Przejdź do treści

Więzienie bez krat dla kobiet powstało w Polsce. Innowacyjny projekt

więzienie - Hello Zdrowie
Więzienie bez krat dla kobiet powstało w Polsce. Innowacyjny projekt / fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nowoczesny, inspirowany skandynawskim systemem więziennictwa i mający przynieść realne korzyści resocjalizacyjne: taki jest nowo powstały kompleks penitencjarny dla kobiet w Chmielowie (woj. podkarpackie). Skazane, które do niego trafią, będą mogły się w nim uczyć i pracować. Pomoc znajdą tu także osadzone borykające się z uzależnieniem alkoholowym.

Szyby bez krat

Kompleks penitencjarny dla kobiet w Chmielowie jest oddziałem zewnętrznym Zakładu Karnego w Dębicy. Składają na niego trzy budynki: pawilon mieszkalny, dom przejściowy oraz hala produkcyjna. Nie ma w nim krat w oknach. Takie warunki, zbliżone do domowych, mają pomóc w readaptacji skazanych.

Jest tu miejsce dla 200 kobiet. Będą mogły one uczyć się i pracować. Kompleks będzie także dysponował oddziałem terapeutycznym dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Pierwsze osadzone trafią tu na początku listopada.

Ten nowoczesny zakład karny jest inspirowany standardami skandynawskimi. Personel więzienny, który będzie sprawował pieczę nad skazanymi, szkolił się m.in. w Norwegii oraz poznawał nowatorskie metody resocjalizacji. Jedną z nich ma być tzw. ochrona dynamiczna. Jest to koncepcja, której priorytetowym założeniem jest codzienna komunikacja i interakcja z osadzonymi oparta na etyce zawodowej personelu.

Na zdjęciu archiwalne zdjęcie z sądu Beaty Pasik z jednej rozpraw sądowych- HelloZdrowie

Przyjazny i ekologiczny

Osadzone będą mogły nabywać umiejętności, zdobyć zawód, a nawet przekwalifikować się. A to wszystko dzięki działaniom edukacyjno-oświatowym, które będą odbywały się w jednostce. Na kobiety będzie czekała też praca w hali produkcyjnej.

W domu przejściowym z kolei osadzone będą przygotowywać się do życia na wolności. Miejsce znajdzie tam 38 osób.

Co ciekawe, zakład karny będzie nie tylko przyjazny, ale także ekologiczny. Do zasilania sanitariatów ma być wykorzystywana tzw. woda ściekowa, a do produkcji energii elektrycznej – energia słoneczna.

 „OZ w Chmielowie to nie tylko dobre warunki bytowe dla osadzonych, ale również profesjonalne zaplecze socjalne, które bez wątpienia wpłynie na efektywność oraz ergonomię pracy dla funkcjonariuszy pełniących tu służbę” – podkreślił mjr Maciej Słysz, rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie w rozmowie z PAP.

Oddział Zewnętrzny w Chmielowie jest częścią projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość”. Koszt inwestycji wyniósł ponad 93 mln zł.

 źródło: PAP, nowiny24.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?