Rozpiętki na dobrą klatę
Rozpiętki to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na mięśnie klatki piersiowej. Mimo że kojarzy się z męskim treningiem, jest również doskonałą alternatywą dla kobiet, które chcą ujędrnić biust.
Najważniejsza jest technika:
Rozpiętki ze sztangielkami na ławce płaskiej w pozycji leżącej:
Rozpiętki – prawidłowa technika
Połóż się wygodnie na ławce prostej tak, aby swobodnie wykonywać ruchy ramionami. Sztangielki trzymaj w górze na wyciągniętych rękach, z lekkim zgięciem w stawie łokciowym tak, aby odciążyć stawy. Następnie wykonaj wdech i kontrolując ruch, rozłóż ramiona do poziomu, zrób wydech i wróć do pozycji wyjściowej. Podczas tego ruchu zwróć uwagę, aby twoje plecy i pośladki nie odrywały się od ławeczki.
Dobierz odpowiednie obciążenie tak, aby wykonywać rozpiętki poprawnie technicznie. Nie zalecam wykonywać ich z dużym obciążeniem. Jest to podstawowe ćwiczenie, które rozwija mięśnie klatki piersiowej, dodatkowo zwiększa objętość płuc i świetnie uelastycznia mięśnie.
Rozpiętki w nieco trudniejszej wersji wiążą się z zastosowaniem niestabilnego podłoża. Sprzętem, który dodatkowo zaangażuje mięśnie stabilizujące, będzie piłka. Robimy zatem np. rozpiętki z hantlami, leżąc na piłce gimnastycznej.
Rozpiętki z przenosem sztangi za głowę
Połóż się na ławce (możesz wykorzystać także piłkę). Staw skokowy powinien znaleźć się tuż pod kolanem. Sztangielkę trzymaj na wyprostowanych rękach nad głową. Robiąc wdech, opuść sztangielkę za głowę, lekko zginając przy tym ruchu łokieć. Wróć do pozycji wyjściowej, wykonując wydech.
Te rozpiętki odpowiadają za poszerzenie klatki piersiowej. Wykonuj je z małym obciążeniem i nie zginaj nadmiernie kończyn górnych w łokciach.
Polecamy
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu
się ten artykuł?