Wilgoć w domu może skutkować pleśnią albo grzybem na ścianie. Co zrobić, aby pozbyć się wilgoci?
Zaparowana szyba, długo schnąca podłoga, zielony osad pleśni na ścianie. Znajomy widok? Wilgoć to problem, który dotyczy wielu mieszkań i domów. Walka z nią powinna rozpocząć się od uświadomienia sobie, gdzie leży źródło problemu i w jaki sposób można temu zapobiec. Nie należy bagatelizować symptomów, takich jak grzyb, ponieważ mogą nieść negatywne skutki zdrowotne.
Niewłaściwa izolacja cieplna budynku lub źle działająca wentylacja, mogą być głównymi przyczynami wilgoci w pomieszczeniu. Czynnikami sprzyjającymi są także zbyt szczelnie zamknięte drzwi i okna, pranie, gotowanie czy kąpiele.
Zbyt wysoka wilgoć prowadzi do pojawienia się grzybów, które najczęściej umieszczone są na ścianie. Poza nieestetycznym wyglądem i zapachem, unoszące się pyły mogą powodować alergie, problemy skórne, podrażnienia dróg oddechowych i pokarmowych. Najlepszymi warunkami do rozwoju pleśni jest środowisko wilgotne oraz temperatura 20-35 stopni.
Czy wiesz, co ma wpływ na powstawanie między innymi pleśni? Jest to para wodna, generowana podczas wielu codziennych sytuacji. Gotowanie, kąpiel, kubek z gorącą herbatą. Godzina gotowania produkuje około kilograma pary wodnej.
Jeśli dotykając ściany czujesz, że skrapla się para wodna, albo w narożniku widzisz pleśń, jest to znak ostrzegawczy, że problem zbyt dużej wilgoci dotyka również ciebie. Najczęściej wynika to z nieprawidłowo wykonanej izolacji termicznej. Częstym błędem jest zatykanie kanałów wentylacyjnych, z obawy przed „ucieczką ciepła”. Zdarza się również, że wilgoć w mieszkaniu jest skutkiem pęknięcia rury, nieszczelności dachu lub sąsiedzkiej awarii. Wówczas doraźną pomocą jest naprawa uszkodzenia.
Sytuacja jest utrudniona, jeśli źródłem wilgoci jest hydroizolacja fundamentów. Jeśli dom jest umiejscowiony w rejonie wysokiego poziomu wód gruntowych lub zła konstrukcja drenażu prowadzi do podsiąkania, mamy do czynienia z tzw. „zasysaniem” wilgoci z podłoża. W takiej sytuacji, rozwiązaniem jest przedostanie się do fundamentu, osuszenie, uzupełnienie zaprawy i następnie zabezpieczenie przed wilgocią. Wiąże się to z dłuższym procesem, a czasem remontem.
Jak pozbyć się wilgoci?
Wentylator
Zaparowane okna, czarne plamki na ścianie, długo schnąca podłoga, brzydki zapach – jeśli zauważasz te symptomy w swoim mieszkaniu, możesz zaopatrzyć się w wentylator. Pozwoli on pozbyć się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu, zanim pojawi się grzyb.
Wietrzenie pomieszczenie
W codziennym funkcjonowaniu zaleca się wietrzenie pomieszczenia przynajmniej raz dziennie, najlepiej rano lub wieczorem, łazienka powinna być wietrzona również po każdej kąpieli. To zapobiega gromadzeniu się pleśni i zanieczyszczeń. Cyrkulacja powietrza osusza wilgoć, a także zmienia środowisko w pokoju, utrudniając rozwój pleśni.
Mechaniczne usunięcie
Jeśli dojdzie do zaatakowania ściany przez grzyb, należy zlikwidować go w sposób mechaniczny. Można zrobić to za pomocą skucia tynku, zastosowaniu środka grzybobójczego, a w konsekwencji położenia tynku i pomalowaniu ściany.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
się ten artykuł?