Przejdź do treści

Lato w mieście – niezbędnik

Lato w mieście – niezbędnik
Lato w mieście oznacza też pikniki! Zaopatrzcie się w odpowiednie gadżety, takie jak torbo-koc od Yield Design, Shop.YieldDesign.co
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czego potrzebujemy, by należycie przeżyć lato w mieście? Oczywiście odpowiednich ekologicznych akcesoriów! Zaopatrzcie się we wszystko, czego potrzeba dla ochłody i ogłady.

Lato w wielkim mieście to piękny czas, kiedy parujące mury wyganiają na zewnątrz spragnionych słońca bladych mieszczuchów. W Warszawie nigdy nie chodzi się tak dużo, jak latem, gdy potrzeba słońca i świeżego powietrza, która w naszym klimacie nigdy nie bywa całkiem zaspokojona, wreszcie może znaleźć swoje ujście. Lato w mieście to w stolicy najprzyjemniejszy czas ze wszystkich – ulice pustoszeją, ludzie robią się bardziej zrelaksowani, opuszcza nas spora gromada najmłodszych, więc rodzice wychodzą się bawić. Czy w innych miastach też tak jest?

Zachęcam do tego, żeby zaopatrzyć się w kilka drobiazgów, które umilą i usprawnią funkcjonowanie w letnich miesiącach. Na stopy – o ile nie mamy akurat serii bardzo formalnych spotkań biznesowych – zakładamy lekkie i ekologiczne espadryle. To buty, których podeszwy robi się tradycyjnie z juty – sympatycznego surowca, który jest w stu procentach odnawialny i biodegradowalny. Ma też właściwości antystatyczne i izolacyjne, a że mało przyjmuje temperaturę, pozostaje wygodnym materiałem na lato. Stopa w espadrylach oddycha, a jutowe podeszwy dopasowują się do jej kształtu. Porządnie uszyte letnie buty – np. takie jak te marki Espadrille Store – powstają od setek lat w kontrolowanych warunkach, według przetestowanych wykrojów i sposobów.

alt=”” width=”310″ height=”469″ />

Lato w mieście, czyli przewiew w bucie – sklep firmowy The Espadrille Store, źródło: EspardilleStore.eu

To nie przesada – wszystkie buty wytwarzane w Espadrille Store pochodzą z ręcznej manufaktury w wiosce Cervera w prowincji Rioja, skąd ponoć pochodziło płótno na żagle statków hiszpańskiej armady! Pierwowzory espadryli z włókien roślinnych znajdowano zaś nawet w wykopaliskach z głębokiej prehistorii! Za parę z tej historycznej okolicy – z ręcznie wyplecioną podeszwą, osobiście wykończoną i obszytą przez dziarskie mieszkanki Cervery – zapłacimy od kilkunastu do nawet 70 euro. Cena zależy od tego, czy buty wykonano z płótna czy z zamszu, od wysokości obcasa i skomplikowania wzoru i wykończenia. Za parę francuskich espadryli marki Manebi z hiszpańskiej bawełny i naturalnej juty, również ręcznie obszywanych i wykończonych cienką warstwą gumy ekologicznego pochodzenia, zapłacimy 45 euro.

Bawełniane i zamszowe espadryle marki Manebi, źródło: Manebi.eu

Ważne na letnie upały jest także to, by nie tylko naszym stopom, ale i wnętrzu było przyjemnie chłodno. Trzeba się nawilżać również od środka! Wiadomo, że najgorsze, co można zrobić, to zaśmiecać ledwo dyszące środowisko plastikowymi butelkami i kubeczkami na napoje. Wystarczy raz zainwestować w butelkę z filtrem, by ostatecznie ograniczyć nasze zużycie obciążających ziemię PET-ów. Z piękniejszych projektów polecam My Water Bottle marki Stelton. Do produkcji tej butli nie użyto żadnych niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów ani PCV, a jej wdzięczną szklaną formę spowito w wymienny i dający się prać materiałowy uchwyt.

Szlachetny uchwyt pozwoli utrzymać w ręku ten piękny kształt, źródło: Stelton.com

Równie piękna jest kojarząca się w Polsce raczej politycznie butelka KOR Water. Niesamowite, ergonomiczne kształty, stal lub bezpieczny kopoliester Eastman Tritan©, w którym płyn mieni się cudownie, składają się na niemal zmysłowe doznanie z obcowania z czymś tak, wydawałoby się, prostym, jak butelka wody.

Linia Kor Vida to stalowe, powlekane silikonem w miejsce ustnika butelki-cuda, źródło: KorWater.com

Te produkty proste jednak nie są – materiały, z których je stworzono, to wynik skomplikowanych badań pod kątem ergonomii, funkcjonalności i… przyjemności. Dlatego np. dziubek do picia zaprojektowano tak, by do butelki zmieściły się kostki lodu, by powierzchnia, z którą stykają się usta, była przyjemna w dotyku, nienarażona na kontakt z niczym niehigienicznym i idealnie szczelna po zamknięciu.

Kolorowe kształty lini Kor One wytopione z kopoliestru Eastman Tritan© pozbawionego potencjalnie szkodliwego biosfenolu A, źródło: KorWater.com

Pojemniki KOR, nazywane najbardziej designerskimi na świecie, występują też w limitowanych seriach ozdabianych przez artystów.

Do uniwersalnego letniego kompletu służącego kontemplacji lata w mieście brakuje jeszcze pięknej i praktycznej torby piknikowej. Świetny pomysł za pośrednictwem Kickstartera uruchomili Rachel Gant i Andrew Daming, czyli duet Yield. Ich Picnic Bag/Blanket (na zdjęciu głównym) kto idealne połączenie torby i koca, na którym można dowoli piknikować, ale i zmieścić do środka kilka potrzebnych drobiazgów, jak korkociąg czy butelka wina.

Picnic Bag od Yield Design w słonecznym kolorze mango, źródło: Shop.YieldDesign.co

Przy pomocy otwarcia jednego suwaka torba zmienia się w termoizolowany neoprenowy koc i, z powrotem, w wygodne nosidło. Dobrej jakości materiały i stawiające na lokalną siłę roboczą metody produkcji złożyły się na wdzięczny projekt, sfinansowany przez użytkowników Kickstartera w niecały miesiąc. Teraz Yield Design ma dobrze się sprzedające torby w swojej regularnej ofercie.

Do dzieła! Lato w mieście czeka, by uwieść was swoimi atrakcjami! Butle i torby w dłoń! Mknijcie po rozgrzanym asfalcie w wygodnych espadrylkach!

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?