko przez ten telefon gadają”. Mama Pediatra komentuje/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dominika Cibulkova
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
Matka z córką rzucają confetti
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
męska grypa
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron

„Nie zamknęłam się w panic roomie jak Jodie Foster. A jak słyszę/czytam o tym, jak to się pozamykaliśmy i mamy gdzieś pacjentów, to robię się autentycznie nerwowa” – pisze Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana na Instagramie jako Mama Pediatra.

Jak wygląda praca lekarza w czasie pandemii?

„Bo Ci lekarze to się pozamykali. Tylko przez ten telefon gadają. Nic, tylko im pozazdrościć”. Przyznajcie się, zdarzyło wam się tak ostatnio pomyśleć, gdy nie dałyście rady umówić się do specjalisty? Albo bezskutecznie próbowałyście się dodzwonić na jakąś infolinię medyczną?

Z tego typu komentarzami rozprawia się na swoim Instagramie Mama Pediatra. Specjalistka przyznaje, że denerwuje się, gdy spotyka się z podobnymi opiniami na temat pracy lekarzy w czasie epidemii:

„Lekarze to też ludzie (nawet ci z powołaniem) i mają swoje lepsze i gorsze dni. A jak słyszę/czytam o tym, jak to się pozamykaliśmy i mamy gdzieś pacjentów, to robię się autentycznie nerwowa. Trochę jak kiedyś w szkole, gdy nauczyciel zwracał uwagę, żeby nie wagarować, tym obecnym w klasie”.

Na dowód, że pandemia to wcale nie są wakacje dla lekarzy (a przynajmniej nie dla wszystkich), Mama Pediatra opisuje przebieg swojego dnia:

„Dzisiaj np. kilkoro pacjentów ‘ogarnęłam’ teleporadą (recepty na leki stałe, jakieś skierowanie i drobne dolegliwości), sporo szczepień i bilansów – to wiadomo, przyszli na godzinę, a na koniec całkiem sporo chorych – tych, którzy przyjść musieli i których zbadać musiałam” – wylicza lekarka.

lekarz zakładający rękawiczki jednorazowe

Specjalistka zauważa, że funkcjonowanie w systemie teleporad i stacjonarnym jest jeszcze bardziej uciążliwe niż zawsze, bo często spowalnia pracę. Jednocześnie pediatra przyznaje, że w sytuacji epidemiologicznej, w której znajduje się obecnie Polska, jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Bezpieczeństwo pacjentów tego wymaga.

„Nie zamknęłam się w panic roomie jak Jodie Foster. Gdybym pracowała bez teleporad, to poszłoby szybciej (….), ale ważne jest żeby zaprosić tych, którzy tego wymagają, aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa na terenie ośrodka zdrowia”.

Dlatego też Chmurzyńska-Rutkowska prosi, by nie oceniać wszystkich jedna miarą, by krzywdzących opinii nie kierować w stronę wszystkich lekarzy. Bo zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie, są specjaliści, którzy lepiej i gorzej wykonywali i wykonują swoją pracę. Wniosek być może banalny, ale nigdy dość przypominania o ważnych sprawach.

„Czy pandemia czy nie, czy ośrodek zdrowia, czy szpital, to jednak bywają pacjenci, którzy są wielce zdziwieni, jak każę się rozebrać na bilansie do bielizny albo jak każę im się pochylać w różne strony, albo jak proszę, by koszulkę zdjąć a nie tylko podciągnąć… Więc przez te 5-7-10 lat nikt nie zrobił bilansu jak trzeba. To nie pandemia wywołała te zachowania i nie teleporady” – zauważa pediatra. „To nie tylko system definiuje lekarza. To lekarz swoim podejściem do pacjentów i zaangażowaniem pokazuje, jaki jest” – podsumowuje specjalistka.

Mama Pediatra

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana w sieci jako Mama Pediatra, prywatnie jest mamą trzech dziewczynek, a zawodowo – lekarzem w trakcie specjalizacji pediatrycznej.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 60 tys. osób, lekarka prowadzi także bloga mamapediatra.pl. W mediach społecznościowych przekazuje – jak sama to opisuje – „pediatryczne spojrzenie na macierzyństwo”

View this post on Instagram

„Bo Ci lekarze to się pozamykali. Tylko przez ten telefon gadają. Nic tylko im pozazdrościć”… 👉🏻Wiem, że nie każdy wyrzuca z siebie takie słowa, wiem, że nie każdy najpierw bije brawa a później rzuca mięsem… ale serio- zarówno przed pandemią jak i teraz byli lekarze, którzy badali lepiej i gorzej, byli Ci milsi, uśmiechnięci, ale i Ci złośliwi i wiecznie niezadowoleni. Tacy, którzy wiedzę aktualizują i Ci, którzy tego nie robią. 👉🏻Lekarze to też ludzie (nawet Ci z powołaniem) i mają swoje lepsze i gorsze dni. 👉🏻A jak słyszę/czytam o tym jak to się pozamykaliśmy i mamy gdzieś pacjentów to robię się autentycznie nerwowa. Trochę jak kiedyś w szkole- nauczyciel zwracał uwagę żeby nie wagarować tym obecnym w klasie 🙈 👉🏻Dzisiaj np kilkoro pacjentów „ogarnęłam” teleporadą (Rp na leki stałe, jakieś skierowanie i drobne dolegliwości), sporo szczepień i bilansów – to wiadomo przyszli na godzinę, a na koniec całkiem sporo chorych – tych którzy przyjść musieli i których zbadać musiałam. 👉🏻nie zamknęłam się w panic roomie jak Jodie Foster. Gdybym pracowała bez teleporad to poszłoby szybciej (dzisiaj dodatkowo jeszcze był problem z komputerem który spowolnił pracę- dzięki pani Asi udało się ruszyć z miejsca!), ale ważne jest żeby zaprosić tych, którzy tego wymagają, aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa na terenie ośrodka zdrowia. 👉🏻i czy pandemia czy nie, czy ośrodek zdrowia czy szpital to jednak bywają pacjenci którzy są wielce zdziwieni jak każe się rozebrać na bilansie do bielizny, albo jak każe im się pochylać w różne strony, albo jak proszę by koszulkę zdjąć a nie tylko podciągnąć… więc przez te 5-7-10 lat nikt nie zrobił bilansu jak trzeba. To nie pandemia wywołała te zachowania i nie teleporady. To nie tylko system definiuje lekarza. To lekarz swoim podejściem do pacjentów i zaanagażowaniem pokazuje jaki jest. 👉🏻trzymajcie się zdrowo ❤️ _________________ #mamapediatra #lekarz #lekarzenainstagramie #instamateczki #medicaldoctor #medycyna #polskatochorykraj #systempadl #medicine

A post shared by Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska (@mamapediatra_blog) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg opowiada, jak wygląda procedura przeszczepiania

"Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym, ale to absolutnie w żadnym przypadku, nie pobudza do zmiany". Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy i co sprawia, że jest nieskuteczna

„Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym przypadku nie pobudza do zmiany”. Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy

Lekarz o tym, że nie jest od "spełniania bezmyślnych zachcianek" matek i ojców

„Pierwszy raz wyrzuciłem rodziców z gabinetu”. Lekarz o tym, że nie jest od „spełniania bezmyślnych zachcianek” matek i ojców

100 tys. przypadków koronawirusa w Polsce od początku epidemii

Przekroczyliśmy kolejną granicę. Ponad 100 tys. przypadków koronawirusa w Polsce od początku epidemii!

koronawirus, lekarze rodzinni

Powtarzał: dajcie lekarzom rodzinnym zlecać testy, a zobaczycie skalę epidemii. Michał Domaszewski o rekordach zakażeń w Polsce

dziecko z gorączką

Z przeziębieniem na SOR? Do rzecznika praw pacjenta trafiło kilka tysięcy skarg na przychodnie

osoba w masce

„Pani z reklamy pomógł, a mi nie pomaga”. Dr hab.n.med. Andrzej Wojnar o doktorze Google

Lekarka rodzinna o pandemii w Polsce: niektórzy mają tak dużo pacjentów pod opieką, że nie mają czasu na załatwienie potrzeb fizjologicznych

Powrót do szkół

Powrót do szkół w obowiązkowych maseczkach? Jest stanowisko ministra edukacji

GIS złagodził zalecenia epidemiologiczne dla przedszkoli i żłobków

GIS złagodził zalecenia epidemiologiczne dla przedszkoli i żłobków

Lek. Michał Domaszewski o absurdach epidemii: jesteśmy przed sezonem infekcyjnym, a ja nadal nie mogę zlecać testów na koronawirusa

koronawirus na świecie

Naukowcy z Poznania: „W Polsce mamy do czynienia z genetyczną mieszanką wielu typów i podtypów koronawirusa SARS-CoV-2

lekarka w maseczce

Wstydzisz się rozebrać u lekarza? „Nikt z personelu nie czyha z radością, aby obejrzeć nagiego pacjenta”

wakacje z koronawirusem, ludzie nad jeziorem

Będą kontrole w miejscowościach turystycznych – zapowiada Łukasz Szumowski

koronawirus, śmiertelność

Co 15 sekund umiera osoba zakażona koronawirusem

plaża we Władysławowie, lato 2020

Wakacje w czasie pandemii. Tak (nie)wygląda reżim sanitarny na plaży we Władysławowie

koronawirus, sklep w Polsce

Koronawirus w Polsce. Ruszą kontrole policji i służb sanitarnych w sklepach, będzie rejestracja wesel

Wakacje w Polsce a koronawirus – pomysły, metody relaksu bez wyjazdu, aktywny wypoczynek z dziećmi

Koronawirus, Madonna, fake newsy

Instagram blokuje Madonnę za szerzenie teorii spiskowych na temat koronawirusa

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń

#MedBikini

Medyczki publikują swoje zdjęcia w bikini. W ten sposób protestują przeciwko seksizmowi w pracy

koronawirus w polsce

 „Aktualnie sytuacja we Włoszech jest lepsza niż w Polsce” – Anna Cykowska krytycznie o postawie Polaków wobec pandemii

Jennifer Aniston i Courteney Cox apelują o noszenie masek ochronnych

Jennifer Aniston i Courteney Cox apelują o noszenie masek. Publikują zabawne wideo z psami jednej z aktorek

kobieta w ciąży

Wykonanie testu na koronawirusa to wymóg niezbędny do odbycia porodu rodzinnego? Jest stanowisko NFZ

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm