Przejdź do treści

Zimowit jesienny może zabić. Leśnicy ostrzegają: „To roślinny arszenik, 5-10 nasion to dawka śmiertelna”

Zimowit jesienny - silnie trująca roślina
Wrzesień i październik to czas, kiedy zakwita zimowit jesienny - silnie trująca roślina / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wyglądają pięknie, niczym krokusy wiosną, ale niech nikomu nie przyjdzie do głowy ich zrywanie. Nie tylko są pod ochroną, ale też śmiertelnie niebezpieczne” – tak leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz ostrzegają przed kwiatami zimowita jesiennego. W poście opublikowanym w mediach społecznościowych podkreślają, że to roślina silnie trująca – człowieka może zabić spożycie zaledwie pięciu ziaren.

Na łąkach i w lasach pojawił się zimowit jesienny

Fioletowe kwiaty zimowita jesiennego przypominają kształtem krokusy, jednak nie są z nimi spokrewnione. W Polsce można spotkać tę roślinę na wilgotnych, górskich łąkach, głównie w Sudetach i w Karpatach. Poza górami występuje w Wielkopolsce, a także na terenach południowo-wschodniej części kraju. Wiele osób sadzi zimowita jesiennego też w ogrodzie, najczęściej w rabatach, skalniakach i trawnikach.

Kwiaty zimowitów przypominają krokusy

Zimowit jesienny
Zimowit jesienny

Zimowit jesienny / Zdjęcie: Adobe Stock

Krokusy
Krokusy

Krokusy / Zdjęcie: Adobe Stock

Zimowit jesienny to jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych. Kwitnie na przełomie września i października.

„Kwitnące zimowity to znak, że jesień zadomowiła się u nas na dobre. Nawet nazwa rośliny – zimowit jesienny – nie pozostawia złudzeń. Wyglądają pięknie, niczym krokusy wiosną, ale niech nikomu nie przyjdzie do głowy ich zrywanie. Nie tylko są pod ochroną, ale też śmiertelnie niebezpieczne” – ostrzegają leśnicy w poście opublikowanym na profilu Nadleśnictwo Siewierz na Facebooku.

W związku z tym nadleśnictwo nie tylko apeluje o niezrywanie tych chronionych prawem kwiatów, ale też podkreśla, że to roślina silnie trująca. Już nawet pięć ziaren tej rośliny może zabić człowieka.

„Jeśli ktoś posadził zimowity w ogrodzie, to z pewnością wie, że dla bezpieczeństwa warto przy ich pielęgnacji używać rękawiczek. Nazywana jest też roślinnym arszenikiem, śmiertelna dawka dla człowieka to około 5-10 nasion” – czytamy.

gwiazda betlejemska

Zimowit jesienny to roślina silnie trująca

Leśnicy podkreślają, że zimowit jesienny zawiera kolchicynę – jedną z najbardziej trujących substancji roślinnych. Śmiertelna dawka dla człowieka wynosi ok. 0,02 g kolchicyny.

Do niepokojących objawów, które mogą pojawić się po kilku godzinach od spożycia nasion zimowita jesiennego, zaliczyć można:

  • uczucie drętwienia i pieczenia w ustach,
  • trudności w przełykaniu,
  • wymioty i krwawa biegunka,
  • krew w moczu.

Może również dojść do uszkodzenia szpiku kostnego. Późniejszym objawem jest wypadanie włosów. Co warto podkreślić, silnie trująca toksyna zawarta jest nie tylko w nasionach, ale także w liściach i bulwie zimowita jesiennego.

Jak ostrzegają leśnicy, niebezpieczne jest nawet owcze i kozie mleko, pochodzące od zwierząt, które zjadły wcześniej zimowita jesiennego.

W 2021 r. media informowały o śmierci mieszkańca Bawarii w Niemczech, który pomylił liście czosnku niedźwiedziego z liśćmi zimowitu jesiennego. Po spożyciu sosu z liśćmi tej trującej rośliny u 48-latka wystąpiły problemy ze zdrowiem. Mężczyzna sam zgłosił się do kliniki, ale niestety jego życia nie udało się uratować. Badania toksykologiczne potwierdziły obecność kolchicyny.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: Facebook @NadlesnictwoSiewierz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?