Przejdź do treści

Dr Wojciech Falęcki: zamiast kupować dziecku tablet, zaszczep je na HPV

Dr Wojciech Falęcki siedzi na łóżku szpitalnym w sali szpitalnej. W tle sprzęty i półki z lekami.
Instagram @dr_wojciechjfalecki
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Wojciech Falęcki jest lekarzem położnictwa i ginekologii. W mediach społecznych dzieli się wiedzą medyczną. Jego profil na Instagramie śledzi prawie 62 tys. Internautów. Ostatnio pisał o potrzebie szczepienia przeciw wirusowi HPV.

Dr Wojciech Falęcki na swoim koncie na Instagramie zaleca do szczepienia dzieci przeciwko wirusowi HPV, pisząc – program szczepień będzie skuteczny wtedy kiedy będzie wystarczająco długi, a zgłaszalność pacjentek będzie wysoka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Falęcki przytoczył kraje, w których istnieją programy szczepień, m.in. Australia i Turcja. Australię wymienia się, jako kraj, który pierwszy wyeliminuje raka szyjki macicy, dzięki obowiązkowym szczepieniom młodzieży przeciw HPV. Na Antypodach ponad 60 proc. społeczeństwa szczepi się przeciw HPV. W Polsce ta liczba nie często przekracza 20 proc., choć rak szyjki macicy  to trzeci po raku trzonu macicy i jajnika nowotwór atakujący narządy rodne kobiet.

Szczepienie HPV – przed czym chroni

Szczepionka HPV stosowana jest przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy i brodawek płciowych. Chroni także przed kłykcinami kończystymi, a także częściowo przed nowotworami pochwy, sromu, prącia i odbytu oraz obniża zachorowalność na raka płaskonabłonkowego, jak i gruczołowego.

HPV: kiedy najlepiej się szczepić

Przyjęto, że najlepszym czasem na szczepienie jest 12-13 lat. Początkowo szczepienia były zalecane dla nastoletnich dziewcząt. Obecnie, jak np. w Australii, szczepieniami objęci są także chłopcy.

Tak można szczepić, a nawet należy także chłopców bo wirusy HPV odpowiedzialne są też za nowotwory np. gardła lub krtani

Dr Wojciech Falęcki

Skuteczność szczepień HPV

Jak pisze Falęcki – „ich skuteczność może być mierzona wyłącznie w długiej perspektywie czasowej, w której odpowiednio duża grupa zaszczepionych nastolatek osiągnie wiek największej zachorowalności na te nowotwory (…) zamiast prezentu w postaci tableta lub innej zabawki może rozważymy szczepienia przeciw HPV”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?