Zimowit jesienny może zabić. Leśnicy ostrzegają: „To roślinny arszenik, 5-10 nasion to dawka śmiertelna”

„Wyglądają pięknie, niczym krokusy wiosną, ale niech nikomu nie przyjdzie do głowy ich zrywanie. Nie tylko są pod ochroną, ale też śmiertelnie niebezpieczne” – tak leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz ostrzegają przed kwiatami zimowita jesiennego. W poście opublikowanym w mediach społecznościowych podkreślają, że to roślina silnie trująca – człowieka może zabić spożycie zaledwie pięciu ziaren.
Na łąkach i w lasach pojawił się zimowit jesienny
Fioletowe kwiaty zimowita jesiennego przypominają kształtem krokusy, jednak nie są z nimi spokrewnione. W Polsce można spotkać tę roślinę na wilgotnych, górskich łąkach, głównie w Sudetach i w Karpatach. Poza górami występuje w Wielkopolsce, a także na terenach południowo-wschodniej części kraju. Wiele osób sadzi zimowita jesiennego też w ogrodzie, najczęściej w rabatach, skalniakach i trawnikach.
Zimowit jesienny to jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych. Kwitnie na przełomie września i października.
„Kwitnące zimowity to znak, że jesień zadomowiła się u nas na dobre. Nawet nazwa rośliny – zimowit jesienny – nie pozostawia złudzeń. Wyglądają pięknie, niczym krokusy wiosną, ale niech nikomu nie przyjdzie do głowy ich zrywanie. Nie tylko są pod ochroną, ale też śmiertelnie niebezpieczne” – ostrzegają leśnicy w poście opublikowanym na profilu Nadleśnictwo Siewierz na Facebooku.
W związku z tym nadleśnictwo nie tylko apeluje o niezrywanie tych chronionych prawem kwiatów, ale też podkreśla, że to roślina silnie trująca. Już nawet pięć ziaren tej rośliny może zabić człowieka.
„Jeśli ktoś posadził zimowity w ogrodzie, to z pewnością wie, że dla bezpieczeństwa warto przy ich pielęgnacji używać rękawiczek. Nazywana jest też roślinnym arszenikiem, śmiertelna dawka dla człowieka to około 5-10 nasion” – czytamy.
Zimowit jesienny to roślina silnie trująca
Leśnicy podkreślają, że zimowit jesienny zawiera kolchicynę – jedną z najbardziej trujących substancji roślinnych. Śmiertelna dawka dla człowieka wynosi ok. 0,02 g kolchicyny.
Do niepokojących objawów, które mogą pojawić się po kilku godzinach od spożycia nasion zimowita jesiennego, zaliczyć można:
- uczucie drętwienia i pieczenia w ustach,
- trudności w przełykaniu,
- wymioty i krwawa biegunka,
- krew w moczu.
Może również dojść do uszkodzenia szpiku kostnego. Późniejszym objawem jest wypadanie włosów. Co warto podkreślić, silnie trująca toksyna zawarta jest nie tylko w nasionach, ale także w liściach i bulwie zimowita jesiennego.
Jak ostrzegają leśnicy, niebezpieczne jest nawet owcze i kozie mleko, pochodzące od zwierząt, które zjadły wcześniej zimowita jesiennego.
W 2021 r. media informowały o śmierci mieszkańca Bawarii w Niemczech, który pomylił liście czosnku niedźwiedziego z liśćmi zimowitu jesiennego. Po spożyciu sosu z liśćmi tej trującej rośliny u 48-latka wystąpiły problemy ze zdrowiem. Mężczyzna sam zgłosił się do kliniki, ale niestety jego życia nie udało się uratować. Badania toksykologiczne potwierdziły obecność kolchicyny.
Rozwiń
Źródło: Facebook @NadlesnictwoSiewierz
Zobacz także

Dwulatka zjadła „jagódkę” prosto z krzaka. Owoc okazał się trujący. Płukanie żołądka uratowało jej życie

„Odpowiednio dobrane rośliny mogą stworzyć bardzo skuteczną barierę filtrującą zanieczyszczenia”. Co sadzić w domu i ogrodzie, by oddychać czystym powietrzem, mówi prof. Stanisław Gawroński

Uważaj, konwalia jest trująca! Bukiet tych pięknych kwiatów nie zawsze jest dobrym pomysłem na prezent
Polecamy

Papież Franciszek nie żyje. „Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi”

Na wiosnę o śmierci. „Myślenie o końcu, o tym, że jesteśmy wszyscy śmiertelni, paradoksalnie budzi do życia”

Dawid Oleszko: „Czasem pozbywam się ze swojego życia roślin, które działają mi na nerwy. Każdemu polecam takie zdrowe podejście”

Warszawska trucicielka. Dolewała koleżance z pracy chemikalia do herbaty. Szokujące nagranie
się ten artykuł?