Przejdź do treści

Wspólny marsz po nowe życie już za kilka dni w Warszawie. Dołącz i ty!

Przemysław Saleta na trasie Marszu po Nowe Życie - Hello Zdrowie
Przemysław Saleta - współtwórca i ambasador Biegu po Nowe Życie / fot. materiały organizatora
Podoba Ci
się ten artykuł?

Osoby po przeszczepieniu, dawcy i biorcy, lekarze i koordynatorzy z ośrodków transplantacyjnych z całej Polski, znane osoby, które znacie z ekranów kinowych, telewizyjnych, scen teatralnych, estrad i aren sportowych, dziennikarze, partnerzy i młodzież warszawskich szkół ponadpodstawowych – wszyscy oni spotkają się na trasie jubileuszowego 25. Biegu po Nowe Życie. Nie zabraknie tam również reprezentacji Hello Zdrowie, które po raz kolejny z dumą objęło wydarzenie swoim matronatem.

 

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie po raz kolejny będziemy mówić o donacji i transplantacji, pokazywać, jak ważną i skuteczną jest ta metoda leczenia, po raz kolejny posłuchamy przejmujących historii osób po przeszczepieniu, spotkamy się z tymi, którzy otrzymali drugie życie, ale i tymi, którzy podarowali życie komuś bliskiemu. Organizatorzy przewidują, że na symboliczną trasę marszu z kijami do nordic walking wyruszy 90 czteroosobowych sztafet. Bieg odbywa się pod patronatem minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

„Bieg cieszy się coraz większą popularnością wśród osób po przeszczepieniu, piszą do nas maile, dzwonią, chcą dołączyć do wydarzenia. Prosimy ich o napisanie historii, czytamy i nie ukrywam, że czasami mocno się wzruszamy” – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor i współtwórca wydarzenia. „I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem te szczere opowieści, płynące z głębi serca, historie walki z chorobą i dochodzenia do zdrowia wywołują emocje, a na emocjach, tych pozytywnych, zbudowany jest Bieg po Nowe Życie”wyjaśnia Pilarz.

Osoby po transplantacji biorące udział w 23. Biegu po Nowe Życie w Warszawie 2023 / fot. materiały organizatora

Jaka więc będzie 25. edycja wydarzenia?

„Pełna 'debiutantów’, ale i osób, które są z nami od lat kilku, czy kilkunastu lat, pełna dobrych historii o dawstwie i przeszczepieniu, o życiu z nowym narządem, z podziękowaniem za dobroć innych” – dodaje.

Sztafeta Hello Zdrowie podczas Biegu po Nowe życie - Hello Zdrowie

Jedną z nowych osób, które wezmą udział w 25. Biegu po Nowe Życie, będzie Basia, która przed dwoma dekadami dowiedziała się, że jest chora na autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Leczenie nie przyniosło rezultatu, Basia napisała nam o tym, co czuła, kiedy w styczniu przed dwoma laty po raz pierwszy przekroczyła próg Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM:

Miałam wrażenie, że wsiadłam do pędzącego pociągu z biletem w jedną stronę. Pędziłam… Praca, dom, szpital, wizyty, badania… Było ciężko, stan mój zaczął drastycznie się pogarszać, pojawiały się powikłania świadczące o zaawansowaniu choroby. Pierwszy telefon o znalezieniu dawcy dostałam na początku stycznia tego roku. Przerażenie i radość, poczucie ulgi. Odwołano… Po kilku dniach pojawia się strach, kiedy znowu i czy w ogóle znajdzie się zgodny narząd (…) Czekałam, czekałam, jednocześnie nie życząc nikomu śmierci, aż do chwili, kiedy od koordynatorki ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus otrzymałam drugi telefon. Byłam szczęśliwa, spokojna i pełna wiary, że będzie dobrze. I było bardzo dobrze (…) A to wszystko dzięki Młodemu Dawcy i Jego Rodzinie. Jestem im wdzięczna, że świadomie przekazali narządy (bo nie tylko wątrobę) do transplantacji, dzięki czemu uratowali życie wielu osobom” – czytamy w liście Basi.

25. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 21 września o 12:00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Dołącz i ty! Strona wydarzenia: transplantologia.info.

Rozgrzewka przed Biegiem po Nowe Życie / fot. materiały organizatora

Czy bierzesz udział w biegach charytatywnych?

Zawsze chętnie
Jeszcze nigdy, czas nadrobić
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?