Szczepienia – gdzie jest najwięcej odmów w Polsce? Ta mapa jest hitem internetu
Szczepienia – gdzie jest najwięcej przeciwników? Okazuje się, że najwięcej odmów szczepień jest w Polsce w województwie pomorskim – 8,3 na tysiąc mieszkańców. Mapa „Gdzie w Polsce najczęściej odmawia się szczepień” podbija Internet i pokazuje, że moda na nieszczepienia to domena większych miast.
Mapa powstała na podstawie danych zebranych przez Najwyższą Izbę Kontroli i pokazuje, w których województwach w Polsce najwięcej osób odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Na mapie pokazano wskaźnik odmów szczepień na tysiąc osób w wieku 0-19 lat w 2017 roku. Województwa, w których wskaźnik jest najwyższy, zaznaczone są ciemniejszym kolorem.
Odmowy szczepień – Pomorze na pierwszym miejscu
Pierwsze miejsce przypadło województwu pomorskiemu, w którym odnotowano 8,3 na 1000 odmów szczepień. Na drugim miejscu jest województwo śląskie (6,6), z którego pochodzą organizatorzy obywatelskiego projektu „Szczepimy, bo myślimy”. Trzecie miejsce zajmuje województwo wielkopolskie (6,0), a na czwartym warmińsko-mazurskie – tam ponad 5 rodziców na 1000 odmówiło szczepień dzieci.
Dzięki mapie widać, że moda antyszczepionkowa nie zawitała do województwa podkarpackiego i podlaskiego. Tam szczepią prawie wszyscy.
Organizatorzy akcji „Zaszczep się wiedzą” publikując mapę, napisali, że dzięki danym NIK widać, w którym regionie w szczególności przyda się praca w zakresie edukacji na temat szczepień.
Z roku na rok wzrasta w Polsce ilość odmów szczepień – w 2010 roku odnotowano 3437 odmów, a w 2017 roku było to aż 30…
Gepostet von Zaszczep się wiedzą am Dienstag, 17. Juli 2018
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień rośnie
34 tysiące 273 odmowy szczepień odnotowano w kraju tylko w pierwszym półroczu 2018 roku. To więcej, niż w całym 2017 roku. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny, w ostatnich latach liczba odmów rośnie lawinowo. Jeszcze w 2010 roku w całym kraju było ich tylko 3 tysiące 437. W roku 2013 – już 7 248. Natomiast w roku 2016 – już 23 147.
Zapomniane choroby powracają
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego liczba nieszczepionych osób rośnie. Spowodowane jest to akcją antyszczepionkowców, którzy dążą do zniesienia obowiązkowych szczepień w Polsce i wprowadzenia zasady dobrowolności. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie trafił już do Sejmu.
Naukowcy ostrzegają, że przyczyni się to do powrotu zapomnianych chorób i może skutkować zagrożeniem epidemiologicznym. W ostatnich dniach można zaobserwować rosnąca liczbę osób chorujących na odrę. Według danych Sanepidu w ciągu ostatnich pięciu dni na Mazowszu wystąpiło 17 podejrzeń zachorowań na odrę. Są to głównie dzieci, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. Po informacjach o wystąpieniu odry w województwie mazowieckim Minister zdrowia Łukasz Szumowski publicznie zaapelował do rodziców by szczepili dzieci.
Zobacz także
Szczepisz swoje dziecko?
Polecamy
Dyrektorzy szkół we Wrocławiu zastraszani przez antyszczepionkowców. Powodem szczepienia przeciw HPV
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
się ten artykuł?