Przejdź do treści

Więcej pieniędzy na zdrowie. Rodzice dzieci chorych na SMA mogą odetchnąć z ulgą

Na zdjęciu kobieta siedząca tyłem w gabinecie lekarskim- HelloZdrowie
Szef rządu zapowiedział o 27 mld zł więcej na ochronę zdrowia niż w roku 2023 Adobestock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zarówno procedura in vitro, jak i Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 otrzymają dofinansowanie z budżetu państwa. Ale to nie wszyscy beneficjenci. Premier Donald Tusk przedstawił projekt wydatków na 2024 rok. Z założeń wynika, że na zdrowie zostanie przeznaczone o 27 miliardów złotych więcej niż w tym roku.

Więcej pieniędzy na zdrowie

Odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Ministrów. Tuż po nim Donald Tusk zwołał konferencję prasową, podczas której odniósł się do projektów budżetowych na rok 2024.

„To co dla nas było najważniejsze to zapewnienie w budżecie państwa na rok 2024 pieniędzy na te wydatki, które wypełniają zobowiązania wobec milionów Polek i Polaków” – podkreślił  podczas konferencji prasowej.

Jednym z tych zobowiązań ma być program in vitro. Z założeń wynika, że procedura ta wyniesie 500 mln złotych.

„Decyzja polityczna zapadła w Sejmie, naszym zadaniem było zapewnić dzisiaj finansowanie na przyszły rok tej procedury” – mówił Donald Tusk.

Premier zapowiedział również powrót Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży, na którego działanie zostanie przeznaczone 10 milionów złotych. Wcześniej koszty wyceniono na 7 mln zł.

„Będziemy wydawali o 27 miliardów złotych więcej na zdrowie niż w tym roku” – zapowiedział podczas konferencji Donald Tusk.

Kobieta w ciąży pokazuje brzuch

50 milionów złotych na SMA

Donald Tusk zapowiedział również, że rząd zadba o „sfinansowanie leczenia dzieci chorych na SMA (rdzeniowy zanik mięśni– red.)”. Opakowanie leku kosztuje ok. 2,1 mln dolarów. Od 2019 roku w Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest finansowane ze środków publicznych. Mimo że resort zdrowia objął refundacją trzy zarejestrowane w leczeniu tej choroby terapii, to nie wszyscy mali pacjenci się do niej kwalifikowali. Rodzice organizowali więc zbiórki na „najdroższy lek świata”.

 „50 milionów złotych w rezerwie pani minister zdrowia zostanie wydzielonych tak, aby już żadne z tych dzieci tak dramatycznie zagrożonych, poszkodowanych nie umarło dlatego, że rodzice nie zdołali zebrać na zbiórkach publicznych pieniędzy” – zapewnił Tusk.

źródło:tvn24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: