Przejdź do treści

A czy ty już obmacałeś swoje jajka? „Złap Się Za Jajka” – świetna kampania w ramach akcji Movember

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna noszący kask - HelloZdrowie
Złap Się Za Jajka - świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat. prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Złap Się Za Jajka” – Fotografki z MOOi studio zachęcają młodych mężczyzn do regularnego samobadania jąder w swojej najnowszej kampanii. Movember powoli się kończy, jednak badać powinniśmy się przez cały rok, nie tylko w listopadzie. Zobacz zdjęcia z akcji i idź się zbadać!

Badanie jąder bywa dla mężczyzn wstydliwym tematem. Jednak, jak pytał standuper Michał Pałubski, który zachorował na guza jądra, „Kto jest mniej męski: Facet z jednym jajem, czy jego zwłoki?”. Tymczasem rak jądra jest złośliwym nowotworem, który najczęściej występuje u młodych mężczyzn, szczególnie między 15. a 35. rokiem życia. Nowotwory jądra stanowią ok. 1 proc. występujących nowotworów. Wczesne wykrycie znacznie zwiększa skuteczność leczenia, dlatego tak ważne jest regularne samobadanie.

Kampania „Złap Się Za Jajka”

Uwagę na regularne badanie jąder zwracają fotografki z MOOi Studio: Anna Szołucha i Gosia Lakowska. Duet co prawda specjalizuje się w kobiecych aktach, a ich ostatnią świetną akcją była sesja zdjęciowa „Pomacaj Się”, nawołująca kobiety do profilaktycznych badań piersi. Tym razem jednak dziewczyny postanowiły przysłużyć się zdrowiu panów, tworząc kampanię „Złap Się Za Jajka” z okazji trwającej akcji Movember.

Trwa akcja Movember. Jej cel to profilaktyka raka jąder i prostaty. Akcja propaguje m.in. samobadanie jąder raz w miesiącu, analogicznie do samokontroli piersi, a wizyta urologa to nic strasznego! Podobno 😉 – mówią autorki zdjęć.

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna z brodą gestykulujący rękoma - HelloZdrowie

Movember – co to za akcja?

Movember jest zbitką angielskich słów moustache, wąsy, i November, listopad. To akcja, która odbywa się w listopadzie w celu podniesienia świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, w tym raka prostaty i jąder. Fundacja Movember, która jest odpowiedzialna za całe przedsięwzięcie, ma nadzieję, że uda się zwiększyć liczbę wykryć raka. Akcja ma także na celu przekonanie do poznania swojej rodzinnej historii zachorowań na raka oraz prowadzenie zdrowszego trybu życia. Każdego roku akcja rozszerza się, a w jej ramach coraz więcej panów zapuszcza wąsy na cały miesiąc.

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna z brodą - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat. prasowe

Nowotwory jąder – rodzaje

Nowotwory jądra zaliczają się do grupy guzów zarodkowych, czyli pochodzących z komórek rozrodczych. Dzieli się je na częściej występujące nienasieniaki (60%) i rzadsze nasieniaki (40%). Nienasieniaki zazwyczaj występują u młodszych mężczyzn (szczyt zachorowania w III dekadzie życia), a nasieniaki u starszych (szczyt w IV dekadzie życia). U starszych mężczyzn najczęstszym rodzajem nowotworu jądra jest chłoniak. Sposób leczenia choroby i rokowanie są zależne od rodzaju nowotworu.

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna w czarnej koszuli - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat. prasowe

Samobadanie jąder – dlaczego jest ważne

Guzy jądra występują najczęściej u młodych osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia.

Stąd tak ważne jest okresowe (raz na pół roku) zbadanie jąder przez samego pacjenta, na przykład podczas kąpieli. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium w większości przypadków pozwala na całkowite wyleczenie – informował dr Jerzy Michajłowski w rozmowie z Hello Zdrowie.

Co powinno skłonić mężczyznę do udania się do urologa? Wykrycie wyczuwalnego guzka w okolicy jąder, powiększenie jądra lub po prostu dolegliwości bólowe. Nie należy nastawiać się na najgorsze. Wykryte zmiany często okazują się stanami zapalnymi, wodniakami jądra (nagromadzenie płynu dookoła tego narządu) czy żylakami powrózka nasiennego, które również dotykają głównie młodych mężczyzn.

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna w kasku motocyklowym - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat. prasowe

Co prawda częstość występowania raka jądra wciąż szacuje się na 1 proc. populacji, jednak w ostatnich latach zauważa się znaczny wzrost zachorowań. Lekceważenie pierwszych objawów prowadzi do rozpoznania nowotworu już w znacznym stopniu zaawansowania, a rokowania są dużo gorsze.

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna trzymający znak - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat. prasowe

Raz w miesiącu poświęć kilka minut na dokładne zbadanie jąder.
A przynajmniej raz w roku odwiedź urologa.
Wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny w 100 proc.! – piszą autorki kampanii „Złap Się Za Jajka”.

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna z długimi włosami trzymający kartonik na jajka - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat.prasowe

Redakcja Hello Zdrowie także dołącza się do apelu o samobadanie jąder. Panowie (i panie też), pamiętajcie, że profilaktyka to najmocniejsza broń. Badajcie się regularnie!

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna robiący sobie selfie - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat.prasowe

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna trzymający misę z jajkami - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat.prasowe

Tekst o kampanii samobadania jąder w Movember. Na zdjęciu: Mężczyzna w czarnej koszuli - HelloZdrowie

Złap Się Za Jajka – świetna kampania w ramach akcji Movember/ Mat. prasowe

Więcej zdjęć znajdziesz na profilu autorek kampanii PomacajSie., które również ruszają z drugą odsłoną kampanii prewencji raka piersi u kobiet. Jeśli chciałabyś wziąć udział w sesji zdjęciowej i miałaś lub masz raka piersi, zgłoś się.

Pobierz instrukcję samobadania jąder na swój telefon lub komputer.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?