Przejdź do treści

Aktywistka wyśmiała reklamę z kobietą na wózku. Wzburzona Christina Applegate grzmi: „To jest cholernie obrzydliwe”

Christina Applegate stanęła w obronie osób z niepełnosprawnością Fot. Gregg DeGuire/Getty Images for Turner
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Piękne modelki w pięknej bieliźnie są częścią kampanii marki odzieżowej SKIMS. Od innych różni je tylko to, że są osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Ten fakt został skrytykowany przez aktywistkę Candace Owens, która uważa, że pełnosprawni „nie muszą być zmuszani do oglądania tego”. „To jest cholernie obrzydliwe” – nie kryła emocji Christina Applegate. I dosadnie odpowiedziała Owens na Twitterze. 

Candace Owens krytykuje kampanię z modelkami z niepełnosprawnością ruchową

Christina Applegate choruje na stwardnienie rozsiane. Aktorka porusza się za pomocą laski. Mimo licznych problemów zdrowotnych (w 2008 roku zachorowała na raka piersi), jest bardzo aktywna. Angażuje się społecznie, walczy o prawa osób z niepełnosprawnością. Jest także założycielką Right Action for Women, fundacji, która wspiera finansowo chorych na raka piersi. Niedawno Applegate w ostrych słowach odniosła się do wypowiedzi Candace Owens. Nie mogła być obojętna wobec jej poglądów na temat osób z niepełnosprawnością ruchową.

Candace Owens to zwolenniczka Donalda Trumpa, konserwatywna aktywistka i przeciwniczka ruchu Black Lives Matter, mimo że sama jest czarnoskóra (BLM to międzynarodowy ruch walczący o prawa osób czarnoskórych).

Owens niepochlebnie wyraziła się na temat kampanii modowej marki SKIMS stworzonej przez Kim Kardashian. W reklamie tej wystąpiły modelki z niepełnosprawnością, poruszające się na wózkach inwalidzkich. Prezentują one bieliznę dopasowaną do ich potrzeb.

Na jednym ze zdjęć jest Haleigh Rosa, która została sparaliżowana od pasa w dół po wypadku samochodowym. Od tego czasu stała się znaczącym głosem społeczności osób z niepełnosprawnością. Modelka udowadnia, że pojawiło się nowe pokolenie konsumentów, któremu trzeba wyjść naprzeciw.

Candace Owens natomiast skrytykowała pomysł modowej marki na stworzenie inkluzywnej bielizny.

„Naprawdę nie rozumiem, jak daleko posuniemy się z tą inkluzywnością. Ja tego nie łapię, więc jeśli się mylę, to mnie wypunktujcie. Po co my to w ogóle robimy?(…) Słuchajcie, przypuszczam, że osoby na wózkach inwalidzkich również muszą kupować staniki, muszą kupować bieliznę (…) Nie wiedziałam tylko, że my musimy widzieć to na własne oczy” – mówiła w swoim podcaście.

Christina Applegate

Christina Applegate: „To jest cholernie obrzydliwe”

Oburzona Christina Applegate postanowiła odpowiedzieć aktywistce na Twitterze, mimo że była już noc.

„Tak, późny tweet. Ale wstałam, aby zobaczyć najbardziej przerażającą rzecz w moim życiu. Ta osoba, Candace, komentuje firmy, które widzą, że my, osoby z niepełnościami, potrzebujemy pomocy. To jest cholernie obrzydliwe”

Przyznała, że „usiłuje zasnąć, ale wściekłość jej na to nie pozwala”. Zwróciła się także bezpośrednio do prawicowej aktywistki:

„Candace Owens, czy ty w ogóle wiesz, czy widziałaś kiedykolwiek moje zdjęcia dokumentujące to, jak cholernie trudno było mi się ubrać? Cała ekipa musiała mi pomagać!!! Dlatego nie mogę się doczekać odzieży dla osób z niepełnosprawnością, dla mnie i mojej społeczności. Mam nadzieję, że się w końcu obudzisz” – grzmiała.

Applegate w ostatnim, trzecim tweecie zaprosiła Owens na edukacyjną rozmowę. Zapewniła, że odbędzie się ona w miłej i pokojowej atmosferze. Zamiarem aktorki było uświadomienie aktywistce, jak to jest być osobą z niepełnosprawnością. To samo zaoferowała Haleigh Rosa.

„Jeśli Owens naprawdę chce się  na ten temat kształcić, może zwrócić się do mnie. (…) Wierzę w siłę edukacji. Chętnie porozmawiam i pouczę” – zapewniła w rozmowie z Forbesem.

Modelka opowiedziała także o swoich doświadczeniach.

 „Pamiętam, że po wypadku nie widziałam nikogo takiego jak ja w kampaniach reklamowych. W tym samym czasie na nowo uczyłam się prostych czynności, takich jak ubieranie się. Byłoby bardzo pomocne zobaczyć kogoś na wózku inwalidzkim” – wspomniała w rozmowie z Forbesem.

Aktorka natomiast podziękowała firmie odzieżowej SKIMS, która „widzi” osoby z niepełnosprawnością, a jej inkluzywność to nie tylko większy rozmiar.

„Dziękuję @skims za pokazanie tego, jak piękna jest niepełnosprawna społeczność” – napisała poruszona Applegate.

źródło: www.today.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Na zdjęciu Katarzyna Dowbor, prezenterka telewizyjna- HelloZdrowie

„Wiek nie ma tu nic do rzeczy!”. Pani od Feminatywów o rażącej dyskryminacji w show-biznesie

Na zdjęciu piosenkarka Sia w scenicznym image: peruka i kokarda na głowie- HelloZdrowie

„Dopiero od dwóch lat czuję się naprawdę sobą”. Sia wyznała, że jest w spektrum autyzmu

„Cały czas noszę w sobie pewną niezgodę na swoje nowe życie” – o tym, jak wygląda ono po udarze, mówi Katarzyna Siewruk

Brama w Twierdzy Kłodzko

Twierdza Kłodzko zabrania wstępu osobom ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. „To jest wyraźne nadużycie”

„Czasem zagładzam głód”. Jak dotąd ciałopozytywna Hilary Duff promuje toksyczny trend odżywiania

Dodatkowa premia za chodzenie z tacą na głowie. Ola Petrus skomentowała skandaliczną propozycję pracy

„Wiele osób twierdzi, że przecież umówiliśmy się na zasłanianie genitaliów. Tylko że piersi to nie są genitalia” – mówi Ane Piżl o oburzeniu na topless

„Chcemy oszacować, jakie koszty ponoszą formacje mundurowe za to, że nie pochylają się nad człowiekiem”. O nadużyciach w wojsku i policji mówi Joanna Jałocha

Powstała lalka Barbie z zespołem Downa. „Zabawa lalką może uczyć zrozumienia i budować większe poczucie empatii”

„Dziś muzułmańskie uchodźczynie nie są postrzegane jako ofiary wojen, przemocy, ale wręcz jako zagrożenie” – mówi aktywistka Marina Hulia

„Zawsze rozmawiam, przyjmuję krytykę i punkt widzenia, ale przecież nie zmienię płci, bo komuś się nie podoba, że noszę koloratkę” – mówi ks. Marta Zachraj

„Moja mama powiedziała mi kiedyś: Agatka, twoja choroba nas wzbogaciła, jesteśmy dzięki niej silniejsi w rodzinie” – mówi Agata Roczniak, która choruje na SMA

Ewa Skibińska: „Właściwie nietrzeźwa byłam też na próbach. Nawet o poranku znalazła się małpka w torebce”

„W gabinecie ginekologicznym usłyszałam: trzeba złapać się za mordę i przestać żreć” – mówi Natalia Skoczylas, grubancypantka

„Ludzie wyglądają różnie, świat nie dzieli się przez dwa, a każdy musi się wysikać”. Ane Piżl o dyskryminacji w toaletach publicznych

„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

Nie pije od kilku lat, ale nadal słyszy o sobie, że „musiał być pijany”. Ben Affleck o stygmatyzowaniu przez społeczeństwo

Żona Eda Sheerana usłyszała straszną diagnozę w ciąży. "Bez możliwości leczenia aż do porodu" /fot. Getty Images

Żona Eda Sheerana usłyszała straszną diagnozę w ciąży. „Bez możliwości leczenia aż do porodu”. Nowy album artysty jest jego osobistym pamiętnikiem

Łukasz Berezak

Błyskawiczna akcja internautów i policji. Okradziony najsłynniejszy wolontariusz WOŚP odzyskał przystawkę do wózka

Szukanie pracy trudniejsze niż walka z rakiem. Chora do pracodawców: „Wstydzę się komukolwiek pokazać, przez co przeszłam”

Dyskryminowana, odseparowana i w kryzysie psychicznym. W polskim więzieniu dla mężczyzn przebywa transpłciowa kobieta. Jej sprawą zajęła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Kamila Głowacka, mama 10-letniego Bartka z niepełnosprawnością: „Czuję się jak niewolnik systemu. To jest dla mnie upokarzające, bo chciałabym poprawić swój byt, ale nie mogę”

Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”

„Niepłacenie za kobietę na pierwszej randce nie jest niemęskie” – podkreśla Maja Staśko i rozprawia się z „głupim stereotypem uderzającym w mężczyzn”