Przejdź do treści

„Widzisz butelkę z przytwierdzoną nakrętką? Nie odrywaj jej na siłę!”– apeluje ekoaktywistka Paulina Górska

Na zdjęciu plastikowe nakrętki- HelloZdrowie
Od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napojuźródło: pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koniec z rozdzielaniem butelki od nakrętki. Niebawem wejdzie unijny nakaz przytwierdzania zamknięcia do opakowania. Szczegóły związane z nowymi przepisami przedstawiła na swoim profilu na Instagramie ekoaktywistka i autorka bloga o ekologii Paulina Górska. 

„To częsty odpad zanieczyszczający środowisko”

Paulina Górska w krótkim nagraniu na Instagramie prezentuje otwartą butelkę, której nakrętka jest wciąż przytwierdzona do opakowania. Jak się okazuje, nie jest to ewenement, ale krok w przyszłość. Autorka wpisu powiadamia, że od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. Niektóre polskie firmy już zaczęły to robić. Paulina Górska takie właśnie opakowanie otrzymała w restauracji.

Jakie są przyczyny takiej zmiany? Jest ich kilka.

Nakrętki są tak małe, że trafiają do frakcji drobnej w sortowniach. A to oznacza, że trudno je odzyskać – wyjaśnia Paulina Górska. – To również częsty odpad zanieczyszczający środowisko. Dlatego UE nakazała przytwierdzanie nakrętek do butelek. Nie odrywaj ich na siłę!”

Nakrętki stanowią 3-5 proc. masy butelki. Warto więc byłoby je odzyskać. Rodzi się natomiast pytanie, co z akcjami charytatywnymi, polegającymi na zbieraniu nakrętek? Ten rodzaj wsparcia zyskał ogromną popularność. Instytucje charytatywne zebrane w hurtowych ilościach nakrętki oddają do punktu skupu. Pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczają na szczytny cel, np. zakup sprzętu dla osób z niepełnosprawnością.

Jak wyliczył „Business Insider”, żeby kupić wózek dla osoby z niepełnosprawnością, potrzeba zebrać 6 mln nakrętek. Według serwisu prawo.pl, na wejściu unijnego prawa, organizacje charytatywne stracą niewielką część dochodów. Poza tym zbieranie nakrętek z szczytnym celu mija się z ekologią. Ich wysyłka, transport, a co za tym idzie zużycie paliwa, nie jest proekologiczne.

Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy ogromną pozostałą, odkręconą część. Bo te odkręcone nakrętki od butelek trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Trafią do spalenia lub na składowisko. Nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki”- wyjaśnia Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw w rozmowie z serwisem.

Ustawa wdrażająca w Polsce Dyrektywę SUP (zwaną również Dyrektywą plastikową) nie dotyczy nie tylko nakrętek. Zakazuje się wprowadzania do obrotu: patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków do balonów, pojemników na żywność oraz pojemników i kubków na napoje wykonanych z polistyrenu ekspandowanego. Producent jest zobowiązany czytelnie poinformować na opakowaniu, że produkt jednorazowego użytku z plastiku ma szkodliwy wpływ na środowisko.

Za jej nieprzestrzeganie grożą kary administracyjnie w wysokości od 500 zł do 500 tys. zł.

Paulina Górska

Paulina Górska: kim jest?

Paulina Górska to ekoaktywistka, edukatorka oraz autorka bloga o ekologii. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 118 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.

Więcej informacji na paulinagorska.com.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwińźródła: prawo.pl, Business Insider

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?