Muay thai, czyli tajski boks – jak wygląda trening i dla kogo jest?
Muay thai w wolnym tłumaczeniu oznacza „sztukę ośmiu kończyn”. Chodzi o dwie pięści, dwa golenie, dwa łokcie i dwa kolana. To „argumenty”, którymi dysponuje tajski bokser. Bo muay thai to nic innego jak tajski boks. Na czym polega ten sport? I co daje regularny trening?
Muay thai – czym jest?
Muay thai, czyli tajski boks, nazywany jest „sztuką ośmiu kończyn”. Dlaczego? W tym sporcie ciosy zadaje się pięściami, kolanami, goleniami i łokciami. Pojedynek tajskiego boksu jest nie tylko widowiskowy, ale i brutalny. Zawodnik bądź zawodniczka uderza w swojego przeciwnika z całej siły. Wszystko, by jak najszybciej znokautować osobę, z którą walczy.
Technika nie jest tutaj ważna. W muay thai liczy się jak najszybsze zadanie ciosu, który powali przeciwnika na ziemię. Właśnie dlatego muay thai zalicza się bardziej do sportów niż do sztuk walki.
Początki muay thai
Historia tajskiego boksu rozpoczęła się ok. XIII wieku. To wtedy właśnie muay thai uprawiali żołnierze tajskiej armii. Sport ten uwielbiali także królowie. Dopiero później trenować zaczęły też niższe warstwy społeczne.
Zawody muay thai były wielkim wydarzeniem dla wszystkich mieszkańców. Laureaci konkursów na wieki zdobywali uznanie i podziw wśród obserwatorów. To z tego czasu pochodzi też cały rytuał muay thai. Przed walką zawodnicy wykonywali specjalny taniec nazywany waikhru. Podczas walki natomiast grano tradycyjną melodię zwaną „Sarama”.
Muay thai obecnie
Jak wyglądają treningi muay thai obecnie? Zawodnicy nie stosują już tzw. „kaad chuek”, czyli pasków do obwiązywania dłoni, a zwykłych rękawic bokserskich. Istnieje też zbiór zasad, których należy przestrzegać. I tak obecnie zakazano uderzeń głową, kopnięć w krocze, rzutów przeciwnikiem czy dźwigni. Współcześnie zawodnicy podzieleni są według wagi. Walczą na ringach otoczonych linami, a każdy z nich musi mieć ochroniacze na głowę, kolana i korpus.
Nie zmieniło się jednak jedno – tradycyjna muzyka, którą słyszą zawodnicy podczas walki.
Muay thai – dla kogo?
Obecnie muay thai nie trenują sami mężczyźni. Muay thai ćwiczą także kobiety i dzieci. I chociaż kobiety mają opory, jak i przed „zwykłym” boksem, gdy zdecydują się na trening, to zostają na dłużej.
Zasady tajskiego boksu
- Zawodnicy zadają sobie uderzenia z maksymalną siłą.
- Stosowane są ciosy pięściami, nogami i łokciami.
- Zawodnicy muszą być czujni – niespodziewane ataki są tutaj na porządku dziennym.
- Istnieje zakaz rzutów przeciwnikiem, zakaz duszenia, dźwigni, uderzeń głową.
- Dozwolona jest walka w klinczu – zawodnicy zakładają sobie ramiona za głowę i trzymają się za kark.
Technika w muay thai
W muay thai ważne są kopnięcia – szybkie, silne i celne. Często zdarza się, że już jednym kopnięciem zawodnik powala na matę swojego przeciwnika. Taki sam jest tajski boks kobiecy – zawodniczki nie powinny mieć więc skrupułów przed mocnymi wykopami w kierunku przeciwnika.
Efekty treningów muay thai
Trening muay thai wzmacnia wszystkie mięśnie ciała. Doskonale rzeźbi sylwetkę – zawodnicy mają mocno zarysowane ramiona i brzuch. Tajski boks wpływa też na zwinność i gibkość.
Kolejna zaleta trenowania tajskiego boksu? Utrata tkanki tłuszczowej. Muay thai to nic innego jak połączenie treningu aerobowego z treningiem siłowym. Już podczas jednego treningu, który najczęściej trwa 1,5 godziny, możemy spalić kilkaset kalorii!
Trening tajskiego boksu pozytywnie wpływa też na psychikę. Uczy cierpliwości, ćwiczy refleks i zwiększa pewność siebie. Dzięki szybkim ciosom ciało odreagowuje też nagromadzony stres.
Tajski boks według Marty Urbaniak
Tajski boks – to dla laika może brzmieć jak prawdziwe wyzwanie. Ale jeśli nie miałaś okazji trenować muay thai, a oczyma duszy widzisz połamane nosy, krew, pot i łzy – jesteś w błędzie. To wspaniała, ogólnorozwojowa dyscyplina, nie tylko rozwijająca sprawność i poprawiająca kondycję, ale doskonale wpływająca na psychikę. Marta Urbaniak skusiła się na ten „męski” sport i pod okiem Wojtka Kosowskiego, Mistrza Świata Muay Thai 2014, dała z siebie wszystko.
Zobacz także
Kiedy brać białko, rodzaje białka, przeciwwskazania
„Dbanie o siebie to dawanie sobie czasu i takiej aktywności, która nam sprawia radość” – mówi Olga Paprocka, nauczycielka Jogi Vinyasa
„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
Polecamy
Wiadomość, która może ucieszyć: weekendowi sportowcy mają takie same zdrowotne benefity, jak ci, którzy sumiennie ćwiczą w tygodniu
19-latka najmłodszą Polką, której udało się zdobyć ośmiotysięcznik! Zoja Skubis zapisała się właśnie na kartach historii
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
Nigdy nie sądziła, że pozornie błahy upadek posadzi ją na wózku. Nie poddała się. Na igrzyskach w Paryżu poniesie polską flagę
się ten artykuł?