19-letnia Oliwia jedną z najlepszych uczennic na świecie! Chce opatentować innowacyjny system do wspomagania diagnostyki zmian skórnych
Oliwia Raniszewska jest jedyną Polką, która znalazła się na prestiżowej liście Global Student Prize. Absolwentka toruńskiego liceum przyczyniła się do stworzenia Skin Preventer, czyli innowacyjnego narzędzia wspomagającego diagnostykę zmian skórnych. „Najważniejszą rzeczą jest to, by uwierzyć w siebie i nie ograniczać swojego myślenia do tego, że kiedy jestem z małego miasta i nie mam rodziców, którzy są lekarzami czy naukowcami, to nie mogę nic więcej osiągnąć” – wyznała zapytana o przepis na sukces.
„Skin Preventer” – jedyne takie urządzenie na świecie
Świecie to nieduże miasto w woj. kujawsko-pomorskim. Stamtąd właśnie pochodzi Oliwia Raniszewska, o której teraz usłyszał cały świat. Już jako mała dziewczynka fascynowała się biologią i nauką. Będąc zaś w liceum, dołączyła do studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z którymi odkrywała tajniki różnych medycznych dyscyplin. Kiedy wybuchła pandemia COVID-19, zaczęła prowadzić edukacyjny kanał na YouTube. Współprowadziła także kurs „Living Biology”, którego celem było przygotowanie uczniów szkół podstawowych do konkursów na szczeblach wojewódzkich.
Wraz ze swoim zespołem stworzyła m.in. Aquacollector, urządzenie do zbierania i usuwania syntetycznych zanieczyszczeń ze zbiorników wodnych, który zdobył III miejsce w ogólnopolskim Konkursie Naukowym dla uczniów i studentów E(x)plory 2021. Później powstał Skin Preventer, narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do wspomagania diagnostyki zmian skórnych. Prototyp ten, stworzony przez zespół, którego Oliwia jest liderką, zakwalifikował się do centralnego etapu Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, a Oliwia stara się go opatentować.
„To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie”
O wybitnych osiągnięciach Oliwii napisał w mediach społecznościowych dr Maciej Kawecki, popularyzator nauki. Poinformował też, że 19-latka jako jedyna Polka i jedna z zaledwie kilku osób z Europy znalazła się na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie.
„Uzyskała wyróżnienie TOP 50 Global Students Prize w szczególności za jej ogromny wkład w rozwój Skin Preventer” – napisał. „To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień tego typu na świecie, o którym w tym roku pisze nawet 'The Economic Times'”.
Dodał, że Oliwia jednocześnie organizuje właśnie akcję społeczną z wolontariuszami w Gdańsku, w trakcie której będą promować profilaktykę kontroli zmian skórnych oraz zasady zdrowego korzystania ze słońca. Kawecki zdradził też – uprzedzając oczywiste pytania – że Oliwia, mimo osiagnięcia międzynarodowego sukcesu, zostaje w Polsce, a od października rozpocznie studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
„Oliwia, gratuluję Ci tego wszystkiego. Skromna. Pełna energii i konsekwencji dziewczyna” – napisał.
Rozwiń
Oliwia Raniszewska w rozmowie z lokalnym portalem swiecie24.pl wyznała, że znalezienie się na zaszczytnej liście jest ogromnym wyróżnieniem i uznaniem wszystkich jej dotychczasowych działań i osiągnięć.
„To też promocja moich projektów i możliwość nawiązania kontaktu z zespołem osób z całego świata” – dodała.
Zapytana o przepis na sukces, odpowiedziała, że najważniejsze to uwierzyć w siebie oraz…
„…nie ograniczać swojego myślenia do tego, że kiedy jestem z małego miasta i nie mam rodziców, którzy są lekarzami czy naukowcami, to nie mogę nic więcej osiągnąć. Sama początkowo bardzo się hamowałam. Drugą rzeczą, o której warto pamiętać, jest to, że porażki są potrzebne w życiu, bo uczą pokory i wytrwałego dążenia do cel” – podsumowała.
źródła: swiecie24.pl, globalteacherprize.org
Polecamy
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
Noblista: „Zbliżamy się do granic możliwości organizmu. Wkrótce ludzie będą żyli ponad 115 lat”. Ma to jednak swoje ciemne strony
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
Niespodziewane skutki lockdownu. O tyle postarzały się mózgi dziewcząt i chłopców
się ten artykuł?