Trenujesz? Badaj się!
Badania krwi powinny być stałym elementem kontrolnym u osoby aktywnej fizycznie, ponieważ informują o prawidłowym lub nieprawidłowym funkcjonowaniu ciała. Co więcej, mogą ułatwić nam drogę do osiągnięcia treningowego celu.
Cieszy nas trend bycia fit i cieszy fakt, że coraz więcej osób trenuje. Niestety sport nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. Zbyt duże obciążenia treningowe mogą zakłócić np. pracę układu hormonalnego czy trawiennego, w efekcie czego mogą pojawić się stany chorobowe.
Jeśli prowadzicie intensywny tryb życia, macie siedzącą i stresującą pracę, jecie posiłki w pośpiechu lub nie dojadacie, wybieracie pożywienie złej jakości, a do tego serwujecie sobie dużą intensywność treningową, wasz organizm jest wyeksploatowany. Oznacza to, że potrzebuje swego rodzaju przeglądu i naprawy pewnych systemów.
Do podstawowych badań osoby aktywnej fizycznie należą badania krwi oraz moczu, które powinny być wykonywane minimum dwa razy w roku. Natomiast osoba trenująca amatorsko, ale na poziomie zawodowym, powinna badać się nawet co trzy miesiące w określonych fazach programowania treningowego. To ułatwi monitorowanie tego, co się dzieje z organizmem przy konkretnych jednostkach treningowych.
Kolejnym podstawowym badaniem jest badanie krzywej cukrowej w celu kontroli gospodarki węglowodanowej (zawartości i „zachowania się” glukozy oraz insuliny).
Prawidłowe wartości laboratoryjne
Glukoza:
Na czczo: 75-85 mg/dl
Po 1 godzinie od posiłku – do 140 mg/dl
Po 2 godzinach od posiłku – maksymalnie 100 mg/dl
Insulina:
Na czczo <10
Po 1 godzinie od posiłku -20-25
Po 2 godzinach od posiłku – ok. 10 maksymalnie do 15
A także lipidogram, czyli całkowita zawartość cholesterolu we krwi z podziałem na HDL, LDL oraz poziom trójglicerydów.
Prawidłowe wartości laboratoryjne:
Cholesterol całkowity < 190mg/dL
Cholesterol LDL <100 mg/dL
Cholesterol HDL >60 mg/dl
Trójglicerydy < 150 mg/dL
Trzeba pamiętać, że podczas interpretacji badań laboratoryjnych należy wspomnieć o aktywności fizycznej i jej częstotliwości, bo może mieć to bezpośredni wpływ na wynik badania. Dotyczy to także kobiet, które są w ciąży.
Dlatego każde badanie powinno być wykonane na czczo, a ostatni posiłek zjedzony na ok. 12 godzin przed badaniami. Warto dodać, że kolacja powinna być lekkostrawna, bez zbyt dużej ilości cukrów, gdyż może nam podwyższyć wyniki glukozy. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, dzień przed badaniem powinniśmy zrobić sobie przerwę treningową, gdyż intensywny trening może podnieść kortyzol lub kinazę keratynową, co lekarz może zinterpretować jako poważne problemy zdrowotne. Z tego powodu należy wcześniej poinformować go o wykonanym treningu.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Emma D’Arcy: „Zdecydowałom się zrobić coming out, aby pokazać młodym osobom, że jest dla nas przestrzeń i jest jej coraz więcej”
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
się ten artykuł?