Przejdź do treści

Zmiany w szkołach od września. MEN podjęło decyzję: rezygnacja z HiT-u i nowe, obowiązkowe zajęcia

Nauka pierwszej pomocy z użyciem fantomu
Pierwsza pomoc - nowe, obowiązkowe zajęcia od września w szkołach / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rezygnacja z HiT-u dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, oraz obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – to najważniejsze zmiany, które wejdą do szkół od 1 września 2024 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania.

Koniec HiT-u w szkołach

Resort edukacji poinformował, że rozporządzenie podpisane przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką, wprowadza od 1 września 2024 r. obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych oraz rezygnację z przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych.

„Rozporządzenie w większości przewiduje analogiczne rozwiązania jak w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół” – poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Od 1 września 2024 r. przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarnie ani w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami w formie zaocznej. W latach następnych nie będzie HiT-u w kolejnych klasach i semestrach tych szkół aż do całkowitego zakończenia nauczania tego przedmiotu.

Resort podał, że rezygnacja z HiT-u „oznacza konieczność pilnego sporządzenia aneksów do arkuszy organizacji szkół ponadpodstawowych”. Rozporządzenie oznacza, że w roku szkolnym 2025/2026 HiT nie będzie nauczany w klasie II liceum ogólnokształcącego i technikum, a w roku szkolnym 2026/2027 – w klasie III technikum.

Podręcznik Roszkowskiego pełen przekłamań i prywatnych opinii autora - na zdjęciu uczennica patrząca się wprost w obiektyw aparatu w tle jej klasa HelloZdrowie

Zajęcia z pierwszej pomocy

Jak wynika z komunikatu MEN, nauka udzielania pierwszej pomocy będzie prowadzona w ramach godzin wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych i od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej. Obecnie udzielanie pierwszej pomocy jest częścią przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w klasach VIII szkoły podstawowej i w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.

W środę, 10 maja Barbara Nowacka zapowiadała zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które miały polegać na wprowadzeniu nowego przedmiotu.

„Planujemy od 1 września 2025 r. wprowadzić przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych” – mówiła ministra edukacji.

Edukacja obywatelska ma być realizowana od roku szkolnego 2025/2026 w II klasie szkoły ponadpodstawowej.

W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

„To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach” – tłumaczyła Nowacka na konferencji prasowej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: PAP

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?