2 min.
Wiesz, z jakim obciążeniem codziennie radzi sobie twoja szyja? Dbaj o nią!

Dbaj o szyję! Brooke Cagle/Unsplash
65 godzin – średnio tyle czasu spędzamy w pozycji siedzącej podczas jednego tygodnia pracy. Gdy odliczyć sen, pozostaje około 3 godzin dziennie, podczas których stoimy lub jesteśmy aktywni. Odcinek szyjny kręgosłupa ma przechlapane…
Z jakim obciążeniem musi poradzić sobie szyja?
Nacisk, któremu poddany jest kręgosłup jest o 50-80% większy podczas siedzenia niż podczas stania. W takiej sytuacji często obrywa też odcinek szyjny kręgosłupa. Zwykle wynika on właśnie z trybu pracy i wielogodzinnego siedzenia. Coraz więcej pracujemy na komputerach, tabletach i innych urządzeniach elektronicznych, które wymuszają pochylenie głowy i jej wysunięcie do przodu. Średnio można przyjąć, że głowa to 7% ogólnej masy ciała, czyli dla przeciętnej osoby ważącej średnio 60 kg w przypadku kobiet i 80 kg w przypadku mężczyzn głowa waży 4-5,5 kg.
Spróbujcie utrzymać na wyciągniętej ręce ciężar 5 kg. Jak długo się to uda zrobić? Łatwo wtedy zrozumieć, z jakim obciążeniem musi codziennie radzić sobie nasza szyja. Należy zatem pamiętać, aby nie pochylać głowy i w miarę możliwości trzymać ją w osi ciała.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ważne jest jednak, by systematycznie ją rozciągać. Polecamy wam ćwiczenie, które doskonale rozluźnia kręgi. Zanim je jednak wykonacie, pamiętajcie, że przeciwwskazaniem do jego wykonywania jest wysokie ciśnienie tętnicze lub duże problemy z szyją.
Ćwiczenie na zdrową szyję
Połóż się na ławeczce, tak aby głowa wystawała poza skraj. Weź wdech i napnij szyję. Utrzymaj powietrze i napięcie przez sekundę, a potem je wypuść. Głowa nieco opadnie. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
Kiedy odprężasz się pomiędzy sekundami napięcia, staraj się dekompresować (rozluźniać) i wydłużać odcinek kręgosłupa. W nieco innej wersji możesz także w trakcie wdechu unosić głowę – do dotknięcia klatki piersiowej – i opuszczać ją w fazie wydechu, kontrolując ruch szyi.
PODEŚLIJ ZNAJOMYM!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

30.01.2023
Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”

29.01.2023
„Okazało się, że potrzeba mówienia o śmierci jest ogromna, tylko dotychczas nie było na nią przestrzeni”. Czym jest ruch „o śmierci przy kolacji”

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023