Przejdź do treści

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

W ubiegłym roku 127 młodych ludzi odebrało sobie życie\ źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brak wsparcia ze strony rodziców, wyśmiewanie, problemy z orientacją seksualną: to tylko kilka z wielu powodów, przez które dzieci nie chcą żyć. Nad problemem prób samobójczych uczniów pochylili się psychologowie z Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Wnioski są przerażające.

Dziewczynki w gorszej kondycji psychicznej

Psychologowie z Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzili badania w czterech szkołach, w których uczniowie podejmowali próby samobójcze w 2021 r. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku aż 1496 młodych osób w Polsce próbowało targnąć się na swoje życie.

Zadaniem ekspertów było także zweryfikowanie, w jaki sposób dana placówka troszczy się o zdrowie psychiczne swoich uczniów, co sprawia, że decydują się oni na desperacki krok odebrania sobie życia, a także, jakie ich zachowania mogą świadczyć, że znajdują się w kryzysie. W tym celu przeprowadzili do tej pory 26 wywiadów i na ich podstawie opracowali wstępne wyniki badań.

Psychologowie wzięli pod lupę takie kwestie jak: „ocena stanu psychicznego młodzieży w danej szkole, zakres problemów, z jakimi się mierzą, sposoby radzenia sobie z problemami, poszukiwanie pomocy, czy wyzwania w zakresie zdrowia psychicznego„.

Doktor Agata Rudnik, dyrektor ACWP UG cytowana w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej uczelni zauważyła, że „zarówno wśród uczniów, rodziców, jak i kadry pedagogicznej wzrosła świadomość możliwych form pomocy”.  Ale to niestety koniec dobrych wiadomości. Stan psychiczny uczniów ma być gorszy, niż jeszcze kilka lat temu, a „pandemia postrzegana (przez nich- red.) jest jako jako 'wydarzenie traumatyczne„. Naukowcy zauważyli, że wielu uczniów boryka się z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Niektórzy z nich mają nieprawidłowo rozwijająca się osobowość.

Z badania wynika, że dziewczęta są w gorszej kondycji psychicznej niż chłopcy. Jak czytamy w komunikacie, „młodzież ma duże problemy z komunikacją, adaptacją i akceptacją”.  Nie pomaga fakt, że są rodzice, którzy odmawiają współpracy nie tylko z kadrą pedagogiczną, ale nawet z własnym dzieckiem.

Brak wsparcia ze strony rodziców

Eksperci z Uniwersytetu Gdańskiego sprawdzili też, jakie problemy zgłaszają najczęściej uczniowie. Są to:

  • problemy w komunikacji – umiejętności społeczne, spłycone relacje międzyludzkie, brak poczucia zrozumienia, stres w szkole, wygórowane oczekiwania;
  • problemy w domu – brak relacji z rodzicami, niespełniona miłość, używki, wyżywanie się na słabszych;
  • problemy z organizacją życia – kumulacja problemów, obawa przed oceną, odrzuceniem, brak akceptacji samego/samej siebie, brak wytrwałości i odporności psychicznej, przebodźcowanie.

Wśród najczęstszych przyczyn podejmowania prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży znalazły się:

  • brak wsparcia ze strony rodziców,
  • przemoc w domu,
  • wyśmiewanie się,
  • narkotyki, długi;
  • zamknięcie w 4 ścianach,
  • problemy z orientacją seksualną
  • krzyk rozpaczy,
  • „duszenie emocji”,
  • brak umiejętności rozwiązywania problemów,
  • zaburzenia i choroby psychiczne.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. To instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnej pomocy.

Badania prowadzone są przez Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego na zlecenie Urzędu Miasta w Gdańsku. W pracę zaangażowanych jest czterech pracowników Instytutu Psychologii WNS UG: prof. Mariola Bidzan, dr Aleksandra Szulman-Wardal, dr Agata Rudnik i prof. Marcin Szulc.

źródło: ug.edu.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: