Rola ojca w życiu dziecka jest ważna. Jak wpływa na pociechę?
Rodzicielstwo może być wspaniałą przygodą dla obojga rodziców. W dzisiejszych czasach tatusiowie odgrywają jeszcze większą rolę niż żywiciel rodziny. Są aktywnymi członkami, którzy angażują się razem ze swoją partnerką w wychowanie pociechy raz ze swoją partnerką. Jaka jest dzisiaj rola ojca w życiu dziecka? Sprawdzamy!
Jaka jest rola ojca w życiu dziecka?
Ojciec wpływa na rozwój społeczny oraz emocjonalny dziecka. Sprawia, że jest ono silniejsze i odważniejsze. Mężczyzna pokazuje mu granice, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności. Dobra relacja taty z pociechą, pomaga spojrzeć dziecku na świat z innej perspektywy – w końcu rodzice reprezentują dwa różne punkty widzenia.
Tata może nauczyć syna lub córkę, jak realizować swoje pasje i pokonywać wyzwania, będąc swego rodzaju „przewodnikiem po świecie”. Nierzadko rozbudza w swoim potomku ciekawość podczas wspólnej eksploracji świata. Mężczyzna tworzy też swoimi działaniami obraz osoby, która spełnia się na płaszczyźnie rodzinnej i zawodowej i stanowi dla dziecka często autorytet, zwłaszcza na wczesnym etapie życia.
Mężczyzna, który zostanie ojcem, albo właśnie nim został potrzebuje własnego ojca, braci, przyjaciół, kolegów, którzy mają to samo doświadczenie, z którymi może porozmawiać o tym, co się u niego dzieje. Łatwiej wtedy obniżyć napięcie i lęk, bo samo mówienie o tym, nazwanie tego powoduje, że czujemy się lepiej. Dobrze po prostu zobaczyć, że to, co przeżywamy, nie jest unikatowe, raczej typowe – doświadczamy przecież tego co inni.
Lepsze wyniki w nauce i większa pewność siebie
Dzieci, które częściej rozmawiają z ojcami, mają często lepsze wyniki w nauce, zwłaszcza jeśli mężczyźni są troskliwi i mocno zaangażowani – udowodnił to psycholog, Kyle D. K. Pruett z Uniwersytetu Yale. Warto tutaj zaznaczyć, że ważniejsza jest jakość relacji niż liczba godzin spędzonych w swoim towarzystwie. Oprócz tego tata wpływa na sposoby zachowywania się dziecka na co dzień. Wprowadza on również pewną dyscyplinę, ale w pełen szacunku, bezpieczny sposób.
Wiadomo również, że dzieci, które bawią się z ojcami, są przez nich kąpane i karmione, wykazują się większą pewnością siebie. Warto się zaangażować w życie dziecka, chociażby dlatego, że tacy tatusiowie lepiej postrzegają swoje relacje z dziećmi i w większym stopniu je rozumieją. Dzięki ich zaangażowaniu w rodzinie powstaje przestrzeń do mówienia m.in. o swoich odczuciach i lękach, ale także o samych sukcesach. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że ojciec często jest też towarzyszem wielu wspaniałych zabaw.
Mężczyźni na pewno boją się ojcostwa. Tego, że pojawienie się dziecka bardzo zmieni ich życie, obniży jego jakość. Ojcostwo zaatakuje ich wolność, nie będą mogli podróżować tak często jak do tej pory, czasu na różne pasje też będą mieli mniej. Dlatego powiększa się grupa mężczyzn, którzy w ogóle nie myślą o dzieciach. Z różnych powodów – styl życia, w którym funkcjonujemy, nie sprzyja dojrzałości, ale problemy mieszkaniowe, inflacja, brak stabilności zatrudnienia i niezbyt trwałe związki też nie pomagają w podjęciu tej decyzji.
Rola taty w wychowaniu dziewczynki
Ojciec pokazuje swojej córce, w jaki sposób mężczyźni myślą o kobietach i na jakie ich cechy zwracają uwagę. Wpływa również na jej poczucie własnej wartości oraz samoocenę, angażując się w życie i okazując uznanie. Finalnie relacja z tatą oddziałuje na wybór partnera przez dorosłą pierworodną.
Przez pryzmat relacji tata-córka, dziewczynka będzie też patrzyła na wszystkich innych mężczyzn. Córka obserwuje też, jak jej tata traktuje wszystkie inne kobiety w życiu – jeśli robi to z miłością i szacunkiem, będzie ona wiedziała, że powinna oczekiwać od mężczyzny tego samego. Warto więc pamiętać, że córki potrzebują ojców nie mniej niż synowie.
Wychowanie chłopca a rola ojca
Należy pamiętać, że dla syna ojciec jest pierwszym wzorcem męskości. Nie oznacza to jednak, że powinien wydawać się jedynie odważny i silny. Warto, aby pokazywał, że nawet dorosły mężczyzna ma chwile słabości. Z reguły udziela on również cennych wskazówek i rad, a wypowiadane przez niego słowa mają dla chłopca ogromne znaczenie.
Ojcowie wspierają też chłopców w stawaniu się mężczyznami. Pomagają im rozwijać pewność siebie i uczą wytrwałości. Pokazuje im również, jak ważne są pewne reguły i zasady – najpierw podczas zabaw i gier, później – w codziennym życiu. W dużym stopniu mają także udział w socjalizacji swoich dzieci, a więc nabywania przez nie pewnego systemu wartości i norm panujących w społeczeństwie. Powinni też doceniać swoje dziecko, ponieważ chłopcy na każdym etapie życia pragną, aby tata był z nich dumny.
Rola ojca w pierwszym roku życia dziecka
W pierwszych latach życia pociechy, rola ojca powinna polegać na wspieraniu matki w opiece nad maleństwem i zapewnianiu im obojgu poczucia bezpieczeństwa. To jednak nie koniec. Noworodki, które spędzają więcej czasu z tatą, mogą wykazywać się lepszymi umiejętności społecznymi.
Co więcej, sprzyja to później kształtowaniu się u potomka wysokiej samooceny. Już na tym etapie warto zatem zacząć budować relację z dzieckiem.
O ekspercie:
Dr hab.n.med. Krzysztof Krajewski-Siuda: psychiatra, psychoterapeuta, autor licznych publikacji, współautor książki „Męska depresja. Jak rozbić pancerz”. Pomysłodawca i współorganizator pierwszej w Polsce konferencji poświęconej psychoterapii osób duchownych i zakonnych. Prowadził pierwszą w Polsce grupę wsparcia dla mężczyzn wykorzystywanych seksualnie w Kościele. I warsztaty o depresji i duchowości. Link do rozmowy: https://www.hellozdrowie.pl/krzysztof-krajewski-mezczyzna-ktory-zostanie-ojcem-albo-wlasnie-nim-zostal-potrzebuje-wlasnego-ojca-i-innych-mezczyzn-ktorzy-maja-to-samo-doswiadczenie/
Bibliografia:
- Choi J., Kim H. K., Capaldi D. M., Snodgrassd J. J., Long-Term Effects of Father Involvement in Childhood on Their Son’s Physiological Stress Regulation System in Adulthood, 2021, 63(6), e22152.
- Jessee V., Adamsons K., Father Involvement and Father-Child Relationship Quality: An Intergenerational Perspective
- Robinson E. L., StGeorge J., Freeman E. E., A Systematic Review of Father–Child Play Interactions and the Impacts on Child Development, Children (Basel), 2021, 8(5): 389.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Alexandra Daddario pokazała swoje zdjęcie sześć dni po porodzie: „Ciało kobiety jest niesamowite”
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
„Czułam się naprawdę niekomfortowo ze swoim ciałem”. Japońska tenisistka o powrocie do formy po ciąży
„Social media babies” buntują się przeciw rodzicom. Magda Bigaj: przyzwyczailiśmy się, że „dzieci można używać”
się ten artykuł?