Wigilia bez śniegu i mrozu. W jaki sposób taka pogoda wpływa na nasz organizm?
Tegoroczna zima nas rozpieszcza. Nie ma śniegu, który utrudniałby nam codzienną drogę do pracy. Nie ma przeszywającego mrozu, nie ma śnieżyc ani zimnego wiatru. I chociaż święta Bożego Narodzenia bez śniegu nie są tak bajkowe jak je pamiętamy z dzieciństwa, i tak wiele z nas się cieszy. Lubimy ciepło! Co jednak na to nasz organizm?
Mróz – zalety minusowych temperatur
Mróz niszczy drobnoustroje i patogeny. Właśnie dlatego niektórzy specjaliści uważają, że po mroźnej zimie mniej osób odwiedza gabinety lekarskie. Przykład? Mróz zabija bakterie i wirusy, które powodują infekcje. Przebywanie na mrozie hartuje nasz organizm!
Kolejna zaleta mrozu? Ułatwia oddychanie. Podczas spaceru w mroźny dzień poprawia się wentylacja płuc, dzięki czemu z układu oddechowego szybciej znikają chorobotwórcze zarazki. Dla naszego organizmu lepsza jest więc minusowa temperatura niż kilka stopni powyżej zera.
Okiem eksperta
Czy ciepła zima negatywnie wpływa więc na nasze zdrowie?
– Pogody przejściowe charakteryzują się częstym występowaniem infekcji wirusowych i przeziębień. Często dlatego, że nie do końca potrafimy dostosować ubiór do warunków atmosferycznych, a także mamy tendencję do przegrzewania mieszkań. Pogody nie zmienimy, ale możemy pracować nad ograniczeniem temperatury pomieszczeń.
Maksymalna temperatura sypialni powinna wynosić 19 stopni Celsjusza. Pracujmy też nad ubiorem – ubierajmy się nie tak ciepło, by się pocić, ale nie tak lekko, by było nam zimno – wyjaśnia lek. med. Ewa Podkaminer-Ligaj, internistka z Centrum Medycznego Damiana.
Mróz niszczy wirusy grypy?
Czy łagodna zima sprawi, że częściej będziemy chorować na grypę? Absolutnie nie. Opinia mówiąca o tym, że mróz zabija wirusy grypy jest mitem. Gdyby tak było, największy szczyt zachorowań na grypę miałby miejsce w lecie, gdy temperatury są najwyższe.
Polecamy
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Ból głowy przy kaszlu. Skąd się bierze kaszlowy ból głowy?
Odmrożenie 1., 2., 3., 4. stopnia. Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń
Leżała w śniegu i przez dwie godziny wzywała pomocy. Nikt nie zareagował. „Jej ubranie było mokre, a twarz i ręce sine”
się ten artykuł?