5 min.
W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!/ Unsplash
Statystki z Japonii porażają. Zaledwie w samym październiku więcej osób popełniło samobójstwo w Japonii niż zmarło z powodu SARS-CoV-2 w 2020 roku. Choć na odebranie sobie życia decyduje się więcej mężczyzn, liczba kobiet popełniających samobójstwo wzrosła o 83 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku. Czy inne kraje wyciągną wnioski?
Spis treści
Więcej samobójców niż ofiar COVID-19
Dane, jakie docierają do nas z Japonii, są przerażające. Eksperci z całego świata ostrzegają, że pandemia koronawirusa może doprowadzić do kryzysu zdrowia psychicznego. Izolacja społeczna, masowe bezrobocie oraz niepokój związany z zachorowaniem na COVID-19 odbijają się negatywnie na społeczeństwie. Najbardziej widoczne jest to w Japonii, gdzie statystyki rządowe pokazują, że samobójstw w październiku było więcej niż zmarłych z powodu COVID-19 w całym trwającym roku.
Jak podaje japońska Narodowa Agencja Policyjna, liczba samobójstw w tym państwie wyniosła 2153 w październiku, co oznacza wzrost o ponad 300 osób w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jest to najwyższy miesięczny wynik od maja 2015 roku. Natomiast z powodu COVID-19 zmarło w Japonii dotychczas 2087 osób.
Japonia ze wzrostem liczby samobójstw przez pandemię
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Japonia jest jedną z nielicznych dużych gospodarek, które ujawniają aktualne dane o samobójstwach. Źródło to może dać innym krajom wskazówki na temat tego, jaki wpływ ma na społeczeństwo pandemia. Można również dostrzec, które grupy są najbardziej narażone na kryzys psychiczny.
„Nie mieliśmy nawet blokady, a wpływ COVID-19 jest bardzo minimalny w porównaniu z innymi krajami, ale nadal widzimy duży wzrost liczby samobójstw” – powiedziała Michiko Ueda, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Waseda w Tokio i ekspert od samobójstw w rozmowie z CNN.
Jak zaznaczyła, sugeruje to, że w innych krajach może nastąpić podobny, a nawet większy wzrost liczby samobójstw w przyszłości.
Coraz więcej kobiet w Japonii decyduje się odebrać sobie życie
Według WHO Japonia od lat zmaga się z jednym z najwyższych wskaźników samobójstw na świecie. W 2016 roku w tym państwie śmiertelność z powodu samobójstw wynosiła 18,5 na 100 tys. osób, przekraczając prawie dwukrotnie roczną średnią światową wynoszącą 10,6 na 100 tys. osób.
Najważniejsze czynniki, jakie prowadzą do prób samobójczych to długie godziny pracy, presja szkolna, izolacja społeczna, a także piętno kulturowe związane ze zdrowiem psychicznym. Pomimo to przez ostatnie 10 lat liczba samobójstw w Japonii malała. W zeszłym roku zanotowano ok. 20 tys. samobójstw, co jest najmniejszą liczbą od czasu, gdy władze tego kraju zaczęły prowadzić rejestry w 1978 roku. Niestety pandemia odwróciła ten trend.
Obecne warunki spowodowały, że decyzję o samobójstwie tylko w październiku podjęło o 83 proc. więcej Japonek niż w tym samym miesiącu w 2019 roku. Chociaż kobiety stanowią mniejszy odsetek wszystkich samobójców niż mężczyźni, ich liczba stale rośnie.
Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Kobiety często zatrudniane są w niepełnym wymiarze godzin w branży turystycznej i hotelarskiej, która w dużej mierze poniosła ciężar pandemii. Ponadto dochodzi do tego strach o dzieci, przemoc domowa i wykorzystywanie seksualne ze strony męża, ojca, braci i innych domowników.
Samobójstwa wśród nieletnich Japończyków
Japonia jest także krajem z najwyższą liczbą samobójstw wśród młodych ludzi w wieku od 15 do 39 lat. Po wybuchu pandemii szkoły w Japonii zostały zamknięte. Według National Center for Child Health and Development, które niedawno przeprowadziło ogólnokrajowe badanie na ponad 8700 rodziców i dzieci, 75 proc. japońskich uczniów wykazywało oznaki stresu z powodu pandemii.
Źródło: CNN
Forum Przeciw Depresji
Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie problemu. Właśnie dlatego Hello Zdrowie objęło patronatem medialnym tegoroczną 14. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej „Forum Przeciw Depresji”.
Przez cały rok na stronie „Forum przeciw depresji” można znaleźć informacje na temat depresji: objawów choroby, przebiegu i sposobach jej leczenia, a także o tym, gdzie szukać pomocy (Mapa Punktów Pomocy oraz Ważne Telefony Wsparcia). Znajduje się tam również forum moderowane przez lekarza psychiatrę, na którym zawsze można opisać swój problem. To miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania.
W ramach kampanii działa również profil na Facebooku. Jest to kolejne miejsce będące źródłem rzetelnej informacji o depresji, aktualnościach dotyczących kampanii, ciekawych artykułów czy nowości medycznych i naukowych.
Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
Spodobał ci się tekst? Udostępnij!
Zobacz także

„Moje dziecko przyznało się, że ma myśli samobójcze. Szukałam psychiatry, ale nie znalazłam, wszędzie kolejki są wielomiesięczne”

Jak to jest być młodą wdową? Jak wspierać kobietę po stracie męża lub partnera?

„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023