Książka na stres. Czytaj dla zdrowia!
Zaledwie 6 minut czytania zmniejsza poziom zestresowania o dwie trzecie! Jeśli nie dla poszerzania horyzontów, to czytajcie przynajmniej dla zdrowia ducha. Książki mogą być przyjemną i skuteczną terapią odstresowującą.
Książka na stres
Już 6 minut czytania może wystarczyć, aby obniżyć poziom stresu o dwie trzecie! – dowodzą badania neuropsychologa doktora Davida Lewisa. Według niego czytanie koi nerwy skuteczniej i szybciej niż słuchanie muzyki, wypicie filiżanki herbaty czy nawet spacer. Jak to sprawdził? Badanych poddawano „stresującym” testom oraz aktywnościom, cały czas mierząc napięcie mięśni i pracę serca. Później stosowano różne techniki relaksacji i sprawdzano podstawowe parametry. Czytanie dało najlepszy rezultat, bo wykonując tę czynność, odrywamy się od codziennych problemów i zmartwień, a uwagę skupiamy na tekście, fabule książki, ilustracjach. To relaks dla ciała i umysłu.
Książka przeciw demencji
…bo w końcu mózg jest jak mięsień – trzeba go ćwiczyć. Badania z Proceedings of the National Academy of Sciences dowiodły, że dorośli, którzy częściej angażują swój mózg w czytanie i zapamiętywanie, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera.
Książka na dobry sen
Skoro książka pomaga się odstresować, to w rezultacie pomaga też odprężyć się przed zaśnięciem. Osobom z problemami tego typu zaleca się wprowadzenie codziennej rutyny, polegającej na wyciszaniu się przed zaśnięciem. I tu książka jest jak znalazł. Najlepiej ta tradycyjna – papierowa. Ostatnie badania pokazują, że czytanie przy słabym świetle wcale nie wpływa znacząco na pogorszenie wzroku. To lepsze niż gapienie się w jasny monitor komputera czy telefonu – mózg dostaje wtedy informację: jest jasno, trzeba wstawać!
Książka na smutki
Czytanie może poprawić nam humor. Książka jest dobra zawsze, gdy łapie nas chandra. Zamiast po dramat czy horror sięgnijmy jednak lepiej po dobrą komedię albo poradnik o pozytywnym myśleniu.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby”. Jak uwolnić się od nadmiernego stresu i paraliżującego lęku, tłumaczy psychoterapeuta Nikodem Ryś
Thor gra na bębnach! Chris Hemsworth rozgrzewa scenę na koncercie Eda Sheerana. W ważnym celu
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Fuga dysocjacyjna – jak się objawia? Przykłady fugi dysocjacyjnej
się ten artykuł?