Przejdź do treści

„Bardziej od podania chemii boją się tego, co usłyszą na korytarzu”. Psychoonkolożka krytycznie o „korytarzowych historiach”

korytarz szpitalny
„Bardziej od podanie chemii boją się tego, co usłyszą na korytarzu”. Psychoonkolożka krytycznie o „korytarzowych historiach” / Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta z deską jedzenia
Lek. Magdalena Jutrzenka: Trudno myśleć o zdrowym odżywianiu, kiedy czyjś budżet wynosi 200, 300 czy nawet 1000 złotych miesięcznie
Dlaczego poniedziałki są takie ciężkie? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Dlaczego poniedziałki są takie ciężkie? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Czym jest slut-shaming? Przedstawiamy fragment książki „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu”
Kardio vs. interwały, czyli zdrowe i zdrowsze
Kobieta w maseczce ochronnej
Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?

„Po tej operacji to pan będzie bardzo cierpiał, mówię panu, będzie wył pan z bólu”. Pewnie nieraz słyszałyście podobne opowieści w poczekalni do lekarza czy na korytarzu w szpitalu. O zjawisku, które może mieć bardzo negatywny wpływ na chorych, pisze na swoim profilu na Instagramie psychoonkolożka Milena Dzienisiewicz. Specjalistka podpowiada, jak sobie radzić z treściami, które za bardzo obciążają.

„Korytarzowe historie” mają dobre strony

„Jest takie zjawisko, które roboczo nazywam 'korytarzowe historie'. Myślę, że większość z was zetknęła się z tym zjawiskiem, może nawet brała w nim udział” – w ten sposób swój najnowszy wpis na Instagramie rozpoczyna „Psychoonkolog Milena”.

Czym są owe „korytarzowe historie”? Specjalistka wyjaśnia:

 „Przypomnijcie sobie jakąkolwiek wizytę w przychodni, poradni, w szpitalu, w oczekiwaniu na badania, na chemię, na radio – wszędzie tam, gdzie spotykają się pacjenci w oczekiwaniu na swoją kolej” – pisze Milena Dzienisiewicz. I dalej: „Część osób wpatruje się w telefon, niektórzy czytają książkę, gazetę, rozwiązują krzyżówki, słuchają muzyki, oglądają coś, a część osób rozmawia. Zaczyna się od zagajenia rozmowy, zapytania, jaka diagnoza, na jakim etapie leczenia jesteś, który lekarz, jakie badania itd. Kiedy rozmowa płynie wartkim strumieniem, można usłyszeć, jak pacjenci wymieniają się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i jej leczeniem”.

Psychoonkolożka zaznacza, że z takiej wymiany informacji pomiędzy pacjentami może wynikać wiele dobrego. Zdobycie kontaktów do dobrych specjalistów, poznanie sposobów, które innym pomogły uporać się a jakimiś schorzeniami – to zdecydowanie plusy przypadkowych konwersacji w poczekalniach czy na korytarzach szpitali.

„Żebyśmy mieli jasność – pisze Dzienisiewicz – uważam, że rozmowy pomiędzy pacjentami to ogromna wartość i można z nich bardzo wiele się dowiedzieć, szczególnie o różnych 'patentach', jakie mają inni w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi leczenia czy o tym do, którego chirurga warto się zapisać na konsultację albo, który z rehabilitantów ma najlepsze podejście do pacjenta”.

Niestety, to tylko jedna strona medalu. Jest jeszcze druga, mniej pozytywna – i to właśnie ona zainspirowała specjalistkę do napisania tekstu o „korytarzowych historiach”.

„Znam korytarzowe historie…. Często byłam po nich chora, dosłownie”

„W 'korytarzowych rozmowach' jest coś jeszcze” – zauważa „Psychoonkolog Milena”. „Pani ma ’białą chemię'? Poczeka pani na 'czerwoną', ta to dopiero panią zmasakruje. Po tej operacji to pan będzie bardzo cierpiał, mówię panu, będzie wył pan z bólu. Niech pani popatrzy, ja pokażę, jakie krosty mi od tej chemii wyszły, itp.” – cytuje specjalistka zasłyszane fragmenty rozmów.

Kojarzycie tego typu zdania? Zdarzało się wam słyszeć podobne teksty na korytarzach, w poczekalniach? Jak wyjaśnia psychoonkolożka, zdarzają się one nader często. I mogą bardzo negatywnie wpływać na kondycję psychiczną pacjentów.

„Przypuszczam, że spora część z was doświadczyła w tym momencie lęku, napięcia. Mogliście sobie pomyśleć, że czeka was jeszcze wiele strasznych rzeczy. Mogliście zacząć się zastanawiać, czy warto iść dalej w to leczenie, skoro to ma być takie straszne. W waszych głowach mogło pojawić się wiele negatywnych myśli, które sprawiły, że doświadczyliście trudnych emocji” – wylicza Dzienisiewicz.

„Psychoonkolog Milena” swoją „diagnozą” wpływu, jakie „korytarzowe historie” mogą mieć na chorych, trafia w sedno. Widać to choćby w komentarzach do jej wpisu na Instagramie:

„Ja po jednej takiej historii zaczęłam tak płakać, jak podłączali mi chemię, że panią pielęgniarkę szlag trafił, jak powiedziałam dlaczego” – wspomina jedna z internautek. A inna dodaje: „Znam korytarzowe historie…. Często byłam po nich chora, dosłownie, zaczynało mnie boleć całe ciało, głowa, czułam nudności”.

Dzienisiewicz informuje, że sama niejednokrotnie zajmowała się chorymi, dla których zasłyszane opowieści okazały się zbyt dużym ciężarem.

„Pacjenci zaczynają obawiać się kolejnych kroków leczenia, myśląc, że skoro ma być tak strasznie, to czy na pewno się na to decydować, bywa, że podważają zaplanowane leczenie, odwlekają konsultacje i badania” – opisuje specjalistka. I dodaje: „Pacjenci czasami nawet mówią, że nie obawiają się kolejnego podania chemii, tylko obawiają się tego, co znowu usłyszą na korytarzu. Mówią wprost, że tego typu opowieści bardzo źle na nich działają, że wracają zdołowani, zlęknieni”.

Jak sobie poradzić z negatywną stroną „korytarzowych historii”?

Psychoonkolożka wyjaśnia, że praca z pacjentami, którzy doświadczają lęku czy zniechęcenia pod wpływem rozmów z innymi chorymi, polega przede wszystkim na zweryfikowaniu ich myślenia. Chodzi o to, by uświadomić sobie, że nie wszyscy doświadczają jednakowych objawów danej choroby lub skutków ubocznych podjętego leczenia.

Specjalistka podpowiada również, jak sobie radzić z ciężarem emocjonalnym, które mogą powodować „korytarzowe historie”.

  • Pierwsza kwestia, to właśnie zdrowe myślenie. Zastanów się, czy to, że ktoś doświadcza takich skutków ubocznych oznacza, że ty też będziesz tego tak doświadczał. Czy historia leczenia i choroby każdego pacjenta jest taka sama? Czy wiesz, na 100 proc., że też będziesz tak źle się czuć? Czy przekonania, że będziesz cierpiał są dla ciebie zdrowe? Wspierają cię w leczeniu? Pomagają ci?
  • Po drugie, jeżeli czujesz, że słuchanie tych historii źle na ciebie działa, skorzystaj z słuchawek, włącz radio, jakąś muzykę czy audiobooka – po prostu odetnij się od tego, co się dzieje na korytarzu.
  • Po trzecie, grzecznie i z szacunkiem, porozmawiaj z taką osobą i powiedz jej, że źle się czujesz, kiedy ona opowiada o tych strasznych rzeczach i że prosisz ją, aby tobie tego nie opowiadała.
„Ważne, by zobaczyć coś więcej niż chorobę i nadać życiu sens, dzięki któremu możemy jeszcze coś razem przeżyć”. Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi o trudnych uczuciach towarzyszących rodzinie osoby chorej na raka

Psychoonkolog Milena

Profil „Psychoonkolog Milena” na Instagramie prowadzony jest przez Milenę Dzienisiewicz – psycholożkę, psychoonkolożkę i certyfikowaną terapeutkę simontonowską. W swojej pracy specjalizuje się w pomocy dorosłym osobom chorym onkologicznie, a także ich bliskim. Wybór ścieżki zawodowej – jak pisze Dzienisiewicz na swojej stronie internetowej – był podyktowany osobistymi doświadczeniami:

„Psychoonkologią zajęłam się przede wszystkim dlatego, że doskonale rozumiem, jak trudne potrafi być mierzenie się z nowotworem. Wiem też, jak istotne jest wsparcie w trakcie leczenia. Sama doświadczyłam choroby nowotworowej, a przez kilkanaście lat towarzyszyłam mojej Mamie w procesie leczenia onkologicznego”.

View this post on Instagram

Jest takie zjawisko, które roboczo nazywam „korytarzowe historie”. Myślę, że większość z Was zetknęła się z tym zjawiskiem, może nawet brała w nim udział. Czym są „korytarzowe historie”? Przypomnijcie sobie jakąkolwiek wizytę w przychodni, poradni, w szpitalu, w oczekiwaniu na badania, na chemię, na radio – wszędzie tam, gdzie spotykają się pacjenci w oczekiwaniu na swoją kolej. Widzicie to już w swojej wyobraźni? I co się tam, w trakcie tego oczekiwania dzieje? Część osób wpatruje się w telefon, niektórzy czytają książkę, gazetę, rozwiązują krzyżówki, słuchają muzyki, oglądają coś, a część osób rozmawia. Zaczyna się od zagajenia rozmowy, zapytania jaka diagnoza, na jakim etapie leczenia jesteś, który lekarz, jakie badania itd. Kiedy rozmowa płynie wartkim strumieniem, można usłyszeć jak pacjenci wymieniają się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i jej leczeniem. Żebyśmy mieli jasność, uważam, że rozmowy pomiędzy pacjentami, to ogromna wartość i można z nich bardzo wiele się dowiedzieć, szczególnie o różnych „patentach” jakie mają inni w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi leczenia czy o tym do, którego chirurga warto się zapisać na konsultację albo, który z rehabilitantów ma najlepsze podejście do pacjenta. I gdyby te rozmowy na tym się kończyły, to pewnie nie powstał by ten tekst. W korytarzowych rozmowach jest coś jeszcze… „Pani ma „białą chemię”? Poczeka Pani na „czerwoną”, ta to dopiero Panią zmasakruje.”, „Po tej operacji to Pan będzie bardzo cierpiał, mówię Panu, będzie wył Pan z bólu.”, „Niech Pani popatrzy, ja pokażę, jakie krosty mi od tej chemii wyszły.” itp. … Znacie tego typu zdania? Doświadczyliście ich? Jak się czuliście słysząc tego typu wypowiedzi? Co sobie pomyśleliście wtedy? Przypuszczam, że spora część z Was doświadczyła w tym momencie lęku, napięcia. Mogliście sobie pomyśleć, że czeka Was jeszcze wiele strasznych rzeczy. Mogliście zacząć się zastanawiać, czy warto iść dalej w to leczenie skoro to ma być takie straszne. W Waszych głowach mogło pojawić się wiele negatywnych myśli, które sprawiły, że doświadczyliście trudnych emocji.

A post shared by Milena Dzienisiewicz (@psychoonkolog_milena) on

Na co dzień specjalistka pracuje w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku i prowadzi prywatną praktykę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

dziewczyna, walka z rakiem

Walczy czy zdrowieje? Psychoonkolożka o tym, dlaczego powinniśmy zmienić język, którym się posługujemy, mówiąc o raku

radioterapia

„Czyli nie będę świecić w ciemnościach? Mogę się spotykać z ludźmi?”. Chirurg Paweł o błędnych wyobrażeniach na temat leczenia onkologicznego

Joanna Przetakiewicz/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK

„Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie…” Joanna Przetakiewicz gorzko o stanie polskiej onkologii

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Agnieszka Witkowicz-Matolicz: nie lubię mówić o “walce z rakiem”, ale leczenie to moment, kiedy trzeba zawalczyć o siebie, swoje zdrowie i komfort życia w przyszłości

Ktoś wymyślił idiotyczne określenie menopauzy jako „przekwitania”. Okropne! Nie dziwię się, że młodsze kobiety się tego boją – mówi Ela Hübner

Podpaska

Ile pieniędzy wydajesz w swoim życiu na środki higieniczne w czasie menstruacji? Sprawdź Kalkulator Kosztów Miesiączki

Mobbing nie zawsze musi być przejawem złych intencji ze strony sprawcy – mówi Joanna Cur, prawniczka, specjalistka prawa pracy

Billie Eilish

Billie Eilish: Nagle jesteś hipokrytką, gdy chcesz pokazać swoje ciało i swoją skórę. Jesteś łatwa i jesteś dziwką

Marta Wroniszewska, autorka książki „Tu jest teraz twój dom”/ fot. archiwum prywatne

Marta Wroniszewska: To największy dramat dziecka, kiedy musi opuścić dom rodzinny. Nie wszyscy są w stanie się z tym zmierzyć i mu pomóc

„Być córką i nie zwariować” Katarzyny Miller i Anny Bimer już w sprzedaży. Hello Zdrowie jednym z patronów medialnych

Koncentracja w pracy – 10 rzeczy, które nas skutecznie rozpraszają

Kobieta

Endorfiny – co to za hormony i co je wytwarza?

Książę Harry na koncercie Vax Live/ fot. GettyImages

„Szczepionkę należy rozdać każdemu i wszędzie” – apelował książę Harry na wielkim koncercie promującym szczepienia na COVID-19

Kobieta siedzi na pomoście

Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy

Magdalena Koleśnik / Sweat/ Gutek Film

Magdalena Koleśnik: Chodzi o to, aby budować swoje plemię, rodzinę z wyboru

Rozmawiasz? Nie przerywaj, nie kończ czyjejś myśli i nie mów za innych

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować/fot. iStock

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować

Majówka w pełni. Czas pomyśleć więcej o… seksie

Kobieta

Strach jest wrogiem szczęśliwego życia. Dlaczego się boimy?

Percy Cerutty/fot. James Brian De Largie McArdle/Wikimedia Commons

Percy Cerutty – pionier CrossFitu

Syndrom chorego budynku - przyczyny i dolegliwości. Jak zapobiegać?

Syndrom chorego budynku – przyczyny i dolegliwości. Jak zapobiegać?

Zaskocz swoje mięśnie! Zdradzamy, jak to zrobić

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona