Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet
W Hiszpanii zatwierdzono projekt ustawy, która gwarantuje kobietom prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji. Dzięki niej młode kobiety w wieku 16 i 17 lat nie będą potrzebowały zgody rodziców na zabieg. Ustawa gwarantuje również dostęp do pigułek „dzień po” dla każdego, a farmaceucie za odmowę ich wydania będzie grozić wysoka kara.
Przełomowa ustawa w Hiszpanii
Zatwierdzono projekt ustawy w sprawie zdrowia seksualnego i dobrowolnego przerywania ciąży, która pozwoli młodym Hiszpankom w wieku 16 lat na aborcję bez zgody rodziców. Ustawa znosi również obowiązkowy trzydniowy okres refleksji nad decyzją. Ponadto po dokonaniu aborcji każda z kobiet będzie miała prawo do wolnych dni w pracy oraz otrzymania profesjonalnej opieki zdrowotnej.
Obecnie kobiety w Hiszpanii mogą uzyskać dostęp do aborcji do 14. tygodnia ciąży lub do 22. tygodnia w przypadku ciężkich wad płodu. Hiszpanki często spotykały się jednak z odmową przeprowadzenia zabiegu, ponieważ medycy powoływali się na tzw. klauzulę sumienia. Według rzeczniczki rządu, Isabel Rodriguez, projekt ustawy to „nowy krok naprzód dla demokracji”. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzenia przez Senat, a rząd Pedro Sancheza robi wszystko, by weszła w życie przed zakończeniem kadencji pod koniec 2023 r. Hiszpański lewicowy rząd koalicyjny doszedł do władzy prawie cztery lata temu i uczynił z praw kobiet jeden z kluczowych obszarów swoich działań.
Ministra ds. równości Irene Montero powiedziała, że instytucje rządowe muszą „odrzucić tabu, piętno i poczucie winy dotyczące kobiecych ciał”. Jak wyjaśniła, ustawa ma opierać się na dwóch filarach: działaniu publicznej służby zdrowia oraz edukacji seksualnej na wszystkich etapach kształcenia.
„Dogłębnie przekształcamy politykę państwa, tworzymy architekturę feministyczną opartą na wolności seksualnej wszystkich kobiet” – dodała.
Kary za brak pigułki „dzień po”
Hiszpańska ustawa zapewnia również dostęp do tabletek „dzień po” dla każdego. Pigułki postkoitalne mają być obowiązkowo dostępne we wszystkich ośrodkach zdrowia i w aptekach. Placówkom, które nie zaopatrzą się w zapas „odpowiedni do zapotrzebowania”, będą grozić kary od 90 tysięcy do nawet 1 miliona euro. Podobne grzywny będą rozpatrywane w przypadku, jeśli farmaceuta odmówi wydania pigułki, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Pracownicy medyczni, którzy będą odwoływać się do prawa sprzeciwu sumienia, zostaną ujęci w specjalnych rejestrach. Tak samo jak w przypadku prawa do eutanazji.
Ustawa o zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym ma również na celu zapewnienie trzech dni zwolnienia chorobowego z powodu bolesnego okresu. W przypadku szczególnie obezwładniającego bólu lub intensywnego krwawienia osoby menstruujące będą mogły przedłużyć zwolnienie do pięciu dni.
Propozycje zawarte w ustawie mają na celu również przyspieszenie rozwoju antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn, podkreślając, że antykoncepcja nie jest obowiązkiem wyłącznie kobiet.
Polecamy
„Płeć nie jest ograniczeniem, a pasja i determinacja otwierają drzwi do wielkich osiągnięć” – mówi Kornelia Olkucka, kierowczyni wyścigowa
Wybory miss w Holandii odwołane. „Świat się zmienia, a my zmieniamy się wraz z nim”
Joanna Koroniewska w emocjonalnym wyznaniu: „Dziś coś już we mnie pękło”
59-latka wpisała się do Księgi Rekordów Guinnessa. Zrobiła 1575 pompek w godzinę
się ten artykuł?