Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych
Tegoroczne lato w Europie było najcieplejsze od lat. Szczególnie jeden wakacyjny miesiąc dał się we znaki mieszkańcom naszego kontynentu. Raport sporządzony na podstawie szczegółowych pomiarów opublikował Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S). Intensywne upały doprowadziły niestety do niebezpiecznych zjawisk.
Rekord został pobity
Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) opublikował najnowszy raport, w którym informuje o wszelkich zmianach klimatycznych, jakie zaszły w Europie i na świecie w 2022 roku. Wszystkie podawane ustalenia opierają się na komputerowo generowanych analizach wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Jak się okazuje, Europa w tym roku doświadczyła najcieplejszego lata w historii pomiarów.
Poprzedni rekord średniej temperatury odnotowanej w okresie czerwiec-sierpień – czyli lata meteorologicznego – został pobity o 0,4 stopnia Celsjusza. Dotychczas za najcieplejsze lato w Europie było uważane to z 2021 roku.
Rekordowo ciepły był sierpień. Według raportu był to jeden z trzech najcieplejszych sierpni w skali globalnej. Średnia temperatura w tym miesiącu była wyższa o 0.3°C wyższa niż średnia dla miesiąca w latach 1991-2022. Była ona zbliżona do wartości z sierpnia 2017 i 2021 oraz w granicach około 0,1 st. C od wyższych wartości osiągniętych w sierpniu 2016 i 2019 roku.
Susza w Europie
W raporcie opisano także warunki hydrologiczne tego lata.
„Lato 2022 r. charakteryzowało się gorącymi i suchymi warunkami nad dużą częścią Europy Zachodniej. W znacznej części Skandynawii, regionach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, Grecji i zachodniej Turcji warunki były przeważnie bardziej wilgotne niż przeciętnie”- czytamy.
W raporcie wypowiada się Freja Vamborg, która jest starszą naukowczynią w Serwisie Monitorowania Atmosfery:
„Seria fal upałów w całej Europie i niezwykle suche warunki, doprowadziły do lata ekstremów z rekordami pod względem temperatury, suszy i aktywności pożarowej w wielu częściach Europy, wpływając na społeczeństwo i przyrodę na różne sposoby” – mówi.
Źródło: climate.copernicus.eu/ inf. prasowa
Zobacz także
„Czerwony alarm dla ludzkości”. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) to „akt oskarżenia przeciwko człowiekowi”
„Karton po soku to plastik czy papier?” Nowa aplikacja Pan Śmieciarz pomoże w segregacji odpadów. Przetestowaliśmy!
„Kanały skrywają wiele tajemnic. Jedną z nich są góry tłuszczu” – alarmuje biotechnolog Dawid Polak
Polecamy
„Kołatanie serca, nudności, mroczki przed oczami, podwyższone tętno. Wewnątrz 49 st. C”. Ratownik medyczny spędził godzinę w nagrzanym aucie
Nawet 41 st. C. Do Polski zbliża się fala koszmarnych upałów
„Miała zamknięte oczy, była przepocona i nie reagowała na hałasy”. Przechodnie zareagowali na widok trzylatki pozostawionej w nagrzanym aucie
Zamknął psa w aucie. Ciało zwierzęcia miało 60 st. C. „Zdaniem lekarza weterynarii, pies się ugotował” – mówi kierownik schroniska
się ten artykuł?