Przejdź do treści

Jak na zdrowie działa śpiew? Terapia śpiewem przynosi mnóstwo korzyści

Na zdjęciu: Na pierwszym planie odwrócona tyłem kobieta uczy dziewczynkę terapii śpiewem
Jak na zdrowie działa śpiew? Terapia śpiewem przynosi mnóstwo korzyści Fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy śpiew może korzystnie oddziaływać na zdrowie? Badania wskazują na to, że tak. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się terapia śpiewem, czyli tzw. śpiewoterapia. Jak mówią jej twórcy, uwalnia ona to, co zamknięte w naszym ciele. A to dopiero początek płynących z niej korzyści.  

Czym jest terapia śpiewem? 

Śpiewoterapia to jeden z rodzajów muzykoterapii, w tym przypadku nacisk kładzie się jednak na pracę z ciałem i głosem, zamiast z instrumentami. Śpiew jest tutaj głównym czynnikiem terapeutycznym. Taka terapia znakomicie zdaje egzamin w przypadku wielu problemów psychicznych, ale także np. jako działanie rekonwalescencyjne w przypadku udarów. 

Aby uczestniczyć w takiej terapii, wcześniejsze doświadczenie nie jest konieczne. Czasem dodatkowo wspomaga się ją improwizacją oraz wykorzystaniem instrumentów. Podczas niej pacjenci nie tylko śpiewają, ale wykonują też różne ćwiczenia związane z ruchem, oddychaniem oraz słuchaniem. Zawsze są one dopasowywane do indywidualnych potrzeb danej osoby. 

Dla kogo przeznaczona jest śpiewoterapia? 

Kto powinien postawić na leczniczy śpiew? Terapię poleca się osobom, które mają problemy z komunikacją oraz zaburzeniami mowy. Oprócz tego pomaga ona m.in. w przypadku: 

  • depresji i zaburzeń lękowych, 
  • ADHD, 
  • przewlekłego stresu, który doprowadza do wielu chorób, 
  • napięcia, np. spowodowanego naciąganiem mięśni szyi. 
Kobieta i mężczyzna przytulają się do muzyki do seksu

Zalety terapii śpiewem 

Terapia śpiewem pozwala rozbudzić kreatywność, poprawić jakość snu, zwiększyć energię, a nawet zsynchronizować półkule mózgowe. Poza tym u pacjentów, którzy zdecydowali się na muzykoterapię z wykorzystaniem śpiewu, obserwuje się poprawę: 

  • koncentracji, 
  • pracy organów wewnętrznych, 
  • koordynacji równowagi, 
  • funkcji pamięci, 
  • funkcji płuc. 

Śpiewoterapię wykorzystuje się u osób z afazją – chodzi tu m.in. o terapię intonacji melodycznej (MIT). Okazuje się ona skuteczna u pacjentów, którzy zachowali zdolność do rozumienia mowy. Metoda ta polega na aktywowaniu prawej półkuli poprzez nucenie, śpiewanie, jak również wystukiwanie rytmów. Taka praca skutecznie łagodzi też deficyty mowy, np. u osób z chorobą Parkinsona, autyzmem czy nabytymi uszkodzeniami mózgu. 

Afazja motoryczna – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Jak śpiew działa na organizm? Zdrowotne korzyści terapii śpiewem 

Badania opublikowane w British Journal of Nursing wykazały, że terapia śpiewem może skutecznie zmniejszyć lęki i depresję, których doświadczają pacjenci po poważnych operacjach, a także w okresie okołooperacyjnym. Efekty były na tyle widoczne, że naukowcy zasugerowali, aby przepisać najpierw pacjentom taki rodzaj terapii, a dopiero później leki. 

Wiadomo także, że podczas śpiewu uwalniają się endorfiny i oksytocyna, które pozytywnie wpływają m.in. na poziom stresu oraz lepsze samopoczucie psychiczne. Jak się okazuje, podczas wykonywania tej czynności produkowana jest również dopamina, odpowiadająca za wspomniane już napięcie mięśni oraz koordynację ruchową. Nie sposób nie wspomnieć o innych publikacjach: 

  • naukowcy z University of East Anglia dowiedli, że ogromną moc ma śpiewanie grupowe – dzięki niemu łatwiej jest leczyć depresję oraz zaburzenia lękowe. Podkreślili w swojej pracy, że szczególnie dobrze działało połączenie śpiewu z kontaktami międzyludzkimi, 
  • badania na University of California wykazały, że śpiewanie w chórze skutecznie niwelowało poczucie osamotnienia, 
  • na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prowadzono badania potwierdzające skuteczność śpiewoterapii w przypadku zaburzeń nastroju u pacjentów z jadłowstrętem psychicznym, 
  • naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli, że śpiew skutecznie pomaga po udarze nawet wtedy, gdy mija od niego już sporo czasu 

Należy powiedzieć też o tym, że śpiewanie pozytywnie wpływa na postawę ciała – gdy śpiewasz i dążysz do poprawnego oddechu, prostujesz kręgosłup. Z tego samego powodu lepiej dotleniasz swój organizm. W trakcie ćwiczeń uruchamiasz wiele grup mięśni, co pozytywnie wpływa na kondycję.  

Okazuje się również, że śpiew wzmacnia układ immunologiczny, a tym samym zwiększa odporność na różne choroby i pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi. I wreszcie, mówi się, że terapia śpiewem pozwala odzyskiwać pewność siebie oraz większą swobodę w wyrażaniu swoich emocji. Pomaga w procesie zdrowienia, m.in. dzięki odpowiedniemu, głębokiemu oddychaniu. 

 

Bibliografia: 

  1. An Tan D. J., Polascik B. A., Kee H. M., Hui Lee A. C., Sultana R., Kwan M., Raghunathan K., Belden C. M., Sng B. L., The Effect of Perioperative Music Listening on Patient Satisfaction, Anxiety, and Depression: A Quasiexperimental Study, Anesthesiology Research and Practice 2020. 
  2. Chełmińska J., Wpływ terapii śpiewem na stan psychiczny chorych z jadłowstrętem psychicznym, praca doktorska, Poznań 2013. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?