Przejdź do treści

Wakacje w Polsce a koronawirus – pomysły, metody relaksu bez wyjazdu, aktywny wypoczynek z dziećmi

Wakacje w Polsce a koronawirus - pomysły, metody relaksu bez wyjazdu, aktywny wypoczynek z dziećmi Blake Barlow/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koronawirus stanął na przeszkodzie, by jak co roku odwiedzić hotel z aquaparkiem w Turcji, grecki resort albo hiszpańskie plaże? Obawiacie się zakażenia albo przymusowej kwarantanny po przelocie samolotem? Bez obaw. Podpowiemy, jak wypocząć w Polsce. Nawet jeśli zużyliście urlop w czasie lockdownu.

Wypoczynek blisko domu

Szukasz pomysłu na wakacje? Powiedzmy sobie szczerze: każdy z nas lubi inaczej spędzać czas wolny. Jeśli na co dzień stronisz od wysiłku fizycznego, niekoniecznie będziesz dobrze bawić się na intensywnym trekkingu w górach. Jednak być może to też świetna okazja, by przekonać się do aktywności? Podpowiadamy, jak w dobie COVID-19 spędzić wakacje bezpiecznie i skutecznie – tzn. wypocząć i naładować baterie.

Pomysły na wakacje w Polsce:

  • Powrót do korzeni – pamiętacie pojęcie „wakacji pod gruszą”? Przysłowiowa grusza nie musi być odległa. Jeśli ze względu na COVID-19 wolisz uniknąć podróży, znajdź w swojej okolicy gospodarstwo agroturystyczne lub domki letniskowe do wynajęcia. Pozwoli ci to oderwać się od codzienności, nie ryzykując kontaktów z wieloma osobami.
  • Wolisz być bliżej cywilizacji? Wybierz atrakcyjny hotel w dużym mieście, ustal plan zwiedzania, (uwzględniając obecnie otwarte obiekty i ograniczenia liczby osób w miejscach publicznych). Nie musisz odhaczać wszystkich muzeów z listy, postaw na zwiedzanie parków, otwartych przestrzeni i innych miejsc, w których przebywanie jest mniej niebezpieczne.
  • Wybierz hotel, w którym można ciekawie spędzać czas wewnątrz – z siłownią, spa, gabinetami odnowy biologicznej. Jeśli zwykle nie masz czasu, by siebie rozpieszczać, to jest właściwy moment.
  • Namiot – pamiętasz te noce pod namiotem z dzieciństwa? Nawet jeśli było zimno i padało, miało to swój urok. Współcześnie namioty rozkładają się szybko, są znacznie bardziej praktyczne, szczelne, wygodne niż dawniej (uważaj jednak na tzw. samorozkładające się namioty, bo ich późniejsze złożenie jest znacznie trudniejsze). Rodzinna wyprawa lub romantyczna podróż we dwoje pod namiot może być źródłem niezapomnianych wrażeń.
  • Domek letniskowy – wynajęty lub twój własny. Jeśli masz swój i połączysz wypoczynek z pracą w przydomowym ogródku, możesz zyskać dodatkowo świeże warzywa i owoce. Samo zdrowie!
Raport o stanie psychicznym Polaków w czasie epidemii

Gdzie jechać na wakacje w Polsce

Jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, podpowiadamy kilka miejsc na mapie Polski:

  • Bałtów – znajduje się tu unikatowy Park Jurajski, z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci. Niedaleko stąd również w Góry Świętokrzyskie, gdzie ponoć odbywały się sabaty czarownic.
  • Białowieża – puszcza wpisana na listę UNESCO (jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy na liście). Jeśli chcesz chłonąć naturę i – być może – stanąć oko w oko z żubrem, to jest właściwe miejsce. Po drodze zahacz o Grabarkę – najważniejszą polską górę dla wyznawców prawosławia.
  • Biebrzański Park Narodowy. Choć ucierpiał w tegorocznych pożarach, nadal jest perełką na przyrodniczej mapie Polski.
  • Bieszczady – każdy znajdzie tu to, czego szuka i czego potrzebuje. Dla miłośników ciszy i spokoju idealne będą samotne wędrówki po szlakach. Dla tych, którzy wakacje kojarzą z komercyjną rozrywką, idealny będzie pobyt w okolicy zapory na Solinie.
  • Bydgoszcz – często niedoceniana i omijana „siostra” Torunia. Niesłusznie! Warto tu przyjechać, choćby dla fontanny w Dzielnicy Muzycznej i słynnej (niegdyś gorszącej!) Łuczniczki.
  • Elbląg i niezwykły Kanał Elbląski – jeden z siedmiu cudów Polski. Będąc w okolicy, warto zahaczyć również o Malbork.
  • Polska Amazonia, czyli Narwiański Park Narodowy. Przepiękne miejsce idealne dla aktywnych. Możesz przemierzać okolicę rowerem albo kajakiem.
  • Sandomierz – jedno z najstarszych miast w Polsce. Położone na siedmiu wzgórzach, wciąż owiane duchem legend.
  • Wrocław – Europejska Stolica Kultury w 2016 roku. Must see!
  • Zamość -„perła renesansu”, „Padwa północy” – to tylko część nazw, którymi określano to urokliwe miasteczko. Turystów zachwyca Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niedaleko zaczyna się również urocze Roztocze.

Wiele osób, które przywykły do wypoczynku za granicą, teraz wybiera wakacje w Polsce – przyznaje Agnieszka Krasa, kierowniczka z agencji turystycznej Travelduck. – Minusem może być brak lubianej formuły all inclusive. Jednak coraz więcej osób wybiera aktywność na wakacjach. W przypadku aktywnego wypoczynku nawet pogoda, która w Polsce bywa zmienna, nie stanowi przeszkody. 

W tym roku klienci rezygnują z lotów. Wielu boi się zakażenia lub konieczności kwarantanny. Chcą unikać spędzania czasu w tłoku na lotnisku, w autokarze, w samolocie. Stawiają na własny dojazd, a co za tym idzie, na wypoczynek w Polsce. Nie chcą przechodzić związanych z wirusem procedur na lotniskach, nie chcą nosić maseczek – wymienia specjalistka.

W dodatku w wielu krajach sytuacja jest zmienna – podkreśla Agnieszka Krasa. – Ta niepewność nie sprzyja udanemu wypoczynkowi. Co najmniej część hoteli się nie otwiera, może brakować też atrakcji. Podróże w Polsce w tej sytuacji zyskują zwolenników. Klienci stawiają na trekking, góry, obozy wędrowne, rowery, kajaki. Dzięki temu mogą wypocząć, zrelaksować się, zachowując bezpieczeństwo i odpowiednie odstępy od innych osób.

Wypoczynek bez urlopu

Wiele osób zużyło swój urlop w czasie lockdownu. Inni zwyczajnie nie mają w tym roku funduszy na podróże. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, spróbuj metod relaksu bez dalekich wojaży.

  • Zmień grafik w wakacje, nawet jeśli wciąż jesteś w pracy. Dodaj elementy, które kojarzą ci się z wolnością, luzem (lecz nie popadaj w skrajności, pijąc drinki od rana).
  • Zmień garderobę w wakacje. Postaw na wakacyjny luz, oczywiście z zachowaniem granic stawianych przez pracodawcę.
  • Włącz aktywność na świeżym powietrzu. Zyskasz energię, której możesz szczególnie potrzebować po lockdownie.
  • Opalaj się! Nadmiar słońca może skutkować chorobami skóry, a więc zabezpiecz się odpowiednio. Jednak nie unikaj światła słonecznego, które może poprawić nastrój, zmniejszyć wypryski i niedoskonałości cery. Lekko opalona skóra wygląda zdrowiej i młodziej, mniej widoczne są cienie pod oczami, które w okresie zimowym mogą dodawać nawet kilka lat.
  • Wprowadź nowe, odświeżające rytuały w „domowym spa”. Obok codziennych obowiązków, zafunduj sobie aromaterapię, maseczki, jogę, zmianę diety. Wybierz to, co szczególnie cię cieszy i odświeża.
  • Planuj przyszłe podróże – to świetny sposób, by myślami przenieść się gdzieś daleko. Zacznij już teraz planować wypad w okresie świątecznym, sylwestrowym lub ferie w przyszłym roku. Z uwagi na możliwe ograniczenia w podróżowaniu, rozważaj kilka możliwych planów wypoczynku lub zwiedzania. Poznawaj przy okazji nowe miejsca, alternatywne sposoby wypoczywania. Często spędzamy wakacje z przyzwyczajenia w sztampowy sposób, a jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia.
  • Zafunduj sobie weekendowe albo jednodniowe wycieczki. Poznawaj swoją okolicę, często są tam interesujące miejsca, jakich się nie spodziewasz.
  • Rozwijaj swoje pasje, które dawno temu zarzuciłaś. Malowanie, rękodzieło, fotografia? Cokolwiek kiedyś sprawiało ci radość, a co gdzieś w tej codzienności zgubiłaś, możesz teraz odzyskać. Zacznij żyć nie tylko domem i pracą. Wyznacz sobie, chociaż parę minut w ciągu dnia, podczas których będziesz realizować swoje zainteresowania.

Wypoczynek z dziećmi

Czas lockdownu dał się we znaki szczególnie dzieciom. Zdalna szkoła, brak kontaktu z rówieśnikami i wiele godzin dziennie przed komputerem. Wakacje to idealny czas, by oderwać młodych ludzi od ekranów.

Pamiętaj, że podczas wakacji z dziećmi priorytetem powinno być ich bezpieczeństwo. Zadbaj o nie, szczególnie jeśli spędzasz czas nad wodą albo w górach.

  • Trekking z dziećmi

Tak – ale z głową. Sprawdź prognozy pogody. Pamiętaj, że w górach bywa bardzo zmienna. Nawet jeśli twoje dziecko w warunkach miejskich jest dobrym piechurem, uwzględnij, że spacer w górach to większy wysiłek. Zacznij od najłatwiejszych, najkrótszych tras. Nie porywaj się na szczyty, jeśli masz kilkuletnie dziecko. Podróżując z nastolatkiem uwzględnij jego (i swoją) kondycję.

  • Nocowanie pod namiotem z dzieckiem

Jeśli jest to jedno z ciekawszych twoich wspomnień, pomyśl, że dzieci niekoniecznie podzielają twoje pasje. Zacznij od jednej nocy w terenie. Miej na oku awaryjną bazę noclegową, w razie, gdyby potomek uznał, że łono natury nie spełnia jego oczekiwań (lub twoich. Taki powrót do przeszłości może rozczarowywać).

  • Wyjazd do rodziny na wieś

Może czas odnowić więzi z krewnymi i znajomymi? Zamiast wysyłać smsy ze zdjęciem pod piramidami, spotkaj się na działce albo w lesie. Pomyśl nad wysłaniem dzieci na wieś do dawno niewidzianych krewnych.

Dla młodych ludzi świat bez internetu może być niebywałym odkryciem. Weź pod uwagę fakt, że w przyszłym roku szkolnym przynajmniej przez jakiś czas zdalna nauka może być kontynuowana. Pobyt w miejscu, gdzie nie ma dostępu do mediów i social mediów, może wszystkim dobrze zrobić.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: