Przejdź do treści

10 000 kroków – dacie radę?

10 000 kroków – dacie radę?
10 000 kroków – dacie radę? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ile robicie kroków dziennie? Pewnie nie macie zielonego pojęcia.  10 000 – tyle byłoby idealnie: zdrowsze serce, większa wydajność oddechowa, lepszy nastrój. Robiąc 10 000 kroków, pokonamy dystans 8 kilometrów i spalimy ok. 600 kalorii (zajmie nam to ok. 1,5 godziny).

Chód jest zdrowy – nie tylko sportowy

Szczerze mówiąc, nie przepadam za bardzo intensywnymi ćwiczeniami. Wolę inne formy wysiłku, niekoniecznie wyciskające siódme poty i okupione 3-dniowymi zakwasami. A może by tak więcej… chodzić? Naukowcy wyliczyli, że dziennie wykonujemy średnio od 3 000 do 4 000 kroków (ok. 30-40 minut), jednak wielu z nas robi ich mniej niż 900. Człowiek nie jest stworzony do takiego bezruchu!

Grupa badaczy z Arizona State University opracowała klasyfikację poziomu aktywności na podstawie średniej dziennej kroków. Mniej niż 5 000 oznacza, że ruszamy się za mało, 5 000 -7 499 określono jako „aktywność na niskim poziomie”, 7 500 – 9 999 to „umiarkowana aktywność”, zaś osoby robiące 10 000 lub więcej kroków dziennie to osoby aktywne fizycznie. Dodatkowo przeczytamy, że jeśli przekraczamy dzienny limit 12 500 kroków, jesteśmy „bardzo aktywni”.

Aby sprawdzić swój dzienny krokowy pułap, najłatwiej zakupić krokomierz. To dobra i niedroga inwestycja. Urządzenie kosztuje ok. 50 zł. Dzięki niemu będziemy kontrolować nie tylko, ile kroków dziennie pokonujemy, ale też zmierzymy przebyty dystans, liczbę spalonych kalorii, prędkość, temperaturę powietrza… Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i ma wbudowaną pamięć. Obecnie w funkcje krokomierza wyposażonych jest też wiele smartfonów.

Otyłość kobieca

Każda okazja jest dobra, by chodzić

Łatwo można się przyłapać na tym, że zamiast ruszyć na spacer, wolimy rozsiąść się w aucie lub jechać komunikacją miejską. Jak sprawić, by 10 000 kroków było realnym osiągnięciem? Poniżej parę wskazówek, które ułatwią osiągnięcie celu.

  • Zakup krokomierz – motywuje i pomoże sprawdzić, ile w rzeczywistości dziennie wykonujemy kroków.
  • Nie bierz się natychmiast za maksymalny pułap. Zacznij stopniowo zwiększać codzienną liczbę kroków, najlepiej o 500 kroków dziennie co tydzień. 10 000 to dzienna średnia – nie oznacza, że musimy ten cel realizować każdego dnia, a np. poświęcić więcej czasu na chodzenie w weekend.
  • Nie masz czasu? Dla chcącego… każda okazja jest dobra, aby pójść pieszo. Zamiast zawozić dzieci, zaprowadź je piechotą; wybierz przestanek oddalony do swojego domu; a zamiast windy wybieraj schody.
  • Chodzenie jest nudne? Znajdź towarzysza; dołącz do grupy chodziarzy albo sam taką zorganizuj; wybieraj nowe, ciekawe miejsca na piesze wycieczki.
  • Jeśli wybierasz długą trasę, rób 10-minutowe przerwy.
  • Zacznij od naszego wyzwania 6 000 kroków dziennie!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: