Przejdź do treści

Urządzasz domową siłownię? Specjalista podpowiada, na które sprzęty postawić

Tekst o wyposażeniu domowej siłowni podstawowym sprzętem. Na zdjęciu: Kobieta podnosząca kettlebell - HelloZdrowie
Urządzasz domową siłownię? Specjalista podpowiada, na które sprzęty postawić Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Należysz do tych osób, dla których siłownia to najlepsza odskocznia od problemów dnia codziennego? Masz kartę do siłowni, odkąd sięgasz pamięcią? Jeśli tak, może zainteresuje cię, jak można łatwo i szybko zorganizować domową siłownię?

Nie ma lekko

Dla osób, które są na co dzień aktywne i nie wyobrażają sobie życia bez regularnych treningów, ostatni czas nie był łaskawy. Obecnie są dostępne boiska, place zabaw i siłownie „pod chmurką”, te pod dachem teoretycznie też mogą już funkcjonować. Niestety, w praktyce nie wszystkie siłownie działające normalnie przed pandemią, otworzyły się na nowo dla swoich klientów. Dlatego może najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie mini domowej siłowni na kryzysowe czasy?

kobieta na siłowni

Cel oszczędza środki

Parafrazując ta znaną machiavellistyczną sentencję, zachowajmy zdrowy rozsądek, zanim zaczniemy wrzucać do koszyków w sklepach internetowych, wszystkie sprzęty, za którymi tak tęsknimy. Zaoszczędzi nam to wiele niepotrzebnych wydatków i miejsca w mieszkaniu.

Postawmy sobie proste pytania: Jakiego treningu potrzebuje nasze ciało? I czego potrzebujemy, by taki trening móc wykonywać w domu? Jeśli zależy ci, by utrzymać w zdrowiu ciało i dobre samopoczucie, być może wystarczy niewiele więcej niż codzienny spacer, podczas którego zrobisz około 10 000 kroków. Jednak, gdy chcesz dać sobie wycisk ze sztangą i obowiązkowo wyrabiać odpowiednią dla siebie liczbę martwych ciągów, musisz rozejrzeć się za otwartą siłownią. Ta domowa będzie czymś pomiędzy tymi dwoma biegunami, powiedzmy „drogą środka”. Nie wymaga przebudowy domu i kosmicznych wydatków, raczej zmieścisz się w budżecie na „dodatkowe przyjemności”. Co nam się przyda?

Dwa ketle (kettlebells)

Zestaw dwóch dość ciężkich, żeliwnych kul z rączką może spowodować, że twoje ćwiczenia będą bardziej efektywne. Jaki ciężar wybrać? Andy „IronMac” McKenzie, trener siłowy i kondycyjny z Wielkiej Brytanii, zaleca wagę od 20 do 24 kilogramów. Oczywiście dobrze będzie, gdy skonsultujesz to z trenerem lub zasugerujesz się tabelami producenta danego sprzętu. Jeśli nigdy nie miałaś do czynienia z ketlami, nie porywaj się od razu na te najcięższe. IronMac podpowiada, by ćwiczyć jednocześnie z dwoma ketlami. Tego typu ciężary dają szerokie pole dla kreatywności podczas ćwiczeń. Możesz nimi kształtować dosłownie każdą partię mięśni. Wygospodaruj nieco bezpiecznego miejsca w salonie i nie bój się swobodnie kołysać, kucać, wymachiwać, ciągnąć i odpychać od siebie ich ciężar. W miarę postępów, zwiększ długość czasu napięcia podczas podnoszenia i wydłuż czas ćwiczeń.

Taśmy oporowe i kij

Do ketli dodaj taśmy oporowe i kij. Taśmy są stosunkowo niedrogie, a za kij może posłużyć ci drewniany drążek od miotły. Taśmy są świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy zwiększyć opór podczas ćwiczeń, np. przy wykonywaniu przysiadów lub martwego ciągu. McKenzie podpowiada, aby obwiązać jedną taśmę wokół szeroko rozstawionych nóg i przez uchwyty od ketli. Jeśli nie masz w domu sztangi będzie to dobry substytut. Kij od miotły może być naprawdę wielozadaniowym sprzętem. W tym przypadku sprawdzi się jako akcesorium do zadań rozciągających.

Kółka gimnastyczne i pasy do podwieszania z hakami

Nie chcesz zaniedbać partii brzucha i pominąć ważnych elementów, niezbędnych do wykonania kompleksowego treningu siłowego? Zainwestuj w pierścienie gimnastyczne i pasy do podwieszania. Ten sprzęt umożliwi ci wykonanie ruchów typowych dla wiosłowania, podciągania i kształtowania muskulatury brzucha. Gdy nie możesz pozwolić sobie na zamontowanie drążka między framugami, spróbuj z taśmami. Mając porządne drzwi wystarczy, że zaczepisz o nie haki od taśm, zamkniesz i zablokujesz drzwi, i gotowe. Możesz zacząć ćwiczyć. Kółka gimnastyczne możesz zamontować na framudze, podczepić je do sufitu.

Zestaw powiększony?

Te 6 elementów to baza, którą możesz rozbudowywać w miarę potrzeb i możliwości finansowych, i przestrzennych. Jeśli dysponujesz dodatkową powierzchnią typu garaż, może warto wziąć pod uwagę sztangę? Podczas treningu cardio nie zapominaj o aktywnościach poza domem, takich jak bieganie i jazda na rowerze oraz skakanie na skakance.

Nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w swojej domowej siłowni lub zestaw ćwiczeń, który do tej pory robiłaś po porostu ci się znudził? Korzystaj z treningów online. Sieć jest pełna interesujących i inspirujących kanałów przygotowywanych przez profesjonalistów, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Do dzieła!

 

źródło: popsci

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?