„To nie konkurs piękności grobów, a święto pamięci o bliskich”. Jagna Niedzielska apeluje, by ograniczyć ilość odpadów
W Święcie Zmarłych nie chodzi o drogie znicze i kwiaty. Wiele osób o tym zapomina, przyczyniając się tym samym do powstawania gigantycznej ilości odpadów. 300 mln zniczy – tyle kupujemy co roku. Jagna Niedzielska w swoim poście na Instagramie podpowiada, jak w bardziej ekologiczny sposób uczcić pamięć o bliskich.
Śmieci na Święto Zmarłych
Za kilka dni polskie cmentarze utoną w śmieciach, tonach śmieci. Jak zaznacza Jagna Niedzielska na swoim profilu na Instagramie, każdego roku wydajemy ok. 600-700 mln zł na same znicze. „Po dniu Wszystkich Świętych z jednego grobu zbierane jest od 3 do 9 kilogramów odpadów! Wszystko to trafia na cmentarne śmietniki, a potem zatruwa nasz świat, niszczy przyrodę i ziemię” – piszą organizatorzy akcji „Mniej Śmieci – Więcej Pamięci”. W samym Opolu po Święcie Zmarłych wywozi się ok. 200 ton śmieci, głównie plastikowych, podkreśla Jagna Niedzielska.
Problem tkwi w tym, że zapełniamy cmentarze zniczami, kwiatami i bogatymi dekoracjami często nie nadającymi się do recyklingu. Bo są tańsze. Bo kupujemy na ostatnią chwilę, nie zastanawiając się, jaki to koszt dla środowiska. Bo wyrzucamy stare, zamiast podjąć próbę ponownego ich wykorzystania. Do tego nie wiemy, jak segregować śmieci z cmentarzy, na co zwraca uwagę Jagna Niedzielska.
„Sztuczne kwiaty nie mają szans na recykling. Należy wyrzucić je do pojemnika na zmieszane. Szklane znicze również nie są najlepszym rozwiązaniem i powinny być wyrzucone do kontenera na zmieszane. Do kontenera na szkło wyrzucamy szkło opakowaniowe. Szkło znicza ma inny skład chemiczny i temperaturę topnienia, dlatego nie może być częścią procesu recyklingu” – tłumaczy autorka wpisu.
Co zrobić, by ograniczyć ilość odpadów po Święcie Zmarłych?
Jagna Niedzielska w swoim wpisie na Instagramie podpowiada, co możemy zrobić, by po Święcie Zmarłych na śmietnikach nie wylądowały tony śmieci. O czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w tym roku na cmentarz?
- Miej umiar. Pomyśl o bliskich, a nie o ozdobach.
- Sprawdź czy w twoim mieście jest punkt, w którym znajdziesz znicze z drugiego obiegu. Takie punkty najczęściej są przy wejściu na cmentarz i nazywane są „zniczodzielniami”.
- Zrób swój znicz wykorzystując zwykły słoik lub ceramiczną doniczkę, wosk sojowy i knot.
- Jeśli masz już szklany lub plastikowy znicz, pamiętaj, żeby wykorzystać go wielokrotnie, wymieniając wkład lub robiąc swój wkład na bazie sojowego wosku.
- Nie kupuj ozdób na baterię lub LED-owe, a jeśli już takie masz, to pamiętaj żeby po wykorzystaniu wyrzucić je do odpowiedniego miejsca, np. PSZOK.
- Nie kupuj plastikowych kwiatów, lepsza będzie mała wiązanka ze świeżych lub suszonych kwiatów.
Jak słusznie zaznacza autorka wpisu, wybierając się w tym roku na cmentarz, pamiętajmy, że Święto Zmarłych „to nie konkurs piękności grobów, a święto pamięci o bliskich”.
Kim jest Jagna Niedzielska?
Jagna Niedzielska, propagatorka idei zero waste, jest autorką książki „Bez resztek” oraz e-booka „Smacznie, zdrowo, tanio! Jak gotować EKOnomicznie”. Prowadzi program telewizyjny „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzi (razem z Damianem Kordasem) program „Widelcem po mapie”. Organizuje również warsztaty kulinarne, szkolenia w zakresie ekologii.
Na swoim instagramowym koncie, które śledzi ponad 25 tys. osób, podpowiada, w jaki sposób kupować i przechowywać żywność, jak najlepiej korzystać z kuchni lokalnej i sezonowej.
RozwińPolecamy
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
Wodę w butelkach zostawmy na czas kryzysu. W innych wypadkach to tylko chwyt marketingowy
się ten artykuł?