Przejdź do treści

12 wskazówek do medytacji – to całkiem proste, spróbuj w ten weekend

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie trzeba jechać do Indii, by uczyć się medytacji od mistrzów w himalajskich jaskiniach. Medytować może każdy. W domu, autobusie, metrze czy na ławce w parku. To czynność wyjątkowo prosta, niewymagająca żadnych talentów czy predyspozycji. Poznaj 12 wskazówek do medytacji stworzonych przez wybitnego nauczyciela jogi Swamiego Sivanandę i zacznij medytować już dziś.

Medytacja uspokaja umysł i umożliwia dotarcie do głębiej ukrytego ja, którego na co dzień nie dopuszczamy do głosu. Medytując, zauważamy wzorce mentalne i emocjonalne, uzmysławiamy sobie nasze nawyki, które często powodują naszym działaniem. Udaje nam się dostrzec i przetransformować negatywne emocje. Z czasem zauważamy, że dzięki medytacji lepiej funkcjonujemy, mniej w nas niepokoju, trudniej wyprowadzić nas z równowagi, nie reagujemy już nawykowo, tylko adekwatnie, polepszają się nasze stosunki z otoczeniem, jesteśmy odprężeni i zrelaksowani. Tak działa medytacja na poziomie psyche i ducha.

Z punktu widzenia fizjologii podczas medytacji mózg pracuje na częstotliwości alfa, czyli odprężenia, lub theta, czyli bardzo głębokiego relaksu. Obniża się poziom hormonów stresu, mózg wytwarza więcej endorfin, które poprawiają samopoczucie, spada ciśnienie tętnicze, organizm zużywa mniej tlenu, oddech spowalnia, reguluje się metabolizm. Cały nasz organizm podlega głębokiej regeneracji. Te efekty na poziomie ciała fizycznego odczujemy praktycznie natychmiast po odbyciu pierwszej medytacji. Na te w wymiarze duchowym i emocjonalnym zwykle trzeba poczekać, jednak bez obaw, przyjdą na pewno. Trzeba tylko codziennie usiąść i medytować.

medytacja

Swami Sivananda, wybitny hinduski humanista i jogin, z wykształcenia doktor medycyny, autor ponad 300 książek i artykułów, w których propagował nauki jogi. Założył Akademię Jogi oraz Divine Life Society, szerzącą ideały prawdy, braku przemocy, czystości i samorealizowania się. Na świecie istnieje obecnie kilkadziesiąt ośrodków przekazujących nauki Swamiego Sivanandy. Wiecej: www.sivananda.org

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: