Alarmujący problem z kleszczami w środku zimy. „Lekarze nie wyrabiają, zwierzęta umierają”
![kolaż zdjęć: kobieta na spacerze z psem oraz kleszcze wbite w łapę psa - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/02/kleszcze-w-lutym-1140x641.png)
Wydawałoby się, że problem kleszczy przynajmniej w zimowych miesiącach nie musi zaprzątać głów opiekunów zwierząt. Ale to już od dawna nieprawda, a skutki utraty czujności mogą być naprawdę opłakane. „Lekarze nie wyrabiają, zwierzęta umierają, a dla nich [weterynarzy – red.] to wielkie obciążenie psychiczne, gdy widzą zapłakanego opiekuna, którego zwierzę odeszło tak naprawdę przez jego niedbalstwo…” – alarmuje działaczka społeczna Wiola Paziewska.
Jest za ciepło, by kleszcze ginęły
Tegoroczny styczeń był anomalnie ciepły. Z danych IMGW wynika, że był cieplejszy o 3,4 stopnia Celsjusza od średniej dla tego miesiąca z lat 1991-2020. Niewiele chłodniejszy ma być luty. A taki stan rzeczy sprzyja niestety znakomitemu samopoczuciu kleszczy – zmory właścicieli czworonogów i miłośników spędzania czasu w naturze. Jak groźne potrafią być te pajęczaki, dobitnie pokazuje alarmujący post blogerki i aktywistki Wioli Paziewskiej.
„Dwa dni temu otrzymałam błagalną prośbę z przychodni weterynaryjnych, by poruszyć temat zabezpieczania psów na kleszcze – lekarze nie wyrabiają, zwierzęta umierają, a dla nich [weterynarzy – red.] to wielkie obciążenie psychiczne, gdy widzą zapłakanego opiekuna, którego zwierzę odeszło tak na prawdę przez jego niedbalstwo…” – pisze na swoim profilu na Facebooku, obrazując post wstrząsającym zdjęciem psiej łapy, w którą wbiło się kilkanaście kleszczy.
Aby w znaczący sposób ograniczyć populację kleszczy danego roku, zima powinna być bardzo sucha i mroźna – temperatura -10st. C powinna utrzymywać się dłużej niż 30 dni. Takich zim, szczególnie w miastach i na nizinach, wielu z nas już nie pamięta. Z drugiej strony wystarczy, że średnia dobowa temperatura wzrośnie do +7 st. C, by kleszcze przerwały zimowy sen i ruszyły na żer. Wszystko wskazuje na to, że taki scenariusz obserwujemy właśnie w tym roku.
Zabezpieczaj pupila cały rok
„Zimy od dłuższego czasu mamy zbyt słabe i MITEM jest to, że psa nie powinno się zabezpieczać na kleszcze w tym okresie. ZABEZPIECZAMY CAŁY ROK. Istnieje wiele sposobów: tabletki, krople, obroże, spray, a nawet weszły zastrzyki bravecto” – przypomina aktywistka.
I zauważa, że choroby odkleszczowe wywołują choroby, których często nieodłącznym objawem jest koszmarny ból, także w przypadku zwierząt.
„Rozważcie to, Wasze zwierzę cierpi i odchodzi w koszmarnych męczarniach gdy zaatakuje je babeszjoza, siadają nerki, wątroba, później staje serce. Nie każdemu udaje się pomóc! A nawet jeśli, to koszta leczenia babeszjozy są nieziemsko drogie” – przekazuje apel i zdroworozsądkową poradę weterynarzy.
My również pamiętajmy, by dokładnie obejrzeć swoje ciało po spacerze w parku, lesie czy na łące, ponieważ zima nie jest już „bezpieczną” porą roku, jeśli chodzi o uśpione zagrożenie ze strony kleszczy.
Rozwiń
Polecamy
![Pies przytula się do nogi właścicielki](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/pies-przytula-sie-do-wlascicielki-hellozdrowie-850x478.jpeg)
Kot, pies i inne zwierzę domowe spocznie w grobie wraz z właścicielem. „To akt uprzejmości, na który czekało wielu”
![Żółtym elementem może być wstążka, kokarda albo chusta / Fot. Adobe Stock](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/pies_zolta_wstazka_adobestock_308389426-850x478.jpeg)
Co oznacza żółta wstążka przy smyczy psa? Uważaj, to nie ozdoba
![Oliwia Myczkowska i Marian Surowiec](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/oliwia-myczkowska-marian-surowiec-850x479.jpg)
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
![Kolejka samochodów do przytuliska- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/kolejka_do_przytuliska-850x478.jpg)
„Wiecie, co to jest? To jest kolejka do schroniska”. Oławianie ocalili bezdomne zwierzęta przed powodzią
się ten artykuł?