Ultramaraton to wymagający test. Jak przygotować się do startu?
Jeżeli jesteś miłośniczką biegania, z pewnością pojęcia „maraton” czy „ultramaraton” nie są ci obce. Mówiąc ogólnie, to testy sprawdzające wytrzymałość biegaczy amatorów, jak i zawodowców. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest ultramaraton, ile kilometrów trzeba na nim przebiec i w jaki sposób należy się do niego przygotować.
Ultramaraton – ile km trzeba przebiec?
Ultramaraton to zawody dla długodystansowych biegaczy, na których należy pokonać dystans 50 km w ciągu dnia czy 100 km lub 160 km w trakcie kilku dób. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj rywalizacji się zdecydujesz. Chcesz przebiec ultramaraton? Dystans nie jest tutaj największym problemem – w najbardziej znanych wyścigach świata, takich jak Ultra-Trail du Mont-Blanc czy 4 Deserts wyzwaniem są także trudne warunki atmosferyczne i terenowe. Oczywiście możesz także zdecydować się na ultramaraton uliczny.
Co jest jeszcze ważne? Aby wystartować w ultramaratonie, wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę. Takie zawody regularnie odbywają się także w Polsce. Są to m.in.:
- Bieg 7 Dolin,
- Chudy Wawrzyniec,
- Bieg Rzeźnika,
- Sudecka Serka,
- Szczecin-Kołobrzeg.
Jak trenować do ultramaratonu?
Jeżeli chcesz się przygotować do ultramaratonu, najlepiej skonsultuj się z trenerem biegowym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że trening jest uszyty na miarę twoich potrzeb oraz możliwości. Unikniesz też ryzyka przetrenowania ciała. Poza tym warto wybrać się do dietetyka sportowego, bo dieta w przygotowaniach jest równie ważna, co trening. Ogólne wskazówki wyglądają jednak następująco:
- stopniowo wydłużaj dystans codziennych biegów,
- wprowadź do planu treningi wytrzymałościowe, kondycyjne,
- naucz się biegać bez towarzystwa,
- traktuj siebie jak sportowca, a nie amatora,
- wprowadź zmiany w diecie.
Sprzęt na ultramaraton – co się przyda?
Jeżeli chcesz biegać na długie dystanse, przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie obuwie. Jakie buty na ultramaraton? Przede wszystkim takie z dobrą amortyzacją, wyprofilowane i wygodne oraz lekkie. Możesz zdecydować się na zakup butów, które są o rozmiar za duże. Dlaczego? Podczas biegu stopa przesuwa się do przodu i w dopasowanym obuwiu mogą cię po prostu zacząć boleć palce.
Pamiętaj, że podeszwy muszą być także dostosowane do powierzchni, po której będziesz biec. Dlatego nie ma uniwersalnych butów na ultramaraton. Do biegów górskich, ulicznych czy po pustyni będziesz po prostu potrzebować innych modeli, aby zabezpieczyć stopę, stawy nóg i tym samym uniknąć kontuzji.
Podczas ultramaratonu musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie. Aby się niepotrzebnie nie zatrzymywać, możesz zdecydować się na zakup dopasowanego plecaka, który nie będzie kołysał się na plecach podczas zawodów. Włóż do niego bidon z długą, gumową rurką, dzięki czemu woda zawsze będzie w twoim zasięgu, bez konieczności sięgania po butelkę. Może ci się także przydać lekka kurtka przeciwdeszczowa, szczególnie w miejscach o zmieniających się warunkach pogodowych.
A co jeść podczas ultramaratonu? Weź ze sobą wysokokaloryczne przekąski, które mają dużo łatwoprzyswajalnych węglowodanów – to zapewni ci energię. Możesz kupić batony dla sportowców, ale doskonale sprawdzą się też zwykłe żelki lub rodzynki. Wybierz przekąski, które ci smakują i łatwo będzie je skonsumować.
Bibliografia:
- https://marathonhandbook.com/ [dostęp 18.11.2023].
- https://magurski.com/ [dostęp 18.11.2023].
- Pasterczyk I., Maratończyk vs. Ultramaratończyk – najczęstsze urazy i postępowanie fizjoterapeutyczne, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016.
Polecamy
105-latka twierdzi, że joga to sekret jej długiego życia. „Kiedyś ćwiczyłam na podłodze, teraz robię to na krześle”
Wiadomość, która może ucieszyć: weekendowi sportowcy mają takie same zdrowotne benefity, jak ci, którzy sumiennie ćwiczą w tygodniu
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
„Nie mówiłem o tym nikomu”. Paweł Korzeniowski w szczerym wyznaniu na temat depresji
się ten artykuł?