3 min.
Głowa nie działa? Problemy z koncentracją? Idź na spacer

Zdjęcie: Stephan Vance / Unsplash
Najnowsze
25.02.2021
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
24.02.2021
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
24.02.2021
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
24.02.2021
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii
23.02.2021
Dagmara Seliga: Syndrom oszusta częściej dotyka kobiety. Żyją w ciągłym lęku
Ernő Rubik słynną kostkę wymyślił w czasie spaceru po budapeszteńskim nabrzeżu Dunaju. Raczej nie był to przypadek. Spacer to jedna z najlepszych metod na wyzwolenie kreatywności. Wiedzą o tym w Dolinie Krzemowej, gdzie spacerują wyjątkowo chętnie.
Kostka Rubika to niejedyny znany owoc spaceru. Jest ich więcej. Inne, żeby wymienić tylko kilka, to teoria ewolucji, model DNA, penicylina oraz zasada nieoznaczoności Heisenberga. Ale także wiele komputerowych innowacji. Tych ostatnich zresztą cały czas przybywa, bo w Dolinie Krzemowej spaceruje się coraz więcej. Pojawił się tam już nawet zwyczaj przeprowadzania „chodzonych spotkań” i część korporacji przygotowała specjalne trasy spacerowe, które można rezerwować na spotkania ważne oraz czy wymagające kreatywności. Ponieważ rzecz działa, to robi się coraz bardziej modna. A działa, ponieważ ludzki mózg uwielbia spacery „bez komórki”.
Marily Oppezzo i Daniel Schwartz to para psychologów ze Stanfordu, którzy postanowili sprawdzić, jak chodzenie wpływa na myślenie. W tym celu przeprowadzili wiele eksperymentów, których kluczowym elementem były tzw. testy Guilforda. Polegają one na tym, że szuka się nowych zastosowań dla starych przedmiotów, a badacze mierzą, jak wiele, jak dobrych i w jakim czasie ktoś wymyśli. Możecie je znać, bo często korzystają z nich nie tylko akademicy, ale także rekruterzy.

Ilustracja: Izabela Dudzik
Testom poddawano więc studentów, którzy chodzili, i takich, którzy siedzieli. Robiono to w różnych układach i na różne sposoby – np. na bieżni, w pomieszczeniu, na zewnątrz – za każdym razem uzyskując zbieżne wyniki. Chodzenie poprawia kreatywność. Grupy rozwiązujące test Guilforda w czasie spaceru uzyskiwały wyniki o ponad 200 proc. lepsze niż ludzie, którzy robili to na siedząco. Przy czym najlepiej było, kiedy ludzie chodzili w swoim tempie. Mniej ważne było to, gdzie chodzili. Kreatywność wzrastała nawet wtedy, kiedy tam i z powrotem chodzili w pomieszczeniu. Gorzej radzili sobie za to z zadaniami, które wymagały skupienia i koncentracji na szczegółach.
Spacery wspomagają kreatywność co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, a pokazały to prowadzone w Edynburgu badania Jenny Roe, w ich trakcie inaczej zachowują się nasze fale mózgowe, które najpewniej przełączają się w tryb pozwalający uciec poza utarte schematy. Po drugie, co staje się coraz ważniejsze, pozwalają uciec od ciągłego bycia rozpraszanym, od którego niezwykle trudno jest uciec, kiedy siedzi się w biurze lub odbiera nieustannie dzwoniący telefon.
Dlatego kiedy głowa nie działa tak, jak byśmy chcieli, najlepiej jest pójść na długi spacer. Czego wzięcie pod uwagę wypada polecić także pracodawcom…
Skoro mogą tak robić w Apple’u i Google’u, to możemy tak robić także my.
Poleć ten artykuł znajomym
Zobacz także

Pływasz i pływasz, ale nie widzisz postępów? Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie

Dziewczyno, trenuj boks! W czym ta sztuka walki na pięści jest dobra i jak zacząć, tłumaczy instruktor boksu Dariusz Sęk

Co zrobić, aby bieganie z psem było jeszcze przyjemniejsze dla obu stron? Oto kilka cennych rad
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.02.2021
Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

20.02.2021
Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

18.02.2021
Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

15.02.2021