Zdjęcie 15-latki, która wybudziła się z katatonii spowodowanej syndromem rezygnacji, nominowane do World Press Photo. Jego autorem jest Polak!
Zdjęcie przedstawiające 15-letnią Ormiankę, która wybudziła się z katatonii spowodowanej syndromem rezygnacji, zostało nominowane do World Press Photo. Fotografię autorstwa Tomka Kaczora wybrano z ponad 70 tys. zdjęć zgłoszonych do konkursu. To prawdziwy sukces dla Polaka!
World Press Photo
World Press Photo jest niezależną fundacją, która zajmuje się rozwijaniem i promocją sztuki wizualnej. Chociaż fundacja ma swoją siedzibę w Amsterdamie, podejmuje inicjatywy na całym świecie. Jedną z nich jest coroczny konkurs World Press Photo of the Year, w którym jury od 1955 r. wybiera zdjęcie najlepiej dokumentujące wydarzenia minionego roku.
Oprócz tego World Press Photo od 2011 r. organizuje konkurs reportażu multimedialnego The World Press Photo Digital Storytelling Contest, wystawę zdjęć laureatów w 100 miastach 45 krajów oraz trzydniowy festiwal w Amsterdamie, który honoruje prace laureatów.
World Press Photo of the Year
W tegorocznym konkursie na najlepsze zdjęcie roku znalazła się fotografia Tomka Kaczora. Przedstawia ona 15-letnią Ormiankę, która wybudziła się z katatonii spowodowanej tzw. syndromem rezygnacji. Fotografia Tomka Kaczora została stworzona dla „Dużego Formatu” w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.
„Pokazuje ono osobę z tzw. syndromem rezygnacji powodującym, że pacjenci są bierni, unieruchomieni, wyciszeni, niezdolni do jedzenia i picia. Nie reagują też na bodźce fizyczne. Syndrom przejawia się u dzieci z traumą psychiczną po długich procedurach azylowych. Najczęściej występuje u dzieci romskich i jazydzkich, a także pochodzących z Bałkanów” – możemy przeczytać w opisie docenionego zdjęcia.
O syndromie rezygnacji po raz pierwszy pisano pod koniec lat 90. XX wieku. Uważano wtedy, że ogranicza się on jedynie do Szwecji.
„Stopniowy powrót do normalnego funkcjonowania następuje po poprawie okoliczności życiowych. Ormianka uległa syndromowi, gdy jej rodzina starała się o azyl w Szwecji. Wyzdrowiała osiem miesięcy później po deportacji do Polski” – czytamy dalej w opisie.
Zdjęcie dziewczyny siedzącej na wózku inwalidzkim zostało wybrane z 73 996 zdjęć wykonanych przez 4282 autorów, którzy zgłosili się do konkursu.
Ale to nie wszystko. Już wiadomo, że zdjęcie Tomka Kaczora znalazło się na tzw. krótkiej liście do Zdjęcia Roku, na którą trafia zaledwie 6 najlepszych fotografii. To najwyższe wyróżnienie.
Tomek Kaczor jest absolwentem Instytutu Kultury Polskiej UW. Studiował także na warszawskiej Akademii Fotografii. Działa też w Towarzystwie Krajoznawczym Krajobraz.
Tegoroczna nagroda zostanie przyznana w Amsterdamie 16 kwietnia 2020 roku. Trzymamy kciuki za Polaka!
Zobacz także
„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści
„Dzisiaj uświadamiam kobiety, że mogą o siebie dbać, ale żeby robiły to z głową, bo jeśli tylko odłożą ją na półkę, a w zamian wybiorą ciało, to już po nich”. Rozmawiamy z Martą Kieniuk-Mędrala o zaburzeniach odżywiania
„Gdy kobieta pokazuje światu spoconą pachę to przeważnie jest to nieestetyczne” – dwie aktywistki poruszyły ważny temat
Polecamy
Najbardziej wzruszające zdjęcie z powodzi. Lądecki fotograf uchwycił intymną chwilę
„Niesamowicie piękny człowiek”, „Moje serce jest w kawałkach”. Internauci poruszeni niezwykłymi zdjęciami weterana wojennego
Anna Hernik, laureatka Grand Press Photo: „Chcę być nieustraszoną wojowniczką walczącą o życie męża. Jeśli zamkną przede mną drzwi, to wejdę oknem”
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga
się ten artykuł?