Przejdź do treści

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

Angelina Jolie
Angelina Jolie/ zdj. Samir Hussein/WireImage / Getty
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obecna sytuacja w Afganistanie sprawiła, że hollywoodzka gwiazda porzuciła zasady, według których nie udzielała się w sieci. W pierwszym wpisie na Instagramie Angelina Jolie opublikowała list, który otrzymała od nastoletniej Afganki.

„Oddać głos tym, których prawa człowieka są łamane”

Angelina Jolie wielokrotnie pokazywała, że nie jest obojętna na cierpienie innych. Od lat działa charytatywnie i w ramach współpracy z UNICEF wspiera uchodźców. Znana ze społecznego zaangażowania aktorka postanowiła i tym razem wykorzystać swoją popularność, by zwrócić oczy świata na ważkie problemy.

W pierwszym poście gwiazda udostępniła odręczny list, który dostała od nastolatki z Afganistanu. Dziewczynka pisze o sytuacji w kraju, po przejęciu władzy przez talibów.

„Ludzie w Afganistanie są odcinani od zewnętrznego świata, ogranicza się im dostęp do mediów społecznościowych, a prawo do swobodnej ekspresji jest zagrożone. Dlatego postanowiłam założyć profil na Instagramie, by oddać głos tym wszystkim, których prawa człowieka są łamane” – skomentowała Jolie.

W kolejnym poście aktorka kontynuuje temat uchodźców. Pisze:

Obecnie 1 proc. populacji świata – 82,4 mln osób – to ludzie przesiedleni. To prawie dwa razy więcej niż dekadę wcześniej.
Niektóre kryzysy, jak wojna w Afganistanie, trwają od dziesięcioleci.
Inne, jak konflikt w Etiopii, są świeże.
Wszystkie łączy przemoc i brak poszanowania dla praw człowieka, co sprawia, że ci ludzie nie mają innego wyboru, jak tylko uciekać.
Kiedy będziemy na tyle zaniepokojeni, by wreszcie zająć się dewastacją środowiska, konfliktami i łamaniem praw człowieka, które napędzają te kryzysy? – pyta retorycznie.

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Social media w dobrej sprawie

Instagramowe konto Angeliny w ciągu zaledwie doby zaobserwowało blisko sześć milionów fanów. Tym samym gwiazda pobiła rekord popularności na Instagramie, który wcześniej należał do Jennifer Aniston (ta ostatnia trafiła na karty księgi rekordów Guinnessa za zebranie pierwszego miliona obserwujących w ciągu pięciu godzin i szesnastu minut).

Aktywność Jolie w sieci jest przykładem na to, że social media (wykorzystane w dobry sposób) mogą nieść realną pomoc – poprzez edukację i uświadamianie problemów wzywać do działania.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: