Przejdź do treści

Twój maluch wrócił do przedszkola? Podpowiadamy, jak możesz mu pomóc w nowej rzeczywistości

Dziecko w żłobku / rawpixel
Dziecko w żłobku / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Praca niektórych żłobków i przedszkoli została wznowiona. Warto więc szczególną uwagę poświęcić przedszkolakom, dla których przerwa w edukacji była znacząca. Maluchy mogą nawet nie pamiętać czasu sprzed pandemii i codziennych obowiązków. Jak im pomóc?

Rozmawiaj z maluchem

Najważniejszą kwestią jest nasze podejście do całej sytuacji. Warto przypomnieć dziecku, co najbardziej podobało mu się w codziennych spotkaniach w przedszkolu.

„Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, za czym najbardziej tęskni. Przypomnijmy przedszkolakowi o ulubionych kolegach, zabawach czy popołudniowych bajkach czytanych przez opiekunkę. Jeśli pamiętamy przedszkolne potrawy, które szczególnie przypadły dziecku do gustu – przygotujmy je.

Zacznijmy również wracać do codziennej rutyny, która była praktykowana w czasie zajęć przedszkolnych. Dostosujmy pory posiłków, jeśli pozwoliliśmy na późniejsze chodzenie spać – wróćmy do zasad sprzed przerwy, wyznaczmy czas na zabawę, poobiedni odpoczynek, a także przypomnijmy sobie ulubione gry i zabawy znane z przedszkola” – wyjaśnia Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Nie komunikujmy powrotu do przedszkola jako obowiązku, końca pewnego „luzu”, który był wprowadzony w ostatnim czasie. Przypominając dziecku o ulubionych zabawkach, długo niewidzianych kolegach, a także wspominając miłe chwile, sprawimy, że maluch zatęskni za przedszkolem, a także poczuje ekscytację na myśl o powrocie.

Przypomnij dziecku, jak wyglądają przedszkolne zajęcia

Maluch do tej pory nie korzystał regularnie z przedszkolnych zajęć online? To odpowiedni sposób na przypomnienie, znanej mu już, codziennej rutyny. Takie zajęcia to nie tylko doskonały czas na zabawę z ulubioną panią, ale również sposób na kontakt z przedszkolną atmosferą i stopniową zmianę domowego zacisza na znane już wnętrze placówki.

Warto również przypomnieć dziecku o ulubionych kolegach z przedszkola. Już chwila rozmowy czy samo zobaczenie przyjaciela za pośrednictwem internetowego komunikatora sprawią, że maluch chętniej wróci do przedszkola, żeby już „na żywo” móc pobawić się z kolegą.

Jak pokazać przedszkole, jeśli dziecko jeszcze w nim nie było?

Dopiero przygotowujesz dziecko do pójścia do przedszkola? Warto ten proces rozpocząć już teraz, aby stopniowo przygotować malucha do zmian, które nadejdą w ciągu kilku miesięcy. Najważniejsze jest zaznajomienie dziecka z nowym otoczeniem, w którym będzie się znajdować. Do tej pory korzystaliśmy z dni otwartych w przedszkolach lub czasu na adaptację w samej placówce. Co teraz?

„Pokazanie dziecku nowego otoczenia, jeszcze zanim stanie się jego codziennością, jest niezwykle ważne. Warto więc skorzystać, w obecnej sytuacji, z wirtualnych dni otwartych w wybranych placówkach. W trakcie takiego indywidualnego spotkania rodzic oraz maluch oprowadzani są po przedszkolu, a dyrektorzy opowiadają o planie dnia, edukacji czy żywieniu.

Odpowiadają także na pytania rodziców. Co jest ważne w takich spotkaniach dla samych pociech – mimo tego, że maluch nie ma okazji dotknąć przedszkolnych zabawek, czy pobawić się z innymi dziećmi, to istotne jest pokazanie, gdzie będzie jadł posiłki, gdzie będzie mógł się bawić, czy jak wyglądają stoliki, przy których będzie malować. Warto po samym spotkaniu porozmawiać również z dzieckiem na ten temat i zapytać, co mu się najbardziej podobało – dodaje Anna Osiecka.


Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych KIDS&Co.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: