Przejdź do treści

Bianka Zalewska pierwszą Polką wyróżnioną prestiżową nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi przez amerykański Departament Stanu

Bianka Zalewska
Bianka Zalewska wyróżniona prestiżową nagrodą International Women of Courage/ Fot. Ola Skowron/DDTVN/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Bianka Zalewska, polska reporterka wojenna, otrzyma w środę 8 marca nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award. Wyróżnienie przyznawane jest przez amerykański Departament Stanu wybitnym kobietom z całego świata. Nagrodę dziennikarce wręczą pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden i szef dyplomacji Antony Blinken. „W obliczu nieustannych zagrożeń pani Zalewska pozostaje nieustraszona” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Bianka Zalewska wyróżniona

Informację o wyróżnieniu Bianki Zalewskiej, polskiej reporterki wojennej, podał Departament Stanu na stronie resortu amerykańskiej dyplomacji. Jak napisano, nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award Zalewska ma otrzymać w środę, 8 marca w Białym Domu. Wręczy ją pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden oraz sekretarz stanu Antony Blinken.

„Bianka Zalewska jest polską działaczką humanitarną i dziennikarką, która od 2014 roku bezinteresownie dokumentuje rosyjską agresję na Ukrainie i działa na rzecz narodu ukraińskiego od ponad dekady. Przetrwała zagrażające życiu obrażenia, które odniosła, gdy jej samochód znalazł się pod ostrzałem rosyjskich sił zastępczych w obwodzie ługańskim w 2014 r. Nie ustaje w obliczu kampanii dezinformacyjnych i gróźb internetowych skierowanych osobiście do niej i jej rodziny oraz ryzyka przemocy i obrażeń podczas jej częstej pracy na terenie Ukrainy” – napisano na stronie Departamentu Stanu.

Nagroda International Women of Courage (IWOC) przyznawana jest co roku w Dzień Kobiet. Do tej pory otrzymało ją 170 osób z 80 krajów. Honoruje się nią „kobiety, które zademonstrowały wyjątkową odwagę, siłę i przywództwo w promowaniu pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, wzmocnienie roli kobiet i dziewczynek w całej swojej różnorodności – często kosztem wielkiego osobistego ryzyka i poświęcenia” – podaje departament. Bianka Zalewska otrzyma ją jako pierwsza Polka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Odporność, Good Aging
Naturell Witamina D 1000mg, 365 tabletek
70,00 zł
Good Aging
Naturell Koenzym Q10 100mg, 120 kaps.
82,90 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł

„Nie zrozumie nas nikt, kto nie był na wojnie”

Bianka Zalewska jest reporterką wojenną, która m.in. od pierwszych dni Euromajdanu w 2013 r. relacjonowała wydarzenia związane z rewolucją w Ukrainie. Po rozpoczęciu wojny w Donbasie przebywała jako reporterka na pierwszej linii frontu. Relacjonowała również wydarzenia z Ukrainy po rosyjskim ataku 24 lutego 2022 r. O swoich działaniach opowiedziała w rozmowie z Hello Zdrowie.

„Najtrudniejszym był powrót do Polski z wojny w Ukrainie w 2014 roku. Tam widziałam tyle śmierci, tyle krwi. A tutaj toczyło się zwykłe, normalne życie: ludzie chodzili sobie po galeriach handlowych, bawili się na dyskotekach. A tam ginęli.

Pierwszy rok musiałam sama to przepracować. Teraz mi łatwiej, bo wokół mnie są osoby, które wyjeżdżają na front, czują to samo: dzielimy się przeżyciami. Ale coś, z czym nie jest łatwo sobie poradzić nawet żołnierzom czy dziennikarzom wojennym, to śmierć, a zwłaszcza śmierć znajomych ludzi. Często o tym rozmawiamy, to nasza wewnętrzna terapia. To trochę jak w gronie weteranów, z którymi się zresztą często przyjaźnimy. Mamy wrażenie, że nie zrozumie nas nikt, kto nie był na wojnie” – mówiła.

Bianka Lipińska jest również  autorką reportaży i filmów dokumentalnych z wielu zapalnych miejsc na świecie, w tym z Syrii oraz Iraku, gdzie przebywała z Kurdyjkami walczącymi z ISIS. Odznaczona Orderem Księżnej Olgi III Klasy przez Prezydenta Ukrainy. Fascynują ją ludzie. O bohaterach swoich reportaży pisze książkę.

W obliczu nieustannych zagrożeń pani Zalewska pozostaje nieustraszona i nadal przyjmuje uchodźców z Ukrainy, ujawnia rosyjskie okrucieństwa, rzetelnie i odpowiedzialnie relacjonuje sytuację na froncie oraz osobiście dostarcza pomoc na teren Ukrainy” – dodano w komunikacie.

Wraz z polską reporterką wojenną wyróżniono również dziesięć innych kobiet, które wykazały się niezwykłą odwagą. W gronie laureatek znalazła się m.in. ukraińska medyczka i wolontariuszka Julia Pajewska oraz uczestniczki protestów w Iranie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Michelle Yeoh

Michelle Yeoh z inspirującą mową na gali Oscarów: „Nie pozwólcie, by ktokolwiek wmówił wam, że wasz wiek świetności już minął”

„Wypalenie zawodowe często współwystępuje z budowaniem na pracy swojej tożsamości” – mówi psycholożka biznesu Patrycja Sawicka-Sikora

Kobiety o podróżach solo: „To okazja, by swoje potrzeby uznać za najważniejsze”

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Kobieta siedzi przy stole. Przed sobą ma laptopa

Kontrola trzeźwości w pracy? Nowe prawo właśnie weszło w życie

Kobieta wsiada do taksówki

Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. „Zatrważające dane” – pisze posłanka i pokazuje dokument

Madonna

Madonna ostro o komentarzach odnośnie do swojego wyglądu: „Stałam się celem mizoginii i ageizmu”

Rumeysa Gelgi

Rumeysa Gelgi mówi o wadach bycia najwyższą kobietą na świecie. „Rozumiem, że ludzie są mnie ciekawi”

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni

Kate Winslet

Kate Winslet o starzeniu się: „W dojrzałym wieku stajemy się bardziej kobiece, silniejsze i seksowne”

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

Polska kardiolożka w elitarnym gronie najlepszych naukowców z całego świata

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

Sydney Sweeney

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

W tym roku literacki Nobel należy do kobiety. Otrzymała go Annie Ernaux, francuska pisarka

Chrissy Teigen

„Ona jest taką drama queen”, „Przestań już o tym mówić”. Chrissy Teigen spotkała się z hejtem po wyznaniu o aborcji. Modelka odpowiedziała

Agata Sawicka

„Wędrująca suknia ślubna” Agaty z Life On Wheelz. To piękny przykład siostrzeństwa

Hiszpania

Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u / gettyimages

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u

Lisa LaFlamme

Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. „Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku” – komentuje

„Pierwsze 10 dni wspominam jako jeden wielki ból. Gdy kładłam się spać, czułam, jak całe ciało krzyczy”. O trawersie Grenlandii i emocjach po mówi Miłka Raulin

×