Przejdź do treści

10 dyskryminujących słów, które warto natychmiast usunąć ze swoich wypowiedzi. „I nie chodzi tu o 'poprawność polityczną’, a o szacunek do ludzi” – pisze Ane Piżl

Ane Piżl opublikowała listę słów, które mogą dyskryminować innych\ Arch. prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zamiast karzeł, wystarczy powiedzieć osoba niskorosła. Niepełnosprawnych nie ma, są osoby z niepełnosprawnością. Jeśli ktoś oszukuje, to oszukuje, a nie cygani. Trudne? Wcale nie. Język inkluzywny powinien być elementem naszej codzienności. Mówi o tym Ane Piżl, ratownica medyczna, kitesurferka, edukatorka.

Głusi, a nie głuchoniemi

Najnowszy post na Instagramie Ane Piżl dotyczy języka inkluzywnego. Według słownika języka polskiego PWN „inkluzywny” oznacza „łączący lub obejmujący jakąś całość, przeznaczony dla wszystkich”. Inaczej mówiąc: to język włączający, a nie wykluczający. I przede wszystkim wolny od uprzedzeń i aluzji.  Tylko używając tego języka będziemy mieć pewność, że nikogo nie dyskryminujemy.

To, w jaki sposób mówimy, świadczy o nas samych. Język kształtuje naszą rzeczywistość. Są w języku polskim słowa, o których raz na zawsze powinniśmy zapomnieć. Tym bardziej, że łatwo je zastąpić innymi określeniami. O tym mówi właśnie Ane Piżl, ratownica medyczna, kitesurferka, edukatorka. I prezentuje czarną listę słów, których nie powinno się używać:

  • PEDAŁ. No nie. Może być gej, os. homoseksualna, homoseksualny mężczyzna. Ale nie pedał.

  • KARZEŁ. Lepiej powiedzieć os. niskorosła.

  • DZIWKA. Jeśli ktoś mówi o osobie pracującej sek*ualnie, s*xworkerce – to właśnie tak lepiej powiedzieć. A jeśli ktoś po prostu szuka inwektywy, to tym bardziej zły pomysł. Proponuję wtedy np. „dzbanka”.

  • INWALIDA. Etymologia tego słowa kieruje nas do łacińskiego „nieważny”, „nieistotny”. Tyle w temacie.

  • SKOŚNY. Na określenie osoby pochodzącej z Azji? No nie. Jeśli np. podajesz czyjś rysopis i jest to istotne, proponuję: „z wyglądu osoba z Azji”.

  • GŁUCHONIEMI. Lepiej: głusi.

  • NIEPEŁNOSPRAWNY. Jako przymiotnik jest ok – „os. niepełnosprawna”, „os. z niepełnosprawnością”. Ale jako podmiot („W kolejce stał niepełnosprawny”) to już nie bardzo.

  • CYGANIĆ. No nie. Oszukiwać, to oszukiwać. A swoją drogą przymiotnik „cygańska” w znaczeniu grupy etnicznej lepiej zastąpić „romska” (np. romska kultura). Choć „Romanse cygańskie” Garcii Lorki są ok.

  • TUBYLCY. Powiesz tak o lokalsach, jak będziesz na weekend w Paryżu?

  • MURZYNKA. „Słowo na M” jest aktualnie jednoznacznie uznane za obraźliwe.

Ane Piżl zaznacza, że „nie chodzi tu o 'poprawność polityczną’ tylko o szacunek dla ludzi i naszej różnorodności.

„Jak ktoś się boi, że zabraknie nam słów i 'nic już nie można powiedzieć’, to uspokajam, że osoby które znam, a które mówią inkluzywnie, mają barwny i inspirujący język. Z całą paletą słów, wysmakowanych synonimów i określeń, które nikogo nie stygmatyzują. Więc można. Tylko trzeba poćwiczyć” – pisze w poście.

FemaleSwitcher

Ane Piżl – kim jest?

Ane Piżl to ratownica medyczna, kitesurferka, edukatorka. Prowadzi profil na Instagramie @ane_ratownica. Od 18 lat działa na rzecz równości. Jest członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i sieci edukatorów i edukatorek Amnesty International. Pomaga firmom tworzyć przestrzeń bezpieczną dla wszystkich, niezależnie od ich orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej, pochodzenia, wyglądu i stopnia sprawności.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ane Piżl (@ane_ratownica)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: