Przejdź do treści

10 sposobów Jagny Niedzielskiej na to, jak cieszyć się świętami i nie wydać za dużo

10 sposobów Jagny Niedzielskiej na to, jak cieszyć się świętami i nie wydać za dużo / istock
10 sposobów Jagny Niedzielskiej na to, jak cieszyć się świętami i nie wydać za dużo / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przed nami święta Bożego Narodzenia. W tym roku, w związku z inflacją, w wielu polskich domach nie będą one tak obfite w prezenty i świąteczne potrawy jak jeszcze kilka lat temu. Na szczęście na każdym kroku możemy zrobić coś, by zamiast obawiać się sum na paragonach, po prostu cieszyć się świętami z bliskimi. Sprawdźmy, co radzi Jagna Niedzielska!

Przygotowywanie świątecznych potraw, pieczenie pierników, makowców i serników, kupowanie prezentów. Już niedługo rozpocznie się przedświąteczna gorączka! Czy jest jednak coś, co możemy zrobić, by tegoroczne święta nie spowodowały debetu na koncie, a do tego były jak najbardziej ekologiczne i oszczędne? Z pomocą przychodzi Jagna Niedzielska i jej 10 rad, którymi podzieliła się na swoim profilu na Instagramie.

Ustalcie budżet

„Z góry ustalcie budżet, dzieląc go na wydatki na prezenty i na żywność. Zbierajcie paragony, wpisujcie do Excela albo w notatki wszystkie wydatki” – mówi Jagna Niedzielska.

Nie bierzcie pożyczek

„Nie bierzcie pożyczek i nie dokonujcie zakupów z odroczoną płatnością. Jakby co, zasada 'zastaw się, a postaw się’, zdezaktualizowała się” – żartobliwie zauważa influencerka, ale z jej słowami trudno jest się nie zgodzić.

Nie kupuj, w zamian za to zrób prezent!

„Wcale nie musicie robić prezentów albo przygotujcie je własnoręcznie” – podkreśla Jagna Niedzielska.

Zróbcie losowanie, kto komu kupuje prezent

„Ustalcie, że każdy robi prezent dla jednej osoby” – proponuje inne rozwiązanie ekspertka. To sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych rodzin.

Ustalcie między sobą budżet na prezenty

Kolejna zasada również jest bardzo ważna. „Ustalcie z góry budżet na prezenty!” – przekonuje. W ten sposób wydacie rozsądną sumę, a nikt nie poczuje się „pokrzywdzony”.

Zrezygnujcie z jednorazowych opakowań, to zbędne wydatki

„Zrezygnujcie z kartek świątecznych albo jednorazowych opakowań. Pomyślcie, bo może opakowanie mogłoby być samym prezentem, np. dizajnerską torbą na zakupy” – proponuje propagatorka idei zero waste.

Podzielcie się obowiązkami z bliskimi, z którymi będziecie spędzać święta

„Nie musicie robić wszystkiego sami! Podzielcie się obowiązkami z bliskimi, z którymi będziecie spędzać święta. Niech oni też coś ugotują!” – mówi kucharka. To nie tylko obniży koszty przygotowania świąt, ale też odciąży nas i sprawi, że będą bardziej różnorodne!

Sprawdźcie, co macie w szafkach, żeby nie robić zbędnych zakupów

„Sprawdźcie w szafkach, co wam zalega, bo się okaże, że macie już np. te orzechy, które chcecie wykorzystać do piernika” – proponuje Jagna Niedzielska.

Nie róbcie zakupów na ostatni moment, w ten sposób łatwiej zrobić niepotrzebne zakupy

„Nie róbcie zakupów na ostatni moment. Część dań możecie zrobić nawet już teraz, na trzy tygodnie przed świętami, np. bigos albo pierogi” – wymienia kucharka.

Zróbcie miejsce w zamrażalniku

„Zróbcie miejsce w zamrażalniku na ewentualne resztki poświąteczne!” – przypomina na koniec Jagna Niedzielska.

Jagna Niedzielska – kim jest?

Jagna Niedzielska, kucharka i propagatorka idei zero waste, jest autorką książki „Bez resztek” oraz e-booka „Smacznie, zdrowo, tanio! Jak gotować EKOnomicznie”. Prowadzi program telewizyjny „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzi (razem z Damianem Kordasem) program „Widelcem po mapie”. Organizuje również warsztaty kulinarne, szkolenia w zakresie ekologii.

Na swoim instagramowym koncie, które śledzi niemal 35 tys. osób, podpowiada, w jaki sposób kupować i przechowywać żywność oraz jak najlepiej korzystać z kuchni lokalnej i sezonowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: