Przejdź do treści

Agnieszka Kaczorowska-Pela skrytykowała „modę na brzydotę”. Jej post nie spodobał się aktywistkom

Agnieszka Kaczorowska-Pela / NWMedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Są dwie rzeczy, których potrzebujesz, by wyjść na plażę. Pierwszą jest ciało, drugą bikini. I już, gotowe!
„Załóż to cholerne bikini. I jedyne, o czym myśl to to, że właśnie przezwyciężyłaś wstyd”. Przekonuje trenerka Marta Stoberska
"Noszenie stanika to wybór, a nie obowiązek" - podkreśla edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska
„Noszenie stanika to wybór, a nie obowiązek” – podkreśla edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska
Chorzy na szpiczaka pozbawieni leku ratującego życie. Nie ma go na lipcowej liście refundacyjnej
Jeden Polak średnio emituje ponad 8 ton CO2. Paulina Górska wyjaśnia, jak możemy zmniejszyć ślad węglowy
Jeden Polak emituje ponad 8 ton CO2 rocznie. Paulina Górska podpowiada, jak zmniejszyć ślad węglowy
„Kultura fizyczna jest równie istotnym elementem życia co nauka i rozwój w każdej innej dziedzinie” – mówi Marcin Kuriata

Agnieszka Kaczorowska-Pela w swoim najnowszym poście na Instagramie poruszyła temat „zbyt skrajnego pojmowania takich haseł jak body positive”. Jak pisze tancerka, moda na brzydotę, którą ostatnio obserwuje, „wynika z chęci przeciwstawieniu się instagramowemu pięknu, które narzuciło pewne standardy”. Jej słowa nie spodobały się wielu aktywistkom. Swój głos zabrały m.in. autorki profili „Pani Swojego Czasu”, „Jak wychowywać dziewczynki” czy psycholożka Anna Cyklińska. 

„Moda na brzydotę”

Agnieszka Kaczorowska to nie tylko tancerka i aktorka, ale także osobowość medialna, która zebrała wokół swojego profilu na Instagramie grono niemal 400 tys. obserwujących. Nic więc dziwnego, że każdy post czy relacja Kaczorowskiej wzbudza niemałe zainteresowanie. Tak było i tym razem, gdy celebrytka poruszyła temat „mody na brzydotę”. 

„Po co na siłę robić z siebie „taką zwyczajną”, zamiast „wyjątkową i niepowtarzalną”?
Po co być „zmęczoną” i w tym taką „prawdziwą” jak można koncentrować się na swojej sile?
Po co eksponować swoje wady, mówiąc o „dystansie” jak można po prostu je akceptować, żyć sobie z nimi spokojnie, a budować markę osobistą opartą na superlatywach?

Nie rozumiem tego… ale rozumieć nie muszę. Tylko potem widzę wycieczkę zgarbionych nastolatek, chowających się na zdjęciach za swoimi włosami czy rękoma… bo bycie pięknym i wyjątkowym nie jest w modzie. Bo gdy wypinasz klatkę, podnosisz brodę i idziesz śmiało przed siebie, to jesteś zadufany.

Bycie normalnym i fajnym oznacza bycie zwykłym, nieinteresującym, a przede wszystkim nierzucającym się w oczy?” – pisze Agnieszka Kaczorowska-Pela na swoim profilu na Instagramie.

kobieta w białym body

Jak dodaje tancerka, w świecie Instagrama zapanowała na niektórych profilach moda na brzydotę.

„I nie podoba mi się to, bo liderzy, czyli osoby z kontami o największych zasięgach, powinni motywować i zachęcać do rozwoju i wzrastania. […]. Koncentracja na pozytywach, na wdzięczności, na wszystkim co dobre i PIĘKNE właśnie, jest tym co pozwoli Ci iść na szczyt, a nie siedzieć w Twoim lub czyimś błotku, w którym tak miło się taplać, bo przecież mnóstwo ludzi siedzi tam z Tobą. To dalej błotko, choć wszyscy krzyczą, że to prawda, dystans i akceptacja, to moim zdaniem jest to po prostu wygodne błotko, czyli maska, którą zakładasz, aby pasować do reszty otoczenia” – pisze.

„Jestem w szoku, że takie posty jeszcze powstają”

Słowa Agnieszki Kaczorowskiej nie spodobały się wielu aktywistkom. W komentarzach pod postem czytamy:

Jestem w szoku, że takie posty jeszcze powstają. Po tym jak walczymy o to, by zdjąć z siebie kagańce i nie musieć gdzieś w zakamarkach internetu (wcale nie takich małych patrząc na zasięgi) ich nosić, ktoś usilnie pracuje byśmy cięgle te kagańce nosiły” – pisze Ola Budzyńska, czyli Pani Swojego Czasu.

Piękno i brzydota to pojęcia tak subiektywne, że jestem w szoku, że ktoś może pisać o nich w sposób tak oceniający. Ile kobiet poczuje się ocenionych i smutnych, że w porównaniu z twoim wyreżyserowanym na IG pięknem wymiękają, coś z nimi nie tak, że akurat mają gorszy czas i nie są „najlepszą wersją się siebie”. Chcę wierzyć w to, że intencje miałaś dobre, chciałaś zmotywować, ale nie robi się tego skutecznie, pouczając innych czym jest piękno, oceniając wybory innych i nie rozumiejąc, że nie każdy może mieć takie życie jak ty. Pozwólmy żyć innym tak jak mogą i chcą!” – piszą Magda Korczyńska i Magda Falińska z profilu „Jak wychowywać dziewczynki?”.

„Bodypositive to poczucie bezpieczeństwa”

Do postu Kaczorowskiej odniosła się także psycholożka Anna Cyklińska, znana z  z profilu @psychoedu_.

„Też kiedyś wydawało mi się, że jestem estetką. Też na początku szokowały mnie zdjęcia nieogolonych nóg i włosów pod pachami. Bycie feministką czy bliskość ruchu body positive nie oznacza jednak, że trzeba teraz wybierać brzydotę. To poczucie bezpieczeństwa, kiedy nie zdążysz ogolić nóg, pach, albo dopadł Cię trądzik, przytyłaś, schudłaś – to myśl, że TO JEST OKEJ. Bo w końcu NIE MUSIMY UDAWAĆ, że wszyscy jesteśmy „piękni”. Piękno jest subiektywne, tak jak i brzydota” – wyjaśnia psycholożka.

Z promowaniem przez Kaczorowską wyidealizowanego świata nie zgadza się również Anna Cykowska, prowadząca profil @medicine.italy.

„Widzisz kilka zgarbionych nastolatek, ale już nie widzisz przepełnionych oddziałów psychiatrii dziecięcej (wyidealizowane media społecznościowe zaburzają poczucie własnej wartości, szczególnie podatne są na to te nastolatki, o których wspominasz). Nikt nie broni błyszczeć, ale nikt już też nie broni być zwyczajną. Nie rozumiem takiego narzucania i zupełnie niepowiązanej korelacji z garbieniem. Może się garbią, bo wstydzą się, że mają za małe piersi – bo w mediach społecznościowych wszyscy mają idealne. Nie wiesz tego. Może niektórzy potrzebują skupić się na swoich wadach, może inni chcą usłyszeć, że inni mają wady” – pisze naukowczyni.

Na komentarzach pod postem się jednak nie kończy. Inne aktywistki i celebrytki (m.in. Paulina Górska, Zosia Zborowska czy Kaya Szulczewska) odpowiedziały na słowa Agnieszki Kaczorowskiej w odrębnych postach.

Teksty kontrowersyjne często spotykają się z brakiem zrozumienia sensu danego tekstu. Nie ma słowa o wyglądzie zewnętrznym w ostatnim poście. Nie piszę o tym, czym jest kanon piękna, bo tak jak napisałam – piękno to pojęcie względne” – skomentowała całą sytuację tancerka w swoim stories.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Magda Lamparska

Magdalena Lamparska: Wstydziłam się tego, jak wyglądam. Wchodziłam na plan i słyszałam: znowu utyła

„Dajemy wbijać się w kompleksy i niskie poczucie własnej wartości przez osoby obce, zamiast spojrzeć w lustro i powiedzieć głośno: jestem piękna!” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Agata Głyda: nasze ciało nie jest po to, aby ładnie wyglądało

Zofia Zborowska buntuje się przeciwko manipulowaniu wizerunkiem kobiet w sieci. To wideo po prostu trzeba zobaczyć!

Zofia Zborowska buntuje się przeciwko manipulowaniu wizerunkiem kobiet w sieci. To wideo po prostu trzeba zobaczyć!

Kobieta

Koniec hygge, czas na wabi-sabi. Niedoskonałe jest piękne!

Ewa Farna

Ewa Farna o samoakceptacji: moje ciało przeszło psychicznie niełatwą drogę

Billie Eilish

Billie Eilish: Nagle jesteś hipokrytką, gdy chcesz pokazać swoje ciało i swoją skórę. Jesteś łatwa i jesteś dziwką

Kobieta

Dietetyczka Anna Reguła: krytykowanie czyjegoś wyglądu jest złe, zarówno w kontekście niedowagi, jak i nadmiaru kilogramów

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

Joanna Osyda

Joanna Osyda: sztukę pogrubiania siebie opanowałam do perfekcji

Joanna Cesarz

Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

Lizzo

Lizzo: Kocham swoje ciało i wciąż jestem gruba. Jestem piękna i wciąż jestem gruba. Te rzeczy nie wykluczają się wzajemnie

Billie Eilish

Billie Eilish odpowiada na krytykę odnośnie swojej wagi: tak właśnie wyglądam

„To nie chodzi o plamy na skórze. Wszyscy jesteśmy czymś naznaczeni”. Niezwykła sesja fotograficzna kobiet z bielactwem

Emma Corrin pozuje na okładce magazynu z nieogolonymi pachami. "Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby owłosienie ciała u kobiet stało się normalne"

Emma Corrin pozuje na okładce magazynu z nieogolonymi pachami. „Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby owłosienie ciała u kobiet stało się normalne”

Ciałobrazy - Natalia Miedziak-Skonieczna

Natalia Miedziak-Skonieczna: „Potrzebujemy innych kobiet, bo one pokazują nam prawdę o nas”

Ciałopozytywny ruch? Psychodietetyczka Małgorzata Akkus radzi: Nie szukaj motywacji, tylko pragnienia. Jest silniejsze, pali od środka

Ciałopozytywny ruch? Psychodietetyczka Małgorzata Akkus radzi: Nie szukaj motywacji, tylko pragnienia. Jest silniejsze, pali od środka

Żarty z wyglądu kobiet

„Kiedy kobiety wychodzą na ulicę, nazywają nas ‘wieszakowymi pasztetami z wąsem’”. Paulina Zagórska o ocenianiu kompetencji kobiet po wyglądzie

Kobiety w parku

Z rozstępami, cellulitem i zmarszczkami. Nadzy Islandczycy w ciałopozytywnej reklamie podbijają Internet!

Karolina Cwalina-Stępniak

„Samoakceptacja nie ogranicza się jedynie do wyglądu” – mówi coach i mentorka Karolina Cwalina-Stępniak

Aktywistka o filmie, który otrzymała: Jestem człowiekiem, nie świnią. Dlaczego ludzie nie potrafią uszanować tego, że ktoś jest chudy, szczupły lub gruby?

„Pomyśl, zanim powiesz”. W ciałopozytywnej kampanii modelki plus size mówią o szacunku i akceptacji dla każdego człowieka

pokaz Versace, modelki plus size

Na pokazie Versace po raz pierwszy w historii wystąpiły modelki o niestandardowych wymiarach

Kaya Szulczewska / Instagram

„O, schudłaś, super!” – czy aby na pewno? Kayaszu o niepotrzebnych komplementach i fałszywej trosce

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

kobieta rower

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku