4 powody, dla których należy zrezygnować z treningu
Podczas choroby, przeziębienia, kontuzji warto zrezygnować z treningu. Warto pamiętać o regeneracji i nie przeciążać swojego organizmu. Podczas ciąży skonsultuj się z lekarzem oraz trenerem, do opracowania specjalnego planu treningowego.
Lenistwo oczywiście nie jest absolutnie żadnym usprawiedliwieniem. Chyba że zdarza się niezwykle rzadko. Każdy z nas ma do tego czasem prawo. W innych przypadkach usprawiedliwieniem może być tylko atak żarłocznych zombie lub tornado. A tak serio – kiedy odpuścić sobie trening i w jakich momentach naprawdę powinniśmy to zrobić, by nie wyrządzić sobie krzywdy?
Choroba
Katar? To akurat słaba wymówka, ale jeśli czujesz, że cię rozkłada i nie masz siły nawet przesunąć krzesła, trening nie będzie najlepszym pomysłem. To znak, że twoje ciało potrzebuje odpoczynku. Nie trenuj także podczas choroby i kiedy rozrywający twoje płuca kaszel nie daje ci spokojnie oddychać, nawet wtedy, kiedy siedzisz. Pamiętaj też, że zarażasz. Znajomi z pewnością nie będą zachwyceni unoszącymi się w powietrzu zarazkami.
Kontuzja
Złapałaś kontuzję? Wyluzuj na chwilę i koniecznie zadbaj o to, by w pełni wyzdrowieć. Nie wpadaj w panikę, że forma spadnie, bo zdrowie naprawdę jest w tym przypadku najważniejsze. Lepiej odpuścić na chwilę niż później z powodu własnej lekkomyślności doprowadzić do sytuacji, w której nie będziesz trenować przez pół roku. Poradź się także dobrego lekarza (najlepiej sportowego – oni rozumieją trochę lepiej), kiedy możesz zacząć treningi, z jaką intensywnością i obciążeniem.
Ciąża
Rzucać wszystko i leżeć? Niekoniecznie, ale umówmy się – ten stan nie jest najlepszym momentem na ciężkie, intensywne i siłowe aktywności. W takim przypadku sprawę koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Każda ciąża przebiega inaczej. Bezpieczeństwo najważniejsze!
A co po porodzie? Z pewnością nie rzucaj się w szaleńczy wir pracy, by po urodzeniu dziecka w miesiąc wrócić do formy. Wysiłek fizyczny – tak, ale początkowo umiarkowany. Dajmy ciału chwilę. Wykonało jedno z najcięższych życiowych zadań.
Nie mogę, mam trening – czyli brak życia osobistego
Twoi przyjaciele po raz kolejny słyszą: „Nie mogę, mam trening”? Zauważasz, że wasze światy powoli się oddalają? To niezbyt dobry znak. Sama mam z tym czasem problem, choć u mnie treningi są także pracą. Postaraj się znaleźć równowagę między pasją, a kontaktem z rodziną i najbliższymi. Są sprawy ważne, jasne, ale nie zawsze są one najważniejsze. Czasem możesz odpuścić trening, by spotkać się z przyjacielem na kolację. Naprawdę!
Zobacz także
„A ja mówię Ewie – FUCK OFF”. Blogerka bodypositive odpowiada Ewie Chodakowskiej
„Dzisiaj uświadamiam kobiety, że mogą o siebie dbać, ale żeby robiły to z głową, bo jeśli tylko odłożą ją na półkę, a w zamian wybiorą ciało, to już po nich”. Rozmawiamy z Martą Kieniuk-Mędrala o zaburzeniach odżywiania
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?
się ten artykuł?