Przejdź do treści

Biegasz? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów. Mogą cię wiele kosztować

Tekst o najczęstszych błędach biegaczy i kontuzjach. Na zdjęciu: Kobieta biegnąca po chodniku - HelloZdrowie
Biegasz? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów, mogą cię wiele kosztować Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żaden biegacz nie chce być narażony na jakąkolwiek kontuzję, ale powinno zależeć mu na kondycji i poprawie zdrowia i wyglądu. Niezależnie, czy jesteś początkującą czy zaawansowaną biegaczką i tak jesteś narażona na błędy, które mogą skutecznie odwieść cię od upragnionego celu.

Wskazówki dotyczące biegania

  • Intensywność

Lubisz nagle gwałtownie zwiększać szybkość biegu? Powinnaś więc dowiedzieć się, że wzrost intensywności powyżej 10 proc. w każdym tygodniu zwiększa ryzyko kontuzji i wypalenia. Więcej wcale nie musi oznaczać lepiej. Dlatego staraj się nie przekraczać wzrostów (dotyczących dystansu czy tempa) o więcej niż te 10 proc. tygodniowo.

  • Rozgrzewka

Każdy sportowiec, czy to początkujący czy zaawansowany, powinien wiedzieć, że bez rozgrzewki ani rusz. Przed bieganiem koniecznie wykonaj dynamiczną rozgrzewkę: wysokie kolana, kopanie piętami w pośladki czy szybkie nóżki. Zwykłe, spokojne rozciąganie zostaw czas na po bieganiu.

  • Buty

Podczas biegania należy używać butów, które będą cię chroniły przed kontuzjami. Jeśli używasz starych butów do biegania, to możesz mieć pewność, że narażasz się na niepotrzebne obrażenia. Wybierz się więc do sklepu sportowego, gdzie fachowcy pomogą ci w wyborze idealnego obuwia. Pamiętaj jednak o tym, aby przed zakupem pochodzić w nich trochę po sklepie. Wówczas upewnisz się, że są dla ciebie odpowiednie.

Kobieta biegnie
  • Ćwiczenia dodatkowe

Biegacze, którzy zajmują się tylko bieganiem, są narażeni na niestabilność stawu skokowego oraz innych chorób związanych ze stawami. Ważne jest, aby do biegania dołożyć jogę, pływanie czy treningi siłowe, dzięki którym rozciągniesz mięśnie i ustabilizujesz ich ewentualne zaburzenia.

  • Zrównoważona dieta to podstawa!
  • Nie obciążaj ciała

Jeśli zauważysz, że twój organizm jest wycieńczony, daj mu trochę czasu na zasłużony odpoczynek.

Biegaczu, doceń wykroki

Co jeszcze warto wiedzieć, aby bieganie przynosiło więcej korzyści?

  1. Zmieniaj trasy biegowe – zapewne masz swoją ulubioną trasę, jednak biegając wciąż tą samą drogą, przyzwyczajasz swoje mięśnie do takiej samej pracy podczas biegania.
  2. Nie trać energii na górne części ciała – zdarza ci się czuć, że masz zesztywniały kark lub zbyt spięte barki podczas biegu? Musisz więc wiedzieć, że tracisz wówczas dużo energii, którą powinnaś skierować na nogi, pośladki czy brzuch. Rozluźnij więc górne części ciała i do dzieła.
  3. Staraj się nie biegać po chodniku – wybieranie tak twardej powierzchni, jaką jest chodnik, bardzo mocno obciąży twoje stawy. Wybieraj więc bardziej miękkie powierzchnie, a organizm ci za to podziękuje.
  4. Lądowanie stopy – zwracasz uwagę na to, w jaki sposób twoja stopa ląduje na danej powierzchni? Jeśli lądujesz tylko na palcach lub na pięcie oznacza to, że wykonujesz więcej wysiłku, niż musisz.
  5. Uzupełnianie wiedzy – jeśli zależy ci na tym, aby twoje bieganie było dla ciebie jeszcze bardziej  korzystne, koniecznie bądź otwarta na przyjmowanie nowej wiedzy z tej dziedziny sportu.
  6. Czy twój cel jest realistyczny? Często masz tak, że lubisz mieć coś na już? W takim razie to najwyższy czas, aby zdać sobie sprawę, że katowanie swojego ciała na dłuższą metę nie przyniesie ci rezultatów. Twoje ciało będzie przemęczone, a ty wypalona. Dostosuj swoje treningu do poziomu swojej sprawności i pamiętaj, że „małą łyżeczką również się najesz!”.

Źródło: livestrong

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?