Szczepienia – gdzie jest najwięcej odmów w Polsce? Ta mapa jest hitem internetu
Szczepienia – gdzie jest najwięcej przeciwników? Okazuje się, że najwięcej odmów szczepień jest w Polsce w województwie pomorskim – 8,3 na tysiąc mieszkańców. Mapa „Gdzie w Polsce najczęściej odmawia się szczepień” podbija Internet i pokazuje, że moda na nieszczepienia to domena większych miast.
Mapa powstała na podstawie danych zebranych przez Najwyższą Izbę Kontroli i pokazuje, w których województwach w Polsce najwięcej osób odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Na mapie pokazano wskaźnik odmów szczepień na tysiąc osób w wieku 0-19 lat w 2017 roku. Województwa, w których wskaźnik jest najwyższy, zaznaczone są ciemniejszym kolorem.
Odmowy szczepień – Pomorze na pierwszym miejscu
Pierwsze miejsce przypadło województwu pomorskiemu, w którym odnotowano 8,3 na 1000 odmów szczepień. Na drugim miejscu jest województwo śląskie (6,6), z którego pochodzą organizatorzy obywatelskiego projektu „Szczepimy, bo myślimy”. Trzecie miejsce zajmuje województwo wielkopolskie (6,0), a na czwartym warmińsko-mazurskie – tam ponad 5 rodziców na 1000 odmówiło szczepień dzieci.
Dzięki mapie widać, że moda antyszczepionkowa nie zawitała do województwa podkarpackiego i podlaskiego. Tam szczepią prawie wszyscy.
Organizatorzy akcji „Zaszczep się wiedzą” publikując mapę, napisali, że dzięki danym NIK widać, w którym regionie w szczególności przyda się praca w zakresie edukacji na temat szczepień.
Z roku na rok wzrasta w Polsce ilość odmów szczepień – w 2010 roku odnotowano 3437 odmów, a w 2017 roku było to aż 30…
Gepostet von Zaszczep się wiedzą am Dienstag, 17. Juli 2018
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień rośnie
34 tysiące 273 odmowy szczepień odnotowano w kraju tylko w pierwszym półroczu 2018 roku. To więcej, niż w całym 2017 roku. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny, w ostatnich latach liczba odmów rośnie lawinowo. Jeszcze w 2010 roku w całym kraju było ich tylko 3 tysiące 437. W roku 2013 – już 7 248. Natomiast w roku 2016 – już 23 147.
Zapomniane choroby powracają
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego liczba nieszczepionych osób rośnie. Spowodowane jest to akcją antyszczepionkowców, którzy dążą do zniesienia obowiązkowych szczepień w Polsce i wprowadzenia zasady dobrowolności. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie trafił już do Sejmu.
Naukowcy ostrzegają, że przyczyni się to do powrotu zapomnianych chorób i może skutkować zagrożeniem epidemiologicznym. W ostatnich dniach można zaobserwować rosnąca liczbę osób chorujących na odrę. Według danych Sanepidu w ciągu ostatnich pięciu dni na Mazowszu wystąpiło 17 podejrzeń zachorowań na odrę. Są to głównie dzieci, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. Po informacjach o wystąpieniu odry w województwie mazowieckim Minister zdrowia Łukasz Szumowski publicznie zaapelował do rodziców by szczepili dzieci.
Zobacz także
Szczepisz swoje dziecko?
Polecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Dyrektorzy szkół we Wrocławiu zastraszani przez antyszczepionkowców. Powodem szczepienia przeciw HPV
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
się ten artykuł?