Akcja „Zdjęcia z narodzin – razem damy radę”. Fotografki na swój sposób wspierają młode mamy w czasie pandemii. Zobacz najciekawsze zdjęcia!
„Świat się zatrzymał, ale jest mnóstwo kobiet, które będą rodzić w tym trudnym czasie. Chcemy zrobić dla nich coś małego, aby je wesprzeć – pomóc w przygotowaniu kilku pamiątkowych zdjęć z pierwszych chwil z małym człowiekiem” – mówi inicjatorka akcji, fotografka Ania Wibig. Publikujemy najbardziej poruszające fotografie z narodzin w czasie pandemii, które obrobiły polskie fotografki.
Mała rzecz, a wiele znaczy
„Kochane Kobiety, wiem ze narodziny dziecka nie będą wyglądać tak, jak sobie planowałyście. (…) Pewnie jesteście zmartwione, może nawet przerażone jak to będzie bez męża/partnera/douli. Niestety nie da się przełożyć narodzin na czas, kiedy skończy się zakaz porodów rodzinnych. Jestem jednak przekonana, że nawet w tym czasie poród możecie przeżyć pięknie i można go również zapamiętać najpiękniej jak to jest możliwe” – pisze na swoim profilu „Obiektywnie najpiękniejsze” na Facebooku fotografka Ania Wibig.
Stąd właśnie pomysł na akcję „Zdjęcia z narodzin – razem damy radę (#zdjeciaznarodzin_razemdamyrade) – ze zrozumienia potrzeby uchwycenia w obiektywie pierwszych chwil z dzieckiem – pomimo pandemii. Do akcji dołączyły fotografki ze Społeczności Zaufanych Fotografek Porodowych oraz inne fotografki dziecięce i rodzinne.
Jak podkreśla Ania Wibig, fotografki nie mają wstępu na salę porodową, więc nie uda im się wykonać zdjęć z narodzin. Mogą jednak wesprzeć młode mamy w inny sposób. W ramach akcji postanowiły podjąć się profesjonalnej obróbki zdjęć zrobionych przez nie same, położną albo sąsiadkę z łóżka obok. Może być na nich uchwycony moment oczekiwań na dziecko, samych narodzin albo pierwszych chwil po porodzie. Akcja będzie trwała do końca trwania zakazu porodów rodzinnych. Za obróbkę zdjęć fotografki nie pobierają żadnej opłaty.
Zdjęcia, które poruszają
Jednym z najbardziej wzruszających zdjęć, które powstały do tej pory, jest to obrobione przez pomysłodawczynię akcji Anię Wibig. A zrobiła je położna. Udało się jej uchwycić moment przecinania przez matkę pępowiny.
„Łzy mi napłynęły do oczu, gdy edytowałam to zdjęcie małego Aleksandra w ramach naszej akcji #zdjeciaznarodzin_razemdam
yrade. To dla mnie prawdziwy symbol tych porodów w czasie pandemi – bez mężów, partnerów, ojców dzieci” – podkreśla fotografka.
Dlaczego zdjęcie tak poruszyło Anię Wibig? Zazwyczaj to tata przecina pępowinę. Jednak teraz to niemożliwe. Jak pisze w opisie fotografii, „płynie z niego wielka moc”.
Rozwiń
Radość z pomagania
Pod hashtagiem #zdjeciaznarodzin_razemdam
„Nawet nie wiecie jak się cieszę, że same do mnie piszecie, a ja mogę wam pomóc, obrabiając dla was zdjęcie z pierwszych chwil życia waszego maluszka”- pisze jedna z nich, Milena Jankowiak, pod zdjęciem Pauliny z synem Ignacym.
Szczęśliwa młoda mama, w maseczce obejmuje na nim swoje dziecko, które urodziło się na chwilę przez zrobieniem fotografii.
Rozwiń
„Mały cud”
Być może zastanawiacie się, czy angażowanie profesjonalistki w obróbkę amatorskiego zdjęcia, zrobionego telefonem, ma w ogóle sens. Joanna Dudek na swoim profilu na Facebooku, udowadnia, że warto skorzystać z takiego wsparcia.
„To zdjęcie zostało zrobione (i opublikowane za zgodą) przez mamę tego maluszka właśnie telefonem. Jak widzicie mając wiedzę, doświadczenie i odpowiedni program można zdziałać mały cud” – podkreśla.
Rozwiń
Drogie mamy! Nie bójcie się poprosić położnej albo sąsiadki z łóżka obok o zdjęcie z waszym dzieckiem. Jesteśmy pewni, że wam pomogą! Wspierajmy się w tych trudnych chwilach. Na nas te zdjęcia zrobiły ogromne wrażenie, a wam jak się podobają?
Zobacz także
„Dla niektórych mężczyzn kobieta po porodzie staje się niezwykle apetyczna, erotyczna, pociągająca właśnie z tego względu, że jest tą «krainą mlekiem i miodem płynącą»” – seksuolożka Agata Loewe o tym, jak młodzi rodzice mogą „wylogować się” do łóżka
Efekty hipnozy – leczenie hipnozą, skutki, przeciwwskazania
Polecamy
Światowa Organizacja Zdrowia nie będzie już dociekać, co wywołało pandemię COVID-19
65 tys. zł kary za złamanie kwarantanny dla osoby chorującej psychicznie? Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje
Czy COVID-19 może być przyczyną urojeń? „Koronawirus atakuje układ nerwowy, więc zrozumiałe jest, że powikłania mogą dotyczyć również jego”
Popularne kierunki wakacyjne uznane za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. MSZ i ECDC odradzają podróżowanie w te lokalizacje
się ten artykuł?