Przejdź do treści

W łódzkim klubie muzycznym można było kupić drinka o nazwie „Tabletka gwałtu”. Normalizacja przemocy seksualnej wciąż trwa…

W łódzkim klubie muzycznym można kupić drinka o nazwie "Tabletka gwałtu". Normalizacja przemocy seksualnej wciąż trwa.../ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta pisze na laptopie. Obok siedzi pies
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
Lekarka
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”

Na jednym z naszych ulubionych profili w mediach społecznościowych „Seksizmu naszego powszedniego”, który na co dzień porusza tematy seksizmu i dyskryminacji, zobaczyłyśmy zdjęcie z łódzkiego klubu muzycznego. Na fotografii widać tablicę z drinkami w barze. Jedną z pozycji jest trunek o (podobno) żartobliwej nazwie „Tabletka gwałtu”. Śmieszy was? Nas też nie!

W łódzkim klubie muzycznym „Wooltura” jedną z pozycji w drinkowym menu jest koktajl o nazwie „Tabletka gwałtu”. Jaki ma smak? Jak dla nas gorzki z mocną mieszanką niestosowności. Choć cały czas nie możemy rozstrzygnąć w redakcji, co jest gorsze: nazwa drinka czy zachowanie barmana po zwróceniu mu uwagi przez klientkę na problem. Jak czytamy na facebookowym profilu „Seksizmu naszego powszedniego”, obsługa baru także posłużyła się niewybrednym żartem.

„Klub Wooltura na Wólczańskiej w Łodzi. Zwróciłam obsłudze uwagę, że bardzo niefajne i nieudany żart. Podobno jestem pierwsza, której się to nie podoba. Pan dorzucił z kamienną twarzą (ale bardzo zadowolony z udanego żartu), że „jak ktoś zamawia, to zawsze pytają, czy chce z gwałtem czy bez”. Zapytałam, czy feedback od klientów w ogóle ich interesuje, bo to sprawia, że raczej tu nie wrócę. Usłyszałam, że wszystkim innym się podoba.

Wooltura jak postąpicie, kiedy w waszej spelunie ktoś rzeczywiście zakropli do drinka GHB? Czy oferujecie jakiś pokoik na zapleczu, żeby można było zgwałcić w spokoju, bez konieczności jechania przez miasto? Są za to jakieś zniżki na barze, czy proponujecie raczej pieczątkowy system lojalnościowy?

W 2020 wystąpią tam między innymi: Gutek, Czesław Mozil, IAMONE, Pale Path.

Aktualizacja:Klub zmienił nazwę drinka, a także zobowiązał się do zorganizowania otwartych warsztatów…

Gepostet von Seksizmu naszego powszedniego am Sonntag, 29. Dezember 2019

„Tabletka gwałtu” w menu w barze

Nam także nazwa się nie podoba! Seksistowskie żarty normalizują gwałt. Śmiejąc się z podawania pigułki gwałtu, umacnia się przekonania, że takie czyny nie są niczym złym. Czy pomysłodawca wziął pod uwagę to, że w ten sposób naraża inne kobiety, w tym swoją siostrę, żonę, córkę na bycie przyszłą ofiarą? Nie zapominajmy też, że on sam może nią zostać. Tak, gwałty na mężczyznach również są powszechne. Niestety, umacnianie seksistowskiego języka wciąż trwa a ranga problemu przez wielu jest bagatelizowana.

W zeszłym roku byliśmy świadkami skandalicznego wyroku sądu w Irlandii, który uniewinnił sprawcę gwałtu na 17-latce, przyjmując za dowód jego niewinności koronkową bieliznę ofiary. W tym roku Sąd Rejonowy w Gnieźnie skazał Katarzynę (nie jej oprawcę) na 3 miesiące pozbawienia wolności i 9 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej pracy na cele społeczne, za rzekome poświadczenie nieprawdy. Nasza czytelniczka Gosia, autorka bloga „pokochawszy.pl” została zlekceważona przez lekarza, który sugerował jej winę, ponieważ piła alkohol tuż przed tym jak zgwałcił ją kolega. Mało? Według polskiej Policji codziennie gwałconych może być nawet 200 kobiet. Z tej liczby notowanych jest zaledwie 5 przypadków.

Do zrozumienia problemu przemocy na tle seksualnym, zanim usprawiedliwi się ją, żartując, warto uzmysłowić sobie, jak przebiega sam gwałt. Wobec ofiary gwałciciel stosuje najbrutalniejsze metody, żeby ta się poddała i w końcu oddała. Zaatakowana osoba jest bita, ma unieruchomione ręce i nogi. Na siłę ściąga się jej ubranie. Na siłę dotyka. I na siłę dochodzi do stosunku. Przez cały czas ofierze towarzyszy strach, ponieważ nie wie, czy za chwilę nie zostanie zabita. Czy takie zachowania chcemy normalizować?

O filmach Kieślowskiego mówiono, że to „metafizyka dla ubogich”. Kierując się tą drogą, żart z nazwą drinka nazwałabym „humorem dla ubogich”. Dokładnie z tym mamy tu do czynienia.

Klub po nagłośnieniu sprawy wydał oficjalne oświadczenie, przepraszając i wycofując nazwę drinka. Chce także przeprowadzić dla obsługi warsztaty edukacyjne, aby w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom.

Z uwagi na zdecydowany głos osób odnośnie naszej nazwy drinka. Oficjalnie informujemy, iż wycofujemy się z tej kontrowersyjnej nazwy. Przepraszamy wszystkie osoby, które ta nazwa mogła urazić. I dziękujemy Wam za zgłoszone uwagi i dużą wrażliwość społeczną w poruszonym temacie.

Użyta przez nas nazwa, jak i reakcja barmana – tak jak piszecie – były bezdyskusyjnie absolutnie nie na miejscu!!

W pełni rozumiemy Wasze uwagi. Dlatego podjęliśmy decyzje, chcemy zorganizować, dla całego zespołu Wooltury oraz dla wszystkich zainteresowanych poruszonym problemem, otwarty warsztat z Fundacją Feminoteka.

Jutro postaramy się skontaktować z Feminoteką i mamy nadzieję, że zgodzą się przeprowadzić u nas warsztat. Jak tylko ustalimy program i termin spotkania zamieścimy o nim informacje na naszym facebooku.

Jeszcze raz wszystkich przepraszamy!

 

Spotkała cię trudna sytuacja? Chcesz zwrócić uwagę na problem, który dotyczy kobiet? Uważasz, że powinnyśmy o tym napisać w Hello Zdrowie?

Napisz do mnie: [email protected] Postaram się pomóc! 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Julia Kamińska

Julia Kamińska: Gdy byłam młodsza, doświadczyłam molestowania. Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy

Demi Lovato

„Straciłam dziewictwo w wyniku gwałtu”. Demi Lovato ujawnia co zaszło, gdy pracowała dla Disney Channel

Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”

Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!

„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

Sala dyskotekowa

Polki doczekają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie? Pierwszy krok w tym kierunku za nami

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Grace Tame: Mierzył mnie metrem krawieckim i mówił, ile mam ważyć, żeby „lepiej się czuć ze swoim ciałem”

„Sama jestem osobą, która przeżyła napaść na tle seksualnym”. Kongresmenka opowiedziała o strachu, jaki czuła w czasie szturmu na Kapitol

Evan Rachel Wood i Marilyn Manson

„Zrobił mi pranie mózgu, manipulował”. Aktorka Evan Rachel Wood oskarża Marilyna Mansona o znęcanie się

Kobiety budzą się ze snu, czyli trzy lata ruchu #MeToo na świecie

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Wyróżnienie „Białej Wstążki” 2020. Znamy laureatów konkursu!

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców. I nigdy nie będzie

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców

Maja Staśko: 94 proc. kobiet po gwałcie w Polsce nie zgłasza się na policję. Wstydzi się, boi się reakcji i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. "Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić"

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. „Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić”

Joanna Piotrowska, Feminoteka: „Potrzeb kobiet, które doświadczyły gwałtu, polskie instytucje nie są w stanie zaspokoić”

Joanna Piotrowska: Potrzeb kobiet, które doświadczyły gwałtu, polskie instytucje nie są w stanie zaspokoić

Prof. Monika Płatek: "W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona" [WIDEO]

Prof. Monika Płatek: w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona [WIDEO]

Emily Ratajkowski oskarża fotografa Jonathana Ledera o molestowanie seksualne

„Nagle jego palce znalazły się we mnie”. Emily Ratajkowski wyznaje, że została wykorzystana seksualnie

dziewczyna w promieniach słońca

„Nie krzyczała? Gwałtu nie było”. Martyna Jałoszyńska o bulwersującej decyzji sądu we Wrocławiu

Maja Staśko: żarty z grubych osób są równie śmieszne jak żarty z gwałtu

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki