Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców
Brak wsparcia ze strony rodziców, wyśmiewanie, problemy z orientacją seksualną: to tylko kilka z wielu powodów, przez które dzieci nie chcą żyć. Nad problemem prób samobójczych uczniów pochylili się psychologowie z Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Wnioski są przerażające.
Dziewczynki w gorszej kondycji psychicznej
Psychologowie z Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzili badania w czterech szkołach, w których uczniowie podejmowali próby samobójcze w 2021 r. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku aż 1496 młodych osób w Polsce próbowało targnąć się na swoje życie.
Zadaniem ekspertów było także zweryfikowanie, w jaki sposób dana placówka troszczy się o zdrowie psychiczne swoich uczniów, co sprawia, że decydują się oni na desperacki krok odebrania sobie życia, a także, jakie ich zachowania mogą świadczyć, że znajdują się w kryzysie. W tym celu przeprowadzili do tej pory 26 wywiadów i na ich podstawie opracowali wstępne wyniki badań.
Psychologowie wzięli pod lupę takie kwestie jak: „ocena stanu psychicznego młodzieży w danej szkole, zakres problemów, z jakimi się mierzą, sposoby radzenia sobie z problemami, poszukiwanie pomocy, czy wyzwania w zakresie zdrowia psychicznego„.
Doktor Agata Rudnik, dyrektor ACWP UG cytowana w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej uczelni zauważyła, że „zarówno wśród uczniów, rodziców, jak i kadry pedagogicznej wzrosła świadomość możliwych form pomocy”. Ale to niestety koniec dobrych wiadomości. Stan psychiczny uczniów ma być gorszy, niż jeszcze kilka lat temu, a „pandemia postrzegana (przez nich- red.) jest jako jako 'wydarzenie traumatyczne„. Naukowcy zauważyli, że wielu uczniów boryka się z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Niektórzy z nich mają nieprawidłowo rozwijająca się osobowość.
Z badania wynika, że dziewczęta są w gorszej kondycji psychicznej niż chłopcy. Jak czytamy w komunikacie, „młodzież ma duże problemy z komunikacją, adaptacją i akceptacją”. Nie pomaga fakt, że są rodzice, którzy odmawiają współpracy nie tylko z kadrą pedagogiczną, ale nawet z własnym dzieckiem.
Brak wsparcia ze strony rodziców
Eksperci z Uniwersytetu Gdańskiego sprawdzili też, jakie problemy zgłaszają najczęściej uczniowie. Są to:
- problemy w komunikacji – umiejętności społeczne, spłycone relacje międzyludzkie, brak poczucia zrozumienia, stres w szkole, wygórowane oczekiwania;
- problemy w domu – brak relacji z rodzicami, niespełniona miłość, używki, wyżywanie się na słabszych;
- problemy z organizacją życia – kumulacja problemów, obawa przed oceną, odrzuceniem, brak akceptacji samego/samej siebie, brak wytrwałości i odporności psychicznej, przebodźcowanie.
Wśród najczęstszych przyczyn podejmowania prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży znalazły się:
- brak wsparcia ze strony rodziców,
- przemoc w domu,
- wyśmiewanie się,
- narkotyki, długi;
- zamknięcie w 4 ścianach,
- problemy z orientacją seksualną
- krzyk rozpaczy,
- „duszenie emocji”,
- brak umiejętności rozwiązywania problemów,
- zaburzenia i choroby psychiczne.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. To instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnej pomocy.
Badania prowadzone są przez Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego na zlecenie Urzędu Miasta w Gdańsku. W pracę zaangażowanych jest czterech pracowników Instytutu Psychologii WNS UG: prof. Mariola Bidzan, dr Aleksandra Szulman-Wardal, dr Agata Rudnik i prof. Marcin Szulc.
źródło: ug.edu.pl
Polecamy
„Teraz radzę sobie o wiele lepiej”. Amanda Bynes po latach zmagań z problemami zdrowia psychicznego stara się wrócić do formy
Ashley Graham o swoim debiucie na pokazie Victoria’s Secret: „Wahałam się, bo ich wizja piękna wydawała się wąska”
Tabliczki, które mogą ocalić życie. „Czasem wystarczy jedno słowo, gest lub tabliczka, aby pomóc komuś znaleźć siłę do walki”
Marsz ciszy po tragicznej śmierci 16-letniej Julii. „Szydzono z jej wyglądu, ubioru, nawet nazwiska”
się ten artykuł?