Smog – instrukcja przetrwania
Nie każdy początek sezonu budzi entuzjazm. Na przykład taki sezon smogowy. Ponieważ smog znowu dusi i truje, przypominamy 7 podstawowych zasad, które pomogą zminimalizować negatywne skutki oddziaływania zanieczyszczonego powietrza.
Nie wychodź
Łatwo powiedzieć! Biorąc pod uwagę liczbę dni, gdy bezpieczne normy zostają przekroczone, trzeba by spędzić w czterech ścianach większą część sezonu grzewczego. Więc może inaczej: kiedy smog wisi w powietrzu, przebywanie na zewnątrz ograniczamy do niezbędnego minimum. Zero spacerów po parku, zero sportu pod chmurką – w tych warunkach nie wyjdą wcale na zdrowie. Chociaż władze miast starają się dbać o najmłodszych i w dniach, gdy smog jest największy, wydają komunikaty o niebezpieczeństwie związanym z przedszkolnymi spacerkami, warto trzymać rękę na pulsie i upewniać się, czy maluchy rzeczywiście w tych dniach zostają w salach. Czasem taki system ostrzegania działa ze sporym opóźnieniem.
Nie wietrz
W porządnie przewietrzonym pokoju lepiej się śpi? Niekoniecznie, zwłaszcza gdy czystość powietrza na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Zanim otworzycie okno, zerknijcie na jedną z aplikacji monitorujących smog (pełno ich w sieci). Normy przekroczone = okna szczelnie zamknięte.
Alergiku, uważaj
Zanieczyszczone powietrze zaostrza wszelkie zmiany w obrębie dróg oddechowych. Stąd w sezonie smogowym wysyp katarów i kaszli pozornie nieznanego pochodzenia. Uwaga astmatycy! To czas, gdy nie powinniście rozstawać się z inhalatorem.
Zadbaj o śluzówki
Smog swędzi, drapie i szczypie. Dosłownie. Osadzając się na śluzówkach, narusza barierę ochronną organizmu i toruje drogę drobnoustrojom. Podrażnienia dotyczą nie tylko śluzówek nosa i gardła, smog może powodować też swędzenie i łzawienie oczu. Jak się bronić? Po powrocie do domu koniecznie spłukujcie śluzówki wodą albo aplikujcie sól morską w sprayu.
Noś maseczki i… okulary
Maseczki antysmogowe na ulicach przestają budzić sensację. Co prawda w niektórych wygląda się jak Lord Vader, ale czy to coś złego? Wybór maseczek jest coraz większy, ważne, żeby miały odpowiednie filtry i szczelnie przylegały do twarzy. Maseczki dla dzieci trzeba wybierać ze szczególną starannością, tak żeby maluchy potrafiły same prawidłowo je założyć. Nie martwcie się, że nie będą chciały ich nosić. Niektóre wzory są naprawdę świetne. Jeśli smog szczególnie podrażnia oczy, chrońcie je podobnie, jak w okresie pylenia roślin – okularami.
Popraw jakość powietrza w domu
W dniach największego zanieczyszczenia smog przenika do pomieszczeń nawet przez szczelnie zamknięte okna, nadal jednak powietrze wewnątrz jest czystsze niż to na zewnątrz. Nie chcecie być bierni? Zainwestujcie w rośliny (gatunków, które mają moc filtrowania powietrza jest sporo) – będzie ładniej i zdrowiej, albo w elektroniczny oczyszczacz. To zdecydowanie większy wydatek, ale też bardziej odczuwalny pozytywny efekt.
Zmień klimat
Jedni uciekają przed smogiem profilaktycznie, inni szukają ratunku, dopiero, gdy ten porządnie da się we znaki. Wyjazd nad morze (wieje!) to zimą bardzo dobry pomysł.
Polecamy
Wojtek Sawicki o nowym filmie Disneya: „Rzeczy, których nie spodziewałem się dożyć”
Więzienie i wysoka grzywna za skorzystanie z usług surogatki za granicą. Włosi przegłosowali nowe prawo
Gdy twoje dziecko się boi, sięgnij po tę książkę. „Lęk u dzieci” pod matronatem Hello Zdrowie
Rwąca woda wdarła się do szpitala w Nysie. Kobiety w ciąży i dzieci ewakuowano na pontonach
się ten artykuł?