Szczepienia dziecka jako kryterium rekrutacji do przedszkola. Zmiana od przyszłego roku szkolnego
Radni w Legionowie zadecydowali, że przy rekrutacji do przedszkoli w ich mieście będzie brana pod uwagę informacja o tym, czy dziecko przeszło szczepienia ochronne. Nowa zasada będzie obowiązywać od przyszłego roku szkolnego.
Szczepienie jako kryterium przyjęcia
Miejscy radni z Legionowa podjęli decyzję, że podczas rekrutacji do przedszkola jednym z kryteriów branych pod uwagę będzie to, czy dziecko przeszło szczepienia ochronne.
Jak udało się ustalić portalowi gazetapowiatowa.pl, zaszczepione dzieci otrzymają więcej punktów na drugim etapie rekrutacji. Kryterium zaszczepienia będzie brane pod uwagę w sytuacji uzyskania przez kandydatów równorzędnych wyników podczas pierwszego etapu kwalifikacyjnego lub, jeżeli po zakończeniu tego etapu w przedszkolach, wciąż będą wolne miejsca.
„W świetle ogólnodostępnych danych faktem jest, że nadal występują liczne zachorowania na choroby zakaźne m.in. z powodu zwiększającej się liczby rodziców, którzy odmawiają poddania dzieci ustawowym szczepieniom ochronnym. Profilaktyka przed chorobami epidemiologicznymi jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Szczepienia ochronne a przyjęcie do przedszkola
Zaznaczono jednak, że dodatkowe punkty możliwe do uzyskania za spełnienie obowiązku ustawowego nie przesądzają o przyjęciu lub odmowie przyjęcia kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
„Rodzice na podstawie oświadczenia informują nas, że dziecko jest zaszczepione i dostają w rekrutacji dodatkowe punkty. Takie punkty są przyznawane również wielodzietność, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego bądź dwojga rodziców. W ten sposób chcemy zachęcić rodziców do obowiązkowych szczepień” – wyjaśnia Anna Szwarczewska z Referatu Kultury i Współpracy w Urzędzie Miasta Legionowo w rozmowie z tvnwarszawa.pl.
I dodaje, że przy rekrutacji będą brane pod uwagę obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobom wymienionym w rozporządzeniu ministra zdrowia. Mowa o chorobach zakaźnych, takich jak: błonica, gruźlica, krztusiec, świnka, odra, ospa wietrzna, polio, różyczka czy tężec.
Placówka zamknięta dla niezaszczepionych
Przedszkola w Legionowie nie są jedynymi placówkami, gdzie pod uwagę bierze się szczepienia dzieci. Na początku 2020 roku taką samą zasadę wprowadziły żłobki publiczne w Warszawie. Podobne rozwiązania spotkamy też we Wrocławiu i w Krakowie.
Obowiązkowe szczepienia dla dzieci
Przypomnijmy. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień do obowiązkowych szczepień zaliczamy:
- szczepienia przeciwko WZW typu B,
- błonicy,
- tężcowi,
- krztuścowi (szczepionka DTP),
- odrze, śwince, różyczce (szczepionka MMR),
- polio,
- rotawirusom,
- gruźlicy,
- Haemophilus influenzae typu B,
- pneumokokom
Wśród nich wyróżniamy szczepionki żywe, czyli zawierające atenuowane drobnoustroje, do których zaliczamy szczepionkę przeciwko odrze śwince i różyczce, rotawirusom oraz gruźlicy. Ważne jest, aby odstęp pomiędzy ich wykonaniem wynosił co najmniej 4 tygodnie. Pozostałe szczepionki zawierają jedynie elementy strukturalne lub martwe drobnoustroje. W ich przypadku nie obowiązuje 4-tygodniowa przerwa.
Przed szczepieniem dziecko jest kwalifikowane przez lekarza, który stwierdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania do zaszczepienia dziecka. Listę przeciwwskazań do szczepień znajdziesz na oficjalnej stronie Państwowego Zakładu Higieny.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Polecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Dyrektorzy szkół we Wrocławiu zastraszani przez antyszczepionkowców. Powodem szczepienia przeciw HPV
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
się ten artykuł?