W Polsce nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Trwa akcja, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia. Cierpią miliony Polek
Endometrioza jest podstępna. Czas, w jakim pacjentka ostatecznie dowiaduje się o swojej chorobie, to średnio 7 lat. Przez ten okres nie tylko ma problemy z zajściem w ciążę czy z nieregularnymi miesiączkami, ale wręcz umiera z bólu. Endometrioza wyklucza z życia, często kończy się poważną depresją. W naszym kraju nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Fundacja „Pokonać Endometriozę” chce to zmienić.
Endometrioza – co to za choroba?
Endometrioza jest przewlekłą chorobą hormonalno-immunologiczną. Endometrium, czyli tkanka wyściełająca macicę, podczas cyklu miesiączkowego, narasta, złuszcza się, a potem wraz z krwią miesiączkową opuszcza organizm kobiety. Tak dzieje się u kobiety zdrowej.
U kobiety chorej na endometriozę komórki endometrium wędrują poza jamę macicy, tworząc tam guzy, nacieki, narośla oraz wszczepy. Komórki te mogą znaleźć się w jajnikach, jamie otrzewnej, jajowodach, jelitach, moczowodach, ścianie pęcherza, a nawet w wątrobie, żołądku, mózgu czy w płucach.
Endometrioza płuc – historie pacjentek
Endometrioza daje „przerzuty”. Tak jest w przypadku endometriozy płuca i opłucnej. U pacjentek najczęściej występują wtedy comiesięczne odmy, które kończą się drenażem. U wielu kobiet może wystąpić krwioplucie.
Z endometriozą płuc walczą m.in. 35-letnia Agata z Tczewa czy 37-letnia Agnieszka z Koszalin. Ich historie opublikowała na profilu na Facebooku Fundacja „Pokonać Endometriozę”. Po co? By ktoś zaczął zwracać uwagę na to, że endometrioza jest poważną chorobą, z którą bez leczenia nie da się żyć.
Rozwiń
Rozwiń
Nie publikujemy fragmentów tych historii. Zawartość postów opublikowanych na fanpage Fundacji są chronione prawem autorskim. Udostępniamy całość postów. Te historie wzruszają. I drażnią, bo jesteśmy bezsilne. Ministerstwo Zdrowia nie ma planu na tę chorobę.
Historie udostępniają setki osób. Endometrioza to realny problem. Niemal każda z nas ma koleżankę, która zmaga się z tą chorobą bądź zna kogoś, kto ją ma.
Fundacja „Pokonać Endometriozę”
Fundacja „Pokonać Endometriozę” działa od 2018 roku i pomaga tysiącom Polek zmagającym się z endometriozą. Obecnie Fundacja prowadzi akcję, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia, aby poprawić jakość leczenia endometriozy w kraju. Akcja jest realizowana m.in. poprzez publikację historii pacjentek z bardzo zaawansowaną endometriozą, w tym na płucach.
– Akcja dopiero się rozwija, w zasadzie to jesteśmy na początku. Będzie więcej historii dziewczyn. Czekamy też na wiadomości od innych kobiet chorujących na endometriozę. Chcemy, żeby jak najwięcej osób do nas trafiło – mówi Dorota Rychlewska-Serwa, członek rady Fundacji.
My już udostępniłyśmy historie tych kobiet. Teraz czas na ciebie.
Chcesz podzielić się swoją historią dot. endometriozy? Napisz na kontakt@pokonacendometrioze.pl.
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Ma alergię na własną miesiączkę. „Ciągle łzawiły mi oczy, a policzki były zaczerwienione” – mówiła 28-latka
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?